Все, що Вам потрібно знати про АКДП

Все, що Вам потрібно знати про АКДП
Все, що Вам потрібно знати про АКДП
Кожна мама повинна розуміти, що профілактичні щеплення є реальним способом убезпечити себе та свого малюка від небезпечних інфекційних хвороб, або хоча б унеможливити їхні небезпечні прояви. Вакцинація у більшості випадків є дуже ефективною, але пов’язана з певними ризиками ускладнень та алергічних реакцій після її проведення.

Одним з найбільш обговорюваних щеплень в Україні є комплексна вакцина проти кашлюку, дифтерії і правцю (АКДП адсорбована коклюшно-дифтерійно-правцеве щеплення, АКДС на російській мові). Вакцинацію від цих інфекцій проводять в кілька етапів відповідно до календаря щеплень, затверджений наказом №551 Міністерства здоров’я України, який актуальний і на сьогоднішній день, а саме в 2 місяці, 4 місяці, 6 місяців і 18 місяців. Препаратів для щеплення існує кілька видів, які відрізняються, головним чином, ціною та вірогідністю виникнення алергічної реакції на компоненти. Найчастіше реакцію дає саме компонент інфекції кашлюку. Дитячі відділення поліклінік забезпечуються вакцинами АКДП за державний кошт. Тому проведення щеплень такою вакциною є абсолютно безкоштовним. Проте саме на АКДП буває найбільше нарікань з приводу виникнення алергічних реакцій (наявність високої температури, почервоніння, припухлості в місці уколу, тощо). Тому багато батьків звертають увагу на можливість придбання препаратів Тетракок чи Інфанрікс. Ціна препаратів досить висока. Примітно, що Тетракок, не зважаючи на ціну, зазвичай дає не меншу реакцію, аніж безкоштовний АКДП. Бельгійський Інфанрікс містить сильно розщеплений компонент кашлюку, що не впливає на ефективність препарату, проте суттєво мінімізує чи навіть унеможливлює виникнення реакції. У всякому разі, вибір препарату залишається за батьками.

Підготовка до вакцинації

Перед проведенням профілактичних щеплень кожній матусі потрібно пам’ятати кілька важливих моментів.

Перш за все малюк має бути абсолютно здоровим. Це стосується не лише ГРВІ, нежитю та температури. Варто звернути увагу також на загальний стан дитини. Якщо ваше чадо щось непокоїть, він несподівано без видимих причин почав капризувати вночі чи відмовляється від звичної їжі, або ж має прогресуючі висипання на шкірі, то проведення щеплення краще відкласти на кілька днів. Про подібні стани потрібно повідомити медичного працівника заздалегідь, адже безкоштовна вакцина АКДП розрахована на дві дози, а зберігання її в відкритому стані неприпустиме.

Якщо у Вашій сім’ї хтось захворів, щеплення теж варто відкласти.

Також важливо обмежити контакт дитини з посторонніми людьми за 2-3 дні до та після вакцинації. Відкладіть походи в гості та їхній прийом у себе для убезпечення малюка від можливих інфекцій. Пам’ятайте, що вакцинація неможлива, якщо існує ризик інфікування дитини. Важливо також обмежити контакти з чужими дітьми.

Одним із ключових моментів життя дитини є настання трьохмісячного віку. Разом зі стрімким розвитком маленького організму майже зникає захист материнських антитіл, що відкриває шлях для атаки різними інфекціями. Тому важливо роз’єднати профілактичний похід до педіатра та різнопрофільних лікарів з проведенням вакцинації. Це пов’язано з великою масою людей, що в більшості випадків є носіями різноманітних інфекцій, з якими мимоволі контактуватиме ваш малюк, перебуваючи в тісних чергах перед кабінетами. Інкубаційних період більшості, інфекцій, що передаються респіраторним шляхом, становить 2-3 дні. Саме стільки потрібно чекати від відвідування лікаря до проведення щеплення, аби не пропустити можливе захворювання дитини.

Для профілактики інфекціонування варто зайняти чергу і по можливості, дочекатися її на свіжому повітрі. Якщо ж така можливість відсутня, слід запастися фізрозчином і раз у 15-20 хвилин закапувати по 2-3 краплі в ніс дитини.

Не зайвим буде перед вакцинацією зробити загальний аналіз крові.

Обов’язково слід пам’ятати про нормальні умови для розвитку дитини, тобто: часті прогулянки на свіжому повітрі, регулярне провітрювання житла, оптимальна температура (+ 18с) та висока вологість повітря (60-70%) у кімнаті. Важливим є режим харчування малюка. Ні в якому разі не перегодовуйте його, а також забезпечте достатню кількість питва. Надважливо слідкувати за регулярним випорожненням кишківника дитини. Якщо у нього закреп, більше доби відсутні випорожнення, зі щепленнями варто почекати до нормалізації цього процесу, адже щеплення тільки посилить дану проблему.

У будь-якому випадку Ви можете проконсультуватися зі своїм лікарем-педіатром.

Лікарські препарати. Чим запастися?

Часто педіатри рекомендують давати дитині антигістамінні препарати перед проведенням щеплення. У всякому разі при виборі препарату потрібно звернути увагу саме на ті, які не сушать слизової оболонки, аби запобігти ускладненням з боку дихальних шляхів. Не зайвим для профілактики буде збільшення кальцію в раціоні дитини. Варто розуміти, що жоден з препаратів не може позбавити Вас від реакції на щеплення, проте допоможе ефективно боротися з її проявами.

Найбільш частою реакцією на вакцинацію є підвищення температури тіла. Не варто покладатися на випадок і підготуватися до цього заздалегідь. Запасіться засобом для пероральної регідратації (наприклад, регідрон), парацетамолом та ібупрофеном у свічках та сиропах, і, про всяк випадок, німесулідом.

Важливо розуміти, що температура як реакція на щеплення, не має імунозміцної дії, як це буває при хворобах. Тому будь-яке підвищення температури за 37,3c слід вважати приводом для використання препаратів для її зниження. До 38c оптимально використовувати препарати у формі свічок. Вище 38c – краще сприйматимуться рідкі форми (сиропи). Важливо також не допустити передозування препарату, тому, за потреби частого введення, слід чергувати парацетамол та ібупрофен. Якщо вони не дають бажаного ефекту і температура тіла малюка починає рости, це є приводом дати німесулід.

Зверніть увагу, що прояви температури легше переносяться при частому провітрюванні кімнати та підтримці прохолодного вологого повітря. Також варто знати, що при підвищенні температури тіла, організму загрожує зневоднення. У цьому випадку на допомогу прийде регідрон, який потрібно давати дитині часто, але маленькими порціями. Максимально зменшіть кількість споживаної їжі та збільште кількість питва. Це зменшить яз загальне навантаження на організм, так і можливість блювоти як реакції на підвищення температури.

Важливо!

Перед застосуванням препарату медичний працівник зобов’язаний перевірити цілісність упаковки та ампули, відповідність всіх маркувань, відсутність сторонніх домішок.

Вакцини чутливі до температурного режиму і мають зберігатися виключно в холодильнику. Переконайтеся в тому, що вакцина зберігалася правильно і холодна. Та варто розуміти, що навіть це не дає 100% гарантії відсутності порушень умов зберігання вакцини. Дістати вакцину з холодильника повинні у Вашій присутності. Якщо Вам дали вже теплу вакцину, Ви не можете бути впевненими в тому, який період часу вона вже тепла, а отже вправі вимагати заміну вакцини.

Якщо Ви вирішили придбати вакцину самостійно, транспортуйте її виключно в сумці-холодильнику. Ідеальною температурою для транспортування є 2-6 градусів. Таку вакцину слід використати протягом 48 годин.

Здійснюйте вакцинацію лише в кабінетах профілактичних щеплень, які містять засоби для невідкладної медичної допомоги.

Необхідною умовою для успішного перенесення щеплення АКДП є якісна вакцина та правильна оцінка стану малюка і його підготовка.

Пам’ятайте, що саме мамина любов і здорова турбота допоможе малюку подолати всі небажані реакції на вакцинацію АКДП і є необхідною умовою для розвитку міцного, стійкого до інфекцій організму!Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.