Кому повинні виплачуватися аліменти і як їх оформити в Україні?

Кому повинні виплачуватися аліменти і як їх оформити в Україні?
Кому повинні виплачуватися аліменти і як їх оформити в Україні?
В судовому провадженні кожного конкретного суду знаходиться дуже багато справ, що стосуються аліментів. Їх така величезна кількість, що судді приділяють всього лише кілька хвилин на розгляд суті справи. Для них – це буденність і рутина. Для вас же – відповідальна і важливий захід. Тому підійдіть до процедури оформлення аліментів з усією серйозністю і уважно прочитайте цю статтю, в якій знайдете корисну для себе інформацію про оформлення аліментів в Україні.

Вони зобов’язані платити аліменти

Батьки зобов’язані утримувати своїх дітей. Даний батьківський обов’язок закріплений в ст. 180 Сімейного Кодексу України. Він не вимагає виникнення якихось додаткових юридичних фактів, тобто виконувати її слід з моменту появи дитини на світ і до тих пір, поки вашому чаду НЕ стукне 18 (а в деяких випадках – і більше). Стало бути, право на аліменти є абсолютним і не залежить від того – чи знаходяться батьки дитини у шлюбі, розлучені чи взагалі ніколи не жили під одним дахом. Щоб претендувати на отримання аліментів, достатньо, щоб в графі «батько» у свідоцтві дитини про народження була вписана та людина, від якої ви будете вимагати їх виплати.

Кому ж повинні виплачуватися аліменти по сімейному законодавству України?

Право на своє утримання мають:
1) неповнолітня дитина (ч.2,3 ст.181 СК);
2) дитина, яка досягла повноліття, який є непрацездатним (ст.198 СК);
3) дитина, яка досягла повноліття, який отримує освіту, до досягнення нею 23 років (ст.199 СК).

У випадках 1 і 2 аліменти виплачуються тому з батьків, з ким проживає дитина, а в 3-му – або батьку, або самій дитині.

Більше того – право на утримання крім дітей мають ще й колишні чоловік і жінка.

Тобто подати на аліменти можуть:

  1) непрацездатний чоловік / дружина – пенсіонер або інвалід 1, 2, 3 групи (ч.3 ст.75 СК України);
  2) чоловік / дружина, який потребує матеріальної допомоги – тобто той, дохід якого нижче прожиткового мінімуму (ч.4 ст.75 СК);
  3) вагітна дружина, а також вона ж протягом трьох років після розірвання шлюбу, якщо вона доглядає за дитиною (ч.4 ст.76 СК);
  4) чоловік / дружина, яким до настання законного пенсійного віку залишилося 5 років, після досягнення цього віку, за умови, що у шлюбі колишнє подружжя прожили не менше 10 років (ч.3 ст.76 СК).

Якщо ви не знали про це, то настійно рекомендуємо скористатися отриманою інформацією і реалізувати своє право.

Як оформити аліменти

Оформити такі аліменти можна, вказавши вимоги про їх виплату в позовній заяві про розірвання шлюбу або ж в окремому позові після розлучення. Але краще встигнути, як у першому випадку, вимагати аліменти в момент шлюборозлучного процесу. Так буде швидше і ви не зіткнетеся повторно з мало приємною паперовою тяганиною.

Оформлення аліментів на дитину передбачає 2 можливі способи: добровільний і примусовий.

Добровільний спосіб оформлення аліментів

Якщо ви з чоловіком можете мирно обговорити всі моменти, тоді вирушайте удвох до нотаріуса, де той складе вам договір про сплату аліментів на дитину. Ця процедура регламентується ст. 189 Сімейного Кодексу України. У цьому договорі будуть чітко прописані, яку суму і коли повинен буде сплачувати платник аліментів, а також інші умови, які ви захочете внести в нього, але які не повинні порушувати законні права дитини. Плюс цієї процедури в тому, що вона економить час, оскільки йде в обхід бюрократичного судового процесу. Адже якщо договір буде порушений, стягнути аліменти можна буде за виконавчим написом на договорі, який зробить все той же нотаріус.

Для походу до нотаріуса зберіть наступний пакет документів:

  – Свідоцтво про народження;
  – Свідоцтво про шлюб або розірвання шлюбу;
  – Паспорти кожного з батьків;
  – Ідентифікаційні коди кожного з них.

Якщо батько (чи мати – якщо вона платник аліментів) дитини – правосвідомий громадянин і сам пам’ятає про свій моральний і законний борг по утриманню дитини, і готовий його виконувати, то йому для оформлення аліментів достатньо написати заяву про відрахування аліментів за місцем роботи (одержання пенсії , стипендії). Але зверніть увагу, що в цьому випадку платник аліментів на свій розсуд визначає, в якому порядку, формі будуть сплачуватися аліменти, а також їх розмір!

Примусовий спосіб оформлення аліментів

Найпроблематичніший варіант – це коли батько (мати) відмовляються добровільно платити аліменти. Тоді необхідно звертатися до місцевого суду з позовом. Знову ж таки, розглянути питання про сплату аліментів можна в момент шлюборозлучного процесу. Судді зазвичай самі підказують позивачеві про таку можливість, щоб зменшити собі обсяг роботи.

Якщо ж ви не знаходилися у шлюбі з другим із батьків дитини, значить подавайте окремий позов.

Держмито не стягується з «аліментних» справ. Так що вам це нічого не коштуватиме.

Ті ж документи, що і для нотаріуса, підготуйте до суду. Тільки додайте до них ще позовну заяву, довідку з місця проживання дитини та документи, що підтверджують витрати на утримання дитини. Також можна обійтися тільки вашими паспортом та ІНПП (відповідача необов’язково).Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.