Усе про шлюбний контракт (договір) в Україні

Усе про шлюбний контракт (договір) в Україні
Усе про шлюбний контракт (договір) в Україні
Укладення шлюбного контракту в Україні поки ще не набрало широкої популярності. Головні особливості слов’янської душі – це щедрість і відкритість. Скупий прагматизм чужий нам, а тому напередодні хвилюючого дня весілля зовсім не хочеться міркувати про щось практичне… Хочеться парити в хмарах і віддаватися мріям. Але сувора реальність така, що завжди потрібно думати про фінансову сторону питання. Тому пропонуємо Вам познайомитися ближче з таким документом як шлюбний договір і дізнатися, коли його потрібно укладати, що у ньому обумовлювати, а також багато іншого.

Контракт або договір?

У юридичній літературі зустрічаються поняття «контракт» і «договір». Начебто сутність однакова, але звучать по-різному… Це-то і наштовхує багатьох до роздумів: ці поняття позначають один і той же документ чи різні?

Шлюбний договір і контракт – це терміни-синоніми, під якими розуміється двостороння угода, якою визначаються майнові відносини між подружжям, їх майнові права та обов’язки.

Сторони шлюбного договору

Ч.1 ст. 92 Сімейного Кодексу присвячена сторонам шлюбного договору. За законом ними можуть бути:

  – Особи, які подали заяву про реєстрацію шлюбу (наречений і наречена);
  – Подружжя – особи, що вже перебувають у шлюбі (не важливо який період).

Ніхто інший не може виступати стороною шлюбного контракту. Особливо багатьох молодих цікавить питання – чи можуть батьки в шлюбному договорі щось вимагати від іншої сторони або встановлювати якісь умови, зобов’язання? Відповідь на це питання однозначна – ні, оскільки вони не є стороною шлюбного договору, а значить, і вносити в нього зміни, в прямому сенсі «диктувати умови» не можуть.

Батьки можуть вплинути на складання договору лише одним способом і в єдиному випадку – дати нотаріальну згоду на складання своєю дитиною шлюбного контракту, якщо її не виповнилося 18 років на цей момент (ч.2 ст. 92 СК). Тобто ця норма застосовується тільки щодо батьків неповнолітніх дітей. Якщо бажаючий / а скласти договір – повнолітня особа, схвалення батьків не потрібно.

Шлюбний договір не може бути укладений між співмешканцями, тобто тими, хто живе разом, веде спільне спільне господарство і іменує свої відносини цивільним шлюбом. Можливість його укладання надається тільки тим, хто збирається офіційно зареєструвати свій шлюб (зарученим, які вже подали заяву в ДРАЦС (ЗАГС)), або тим, хто вже перебуває в офіційному шлюбі. Парі, яка поки що не збирається йти під вінець, але живе на загальній житлоплощі, здійснює спільні покупки, раціонально буде укласти договір про визначення правового режиму майна.

Хто складає / оформляє шлюбний договір?

Дуже важливо скласти шлюбний контракт грамотно і детально. Ви можете скласти його самостійно, вивчивши главу 10 СК «Сімейний договір», переглянувши приклади в Інтернеті. Можна звернутися за допомогою щодо його складання до адвоката, нотаріуса, юрисконсульта. Закон не містить ніяких обмежень в цьому плані і надає Вам право вибору. Хоча, Ви повинні розуміти, що кожен повинен займатися своєю справою: юрист складати юридичні документи, пекар випікати хліб і т.д. Тому якщо Ви – не юрист, довірте складання шлюбного контракту професіоналу з юридичною освітою.

А от на рахунок його оформлення СК містить певні вказівки. Так, згідно зі ст. 94 СК він повинен мати письмову форму і завірятися нотаріусом.

Що можна включати в шлюбний договір?

У шлюбний договір можна включати положення, які регулюватимуть майнові права і обов’язки подружжя, а також майнові права та обов’язки їх як батьків (ч. 1,2 ст. 93 СК). Це означає, що вони можуть визначити:

  – Що і кому буде належати на праві власності;
  – Режим спільного майна;
  – Режим майна, подарованого на весілля;
  – Що і кому дістанеться у випадку розлучення;
  – Долю подарунків, подарованих один одному під час сімейного життя;
  – Порядок несення витрат, внесок кожного в сімейний бюджет;
  – Розміри і порядок несення витрат на утримання старих батьків і догляд за ними;
  – Порядок проживання їхніх родичів у спільній квартирі / будинку.

Шлюбний договір має цікаву особливість – він може регулювати відносини подружжя щодо майбутнього майна, тобто якого фактично на момент ув’язнення не існує.

Щодо дітей, знову ж таки, домовитися можна тільки про майнові права. Наприклад, хто і в якому розмірі їх буде утримувати (тобто визначити розмір аліментів), яким майном вони можуть користуватися, з ким вони будуть проживати у разі розлучення, хто буде оплачувати їх освіту.

Що не можна включати в шлюбний договір?

Як вже було сказано, шлюбним договором можна врегулювати тільки майнові питання. Все інше, що не пов’язане з фінансами, нерухомістю, акціями і т.п., тобто вірність, повага, взаєморозуміння – не піддається регулюванню (нехай навіть і шлюбним договором).

Наприклад, якщо ви цікавитеся, чи можна вашій дружині заборонити ходити по клубах в шлюбному договорі, то відповідь Вас швидше за все розчарує: ні, таке положення в шлюбний контракт включити не можна, оскільки він не регулює майнові відносини (а регулює особисті).
Ч.3 ст. 93 СК конкретно говорить, що «шлюбний договір не може регулювати особисті відносини подружжя, а також особисті відносини між ними та дітьми».

Також не можна включати такі положення, які ставитимуть другу сторону в надзвичайно скрутне матеріальне становище. А ще Ви не зможете передати в шлюбному договорі нерухомість або інше майно у власність, якщо право на нього підлягає державній реєстрації.

Як регулюються майнові питання?

Шлюбний договір насправді – штука дуже корисна, особливо для тих, хто одружуючись, має більший грошовий потенціал. Таким чином, вони захищають себе і своє майно (хай і майбутнє) від несправедливого розподілу у випадку розлучення.

Один з розділів договору можна присвятити правовому режиму майна. Приміром, закріпити, що все майно, яке буде з’являтися вже в шлюбі, буде належати не на праві спільної сумісної власності, а – на праві спільної часткової або приватної власності (ч. 2 ст. 97 СК).

Незважаючи на те, що ст. 60 СК закріплює зворотне – що все подружжю належать на рівних правах, у своєму шлюбному контракті вони можуть прописати так, як захочеться їм, і обов’язково згадати при цьому, що положення ст. 60 СК не поширюються на їхній шлюб. А це означає, що у разі розлучення чоловік / дружина не зможе претендувати на приватну власність другої половинки або її частину в загальній власності, тобто така власність не підлягатиме розділу.

Завчасно і в спокійній обстановці (а не напруженій, як звичайно, на межі розлучення), ви навіть можете перерахувати в договорі що і кому дістанеться у випадку, якщо ви вирішите розірвати шлюб. Хоча мало хто бажає думати про подібний кінець сімейного життя…

Можна також вказати, як буде використовуватися спільне майно для потреб Ваших дітей, а також інших осіб.

Ст. 98 СК допомагає молодятам розібратися з житловим питанням. Так, якщо хтось із них вже має власне житло, то проживання другого в ньому може обумовлюватися у шлюбному договорі. Приміром, після розірвання шлюбу друга сторона повинна буде виселитися звідти після виплати грошової компенсації або без неї.

Однак, не варто думати, що шлюбний контракт повною мірою ущемляє тільки одну сторону – більш залежну фінансово … Насправді це не так. І доказом цьому служить ст. 99 СК, яка може захистити інтереси і більш «слабкою» сторони. Можна зобов’язати чоловіка / дружину утримувати іншого з них незалежно від того:

  – Працездатний він чи ні;
  – Чи потребує матеріальної допомоги чи ні.

До речі, право на утримання може бути замінене грошовою компенсацією (одноразовою).

Зверніть увагу: шлюбний договір набагато спрощує шлюборозлучний процес. Так, наприклад, якщо в ньому був узгоджений розмір і порядок виплати аліментів, то вони можуть стягуватися вже на підставі всього лише виконавчого напису нотаріуса (тобто до суду з позовом про стягнення аліментів можна не звертатися). Це значно економить час і нерви.

Як регулюються відносини щодо дітей в шлюбному договорі?

Тільки майнові відносини між батьками і дітьми можуть регулюватися шлюбним договором. Відносини особистого характеру регулювати таким чином не можна. Відповідно до ч. 4 ст.93 СК шлюбний контракт не може зменшувати обсягу прав дитини, встановлений СК та іншими законами.

Внесення змін до шлюбного договору пост-фактум

Ви, нарешті, прийшли до загальної домовленості, надали їй письмову форму і скріпили її підписом і печаткою нотаріуса. Але минув час, і ви хочете змінити положення шлюбного контракту? Це цілком реально. Закон передбачив таку можливість: згідно з ч. 2 ст. 100 СК шлюбний договір може бути змінено подружжям.

Зверніть увагу: зміни можуть вноситися саме «подружжям», а не одним з них. Тобто має бути обопільне бажання і згода змінити положення контракту, які оформляються у формі договору про зміну шлюбного договору. Новий договір також повинен завірятися нотаріусом.

Одностороння зміна договору можлива тільки в одному випадку – за рішенням суду, якщо цього вимагають:

  – Інтереси однієї зі сторін контракту;
  – Неповнолітніх дітей;
  – Повнолітніх, однак непрацездатних дітей.

Як розірвати шлюбний договір?

Шлюбний договір в Україні можна розірвати лише в судовому порядку, при чому юридично грамотно буде говорити «розірвати».

Щоб розірвати шлюбний контракт, необхідно звернутися до суду з позовною заявою. Це можливо зробити, поки його положення дійсні, а саме:

  – Якщо договір безстроковий, значить – в будь-який момент до моменту розірвання шлюбу;
  – Якщо договір строковий, значить – до закінчення терміну його дії.

Стаття 102 СК узагальнює причини, через які він може бути розірваний. У Кодексі це звучить наступним чином – «з причин, які мають істотне значення» . Оцінка «суттєвості» вирішується судом на власний розсуд. Але все ж одна з причин названа для прикладу. Ця ж стаття говорить нам про те, що договір може бути розірваний у разі неможливості його виконання.

Термін «розірвання» доречно застосовувати тільки в тому випадку, якщо мова йде про одностороннє бажання розірвати договір. Якщо ж обидві сторони не бажають його виконувати і хочуть відмовитися від нього, то має місце відмова від шлюбного договору. В даному випадку суть зберігається – договір також розривається, але в першому випадку він розривається (якщо одностороннє бажання), а в другому – оформляється відмова (якщо бажання обопільне).

Відмова від виконання шлюбного договору оформляється за допомогою подачі обопільної заяви нотаріусу подружжям про відмову від нього. Права і зобов’язання подружжя припиняються на їх вибір:

  – В момент подачі заяви нотаріусу;
  – В момент укладання договору.

Визнання шлюбного договору недійсним

Шлюбний договір може бути визнаний недійсним тільки судом (ст. 103 СК). Подати позов про визнання його недійсним можуть не тільки його сторони (тобто подружжя), але і будь-яка інше особа, якщо положення договору порушує його права.

Підстави для визнання його недійсним – загальні, як і для всіх договорів. Недійсним він визнається, якщо суперечить наступним положенням, перерахованим в ст.203 Цивільного Кодексу:

  1) положення договору не можуть суперечити Конституції, українським законам, моральним засадам, інтересам держави;
  2) сторони повинні бути дієздатними;
  3) повинна бути дотримана форма, яка вказана в законі (письмова форма з нотаріальним посвідченням);
  4) волевиявлення сторін має бути вільним (тобто не можна нікого примушувати, шантажувати при складанні та підписанні договору);
  5) договір повинен бути спрямований на реальне настання правових наслідків (тобто не бути фіктивним);
  6) договір, складений батьками, не повинен суперечити інтересам і правам їх дітей (в даному випадку – шлюбний договір не може складатися батьками, іншими особами за дорученням, тому цей пункт не відноситься до нашої ситуації).

Приміром, договір може бути визнаний недійсним, якщо Ви включили в нього положення немайнового характеру: вказали, що ваш чоловік зобов’язаний підтримувати фізичну форму, або як часто він повинен виконувати свій подружній обов’язок.

Статистика укладання шлюбних договорів в Україні

За офіційними даними Мін’юсту в період з 2002 до 2014 скористалися таким інститутом сімейного права всього лише 11820 пар. Це рекордно низький показник у порівнянні зі статистичними даними європейських держав і США.

Найбільше шлюбних договорів укладається у столиці. Слідом за нею йдуть найбільш урбанізовані регіони – Одеська, Харківська, Дніпропетровська, Донецька область. Найменш схильні регулювати свої відносини в договірному порядку пари з Чернігівської, Сумської, Кіровоградської областей.

Пояснення такому низькому числу укладених договорів криється в:

  1) істотній дорожнечі нотаріальних послуг з оформлення шлюбного контракту (в середньому – 2000 грн);
  2) відсутності будь-якого майна на момент укладення шлюбу, а також – в подальшому, через що пара не бачить сенсу регулювати майнові відносини, якщо майна по суті немає.

Тому, як бачите, якщо Ви дійсно починаєте життя з чистого аркуша в прямому сенсі цього слова і довіряєте один одному, то договір може і не знадобиться. Але а якщо Ви у всьому любите порядок, володієте активами і майном, а витрати на послуги нотаріуса для Вас несуттєві, то складання шлюбного договору цілком виправдано….Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.