Набрякання ніг у вагітних жінок

Набрякання ніг у вагітних жінок
Набрякання ніг у вагітних жінок
На останніх місяцях вагітності багато жінок стикаються з такою досить неприємною проблемою, як набрякання ніг. І хоча це явище в більшості випадків не несе ніякої загрози здоров’ю і вважається цілком фізіологічним, акушери-гінекологи, які спостерігають за жінками в положенні, завжди дуже насторожено ставляться до появи набряків у своїх підопічних. Така педантичність дозволяє виявити серйозні захворювання і своєчасно діагностувати ускладнення вагітності.

Чому набрякають ноги у вагітних

Основні причини набрякання ніг у майбутніх мам умовно можна поділити на три групи:

  Фізіологічні фактори – гормональні зміни вагітного організму.
  Зовнішні фактори – дія високої температури (жара змушує тіло захищатися від перегріву за рахунок зміни периферичної мікроциркуляції, що сприяє затримці рідини). Сюди ж відноситься вживання солоної, копченої, маринованої їжі у великих кількостях, а також угамування подальшої спраги літрами води.
  Патологічні чинникизахворювання серця, нирок, варикозне розширення вен нижніх кінцівок, ускладнення вагітності (гестоз).

На що слід звернути увагу

Легке відчуття дискомфорту при ходьбі в зручному до того взутті або невеликі сліди від гумок шкарпеток, які раніше ніколи не тиснули, – це перші ознаки набрякання ніг, вони не повинні залишитися непоміченими. Крім того, при варикозі до набряків приєднуються відчутна тяжкість і втома в нижніх кінцівках. Перераховані симптоми, як правило, зникають після тривалого відпочинку.

Якщо ж набрякання ніг не проходить до ранку або посилюється, поширюючись на стегна, швидше за все, має місце порушення роботи серця або гестоз. Тому вагітна жінка повинна уважно стежити за собою і повідомляти лікаря про набряки, навіть якщо вони з’являються на тлі абсолютно нормального самопочуття, так як тільки лікар може визначити достовірну причину даного стану.

Лікування і профілактика

Лікуванням патологічних набряків повинен займатися фахівець, переважно в стаціонарних умовах, після ретельного обстеження жінки. При набряканні ніг, викликаному фізіологічними змінами організму, спекою, тривалим перебуванням у вертикальному положенні, похибками в дієті, жінка може полегшити свій стан за допомогою декількох простих засобів:

  • ванночки для ніг з водою кімнатної температури;
  масаж ступней і гомілок (краще, щоб їй у цьому допоміг чоловік);
  • відпочинку в горизонтальному положенні, при цьому ноги слід на щось підняти.

Застосування майбутніми матусями сечогінних трав’яних відварів, а тим більше спеціальних лікарських засобів можливе лише за призначенням лікаря.

Для профілактики набрякання ніг вагітні жінки повинні більше рухатися, робити піші прогулянки в нежаркий час доби, в помірних кількостях вживати з їжею сіль, дотримуватися достатнього питного режиму (близько 1,5 л рідини на добу), а також віддавати перевагу вільному одягу і взуттю на невеликому широкому каблуці. Якщо лікар радить носити спеціальні компресійні панчохи, майбутнім мамам слід прислухатися до його рекомендацій, так як це попередить розвиток варикозного розширення вен, а крім того, і набряків.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.