Цистит при вагітності

Цистит при вагітності
Цистит при вагітності
Якби був складений ТОП-10 найбільш неприємних недуг під час вагітності, то на першому місці опинився б токсикоз, на другому – перепади настрою і головний біль, а на третьому – цистит. Так-так, виявляється, кожна 10 вагітна жінка стикається на різних термінах з частими позивами до сечовипускання, що супроводжуються печінням і болем під час самого процесу. Пов’язана така поширеність циститу у вагітних з особливостями жіночої фізіології, гормональним фоном і загальним зниженням імунітету під час вагітності.

Одним з факторів розвитку циститу при вагітності є зростаюча матка. У силу свого анатомічного положення матка віджимає сечовий міхур і сечоводи, відтік сечі утруднюється, після кожного візиту в туалет в сечовому міхурі залишається трохи сечі. Цим створюється підходяще середовище для розвитку хвороботворних мікроорганізмів, якщо вони заносяться в сечовий міхур – потоком крові, з нирок або по висхідному шляху – через сечовипускальний канал.

Симптоми циститу у вагітних

Діагностика циститу не представляє складності. Симптоми запалення дуже характерні:

  • тягнучі інтенсивні болі внизу живота;
  • прискорене хворобливе сечовипускання;
  • помилкові позиви в туалет;
  • підвищення температури.

Підтвердити діагноз допоможуть аналізи – загальний аналіз сечі, сеча по Нечипоренко та, при необхідності – бакпосів сечі. При безсимптомній формі захворювання регулярно здаваний загальний аналіз сечі є єдиним способом виявити цистит вчасно.

На ранніх термінах вагітності цистит іноді плутають зі звичайним прискореним сечовипусканням. Але при запаленні провідним симптомом є хворобливість цього процесу, а звичайне прискорене сечовипускання буде супроводжувати майбутню матусю всі 9 місяців.

Запалення сечового міхура проявляється в гострій і хронічній формі. При гострій формі циститу характерно раптовий бурхливий початок незабаром після переохолодження і вираженість симптомів. У сечі виявляється велика кількість лейкоцитів і еритроцитів. Запалення обмежено поверхневим шаром слизового епітелію слизової сечового міхура.

Відсутність адекватного лікування призводить до поширення процесу запалення глибоко в стінку сечового міхура, і захворювання набуває хронічного перебігу. Симптоми хронічного циститу менш виражені, і можуть турбувати вагітну тривалий час. Іноді буває ситуація, коли жінка сама не знає, що у неї хронічний цистит, і вагітність стає чинником, що викликає рецидив захворювання.

Як під час вагітності лікувати цистит

Цистит при вагітності необхідно вилікувати, власне, як і будь-яке запалення, так як джерело інфекції, розташоване безпосередньо поряд з родовими шляхами, збільшує ризик інфікування новонародженої дитини патогенними мікроорганізмами.

Насамперед, необхідно пам’ятати, що лікування циститу під час вагітності проходить тільки під наглядом лікаря, оскільки помилки у виборі тактики і методів терапії можуть мати серйозні наслідки. Найбільш складним у вагітних є лікування циститу на ранніх термінах, коли вибір препаратів, що застосовуються для терапії, істотно обмежений через можливий негативний впливу на плід.

Основа лікування циститу – постільний режим, рясне пиття і щадна дієта. В якості пиття добре підходять журавлинний морс, відвар шипшини, чай з лимоном. Ці напої сприяють створенню кислого середовища і загибелі патогенних мікроорганізмів. Категорично заборонені теплові процедури для лікування циститу під час вагітності – дуже великий ризик кровотечі та викидня.

Препарати від циститу для вагітних слід вибирати ретельно, з урахуванням впливу ліків на плід. Найбільш небезпечний цистит в першому триместрі, так як вибір методів лікування обмежений. Звичайні препарати не підходять, з огляду на те, що їх побічні дії можуть викликати вади розвитку або навіть переривання вагітності. З антибіотиків лікар може призначити Монурал або Амоксицилін (в умовах стаціонару), для знеболення та зняття спазму призначають Но-шпу або папаверин. Добре себе зарекомендував препарат Канефрон, що володіє антибактеріальною, протизапальною та спазмолітичною дією. Вельми ефективний метод введення антибіотиків прямо в сечовий міхур через спеціальний катетер. Така процедура дозволяє уникнути багатьох небажаних ефектів лікарських препаратів і надає швидку терапевтичну дія.

Помилковою є думка, що цистит при вагітності можна вилікувати народними засобами. По-перше, багато трав можуть здійснювати токсичну дію на плід. А, по-друге, без застосування антибіотиків цистит не виліковується, а гоїться, вогнище інфекції залишається в організмі, захворювання стає хронічним.

Ускладнення циститу під час вагітності

Правильно лікувати запалення сечового міхура потрібно ще й тому, що його наслідки позначаються не тільки на самопочутті жінки, але і на здоров’я її дитини. При недостатньому лікуванні інфекція може піднятися до нирок і спровокувати пієлонефрит, що сильно ускладнить перебіг вагітності. Невилікуваний цистит підвищує ризик інфікування дитини під час пологів патогенними бактеріями, що може призвести до появи у новонародженого різних гнійничкових захворювань шкіри і навіть сепсису.

Профілактика циститу під час вагітності

Прості правила, дотримувані вагітною жінкою, дозволять уникнути захворювання циститом під час вагітності.

 • Під час планування вагітності необхідно пройти профілактичне обстеження і пролікувати всі потенційні джерела інфекції.
 • Слід уникати переохолодження і простудних захворювань.
 • Для профілактики застою сечі необхідно регулярно спорожняти сечовий міхур.
 • Дотримання особистої гігієни допоможе значно знизити ризик потрапляння інфекції в сечовивідні шляхи.
 • Своєчасне відвідування жіночої консультації дозволить вчасно виявити перші ознаки циститу і почати лікування.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.