Як розлучатися в Україні: найважливіші моменти, які слід знати

Як розлучатися в Україні: найважливіші моменти, які слід знати
Як розлучатися в Україні: найважливіші моменти, які слід знати
Весілля – це завжди щастя, веселощі і сльози радості на очах. Розлучення – це зайві переживання, нерви і теж сльози, але швидше за все не від радості … Крім душевних бур, колишнім дружинам в Україні доводиться долати й інші складності: підготувати всі документи, вибігати по кабінетах у відповідних органах, пережити «розбір по поличках» ваших відносин при сторонній особі і т.д. Людина, далека від юридичної практики, у всій цій схемі може заплутатися. Тому пропонуємо вам розібратися в мало приємній, але необхідній бюрократичній процедурі, як кажуть, «від» і «до».

ЗАГС – радянсько-російська абревіатура, скорочення, для «отделы Записи Актов Гражданского Состояния», використовувалася в радянському союзі, а на даний момент використовується в Росії та деяких країнах колишнього СРСР. Дуже поширена в розмовній мові. В Україні ж правильною буде абревіатура – РАГС від «Реєстрація Актів Громадянського Стану», на даний момент ця абревіатура РАГС вже не дійсна. На даний момент органи ДРАЦС – «органи Державної Реєстрації Актів Цивільного Стану» відповідають за функції РАЦСів. Мною було прийнято рішення використовувати обидві абревіатури РАГС (все ще популярна в побуті) і ДРАЦС (дійсна на даний час) в статті, так як стаття має практичну мету і повинна бути зрозуміла читачеві.

Які є способи розлучення в Україні?

Існує 2 способи розлучення:

  – Адміністративний;
  – Судовий.

Перший має на увазі розірвання шлюбу через РАГС (ДРАЦС). У Сімейному Кодексі України перераховані ті ситуації (ст.106-107), коли питання про розлучення можна вирішити без судових розглядів, тобто в РАГСі (ДРАЦС) :

  1) коли у вас немає спільних дітей;
  2) коли обидва згодні;
  3) коли не виник майновий спір;
  4) коли виявляє бажання тільки одна сторона, але при цьому друга – визнана судом безвісти зниклою або недієздатною.

При цьому перші три пункти створюють неподільну тріаду, тобто тільки при одночасному збіг цих трьох умов можливе розлучення в РАГСі (ДРАЦС). Якщо мають місце бути умови, перераховані, у четвертому пункті, то розірвання шлюбу можливе, навіть якщо є майновий спір.

Кому ж доведеться розлучатися в Україні другим способом? Сімейний Кодекс України і на це питання містить відповідь. Аналізуючи і узагальнюючи ст.106-110 СКУ, отримуємо ось такий список підстав для звернення до суду при розлученні:

  1) наявність дітей, народжених у шлюбі;
  2) наявність майнового спору;
  3) незгоду однієї із сторін на розлучення.

Цей список альтернативний, тобто «або» – «або». Досить наявності однієї з умов, щоб ваше шлюборозлучному справу розглядав саме суд. При цьому існують певні обмеження права на розірвання шлюбу за наявності дітей до року.

На питання «куди подавати заяву про розлучення» у загальному вигляді ми відповіли. Конкретизуючи, можна також додати, що при подачі заяви до суду звертатися слід до канцелярії, а не на пряму – в кабінет судді. Хоча ще можна просто послати поштою заяву, вказавши точну адресу суду і бажанно замовленним листом. Слід віднести або направити заяву до суду за місцем проживання однієї із сторін. У РАГСі (ДРАЦС) абсолютно не складе труднощів знайти потрібний кабінет: зазвичай тільки в якомусь одному кабінеті ведеться прийом громадян із заявами.

Якщо у вас стандартна ситуація, то ви цілком знайдете тут для себе відповідь. Але якщо ж ви зіткнулися з проблемою, яка рідко зустрічається на практиці, пошукайте шляхи її вирішення в цій статті «Нестандартні ситуації і випадки при розлученнях в Україні».

Що потрібно для розлучення (уточнюємо, які документи)?

Якщо до допомоги адвоката ви вирішили не вдаватися, значить нелегкий вантаж зі збору та підготовки документів для розлучення лягає на ваші плечі. Щоб позовну заяву прийняли з першого разу і ваша справа відразу отримало «хід», потрібно нічого не забути з цього списку:

  1) заяву в 2-х примірниках;
  2) копія паспорта заявника (або обох);
  3) копія свідоцтва про шлюб;
  4) квитанція, що підтверджує сплату держмита;
  5) копія свідоцтва про народження;
  6) договір між подружжям про сплату аліментів, проживання дитини, розподіл майна і т.д. (якщо хочете, щоб суд розглянув вашу заяву за прискореною процедурою), завірений нотаріусом.

Пункти п’ять і шість слід враховувати тим, хто подає заяву до суду. Решта – універсальні, тобто їх необхідно виконати в обох ситуаціях.

Які даються терміни в Україні, щоб подумати і забрати заяву про розлучення?

Після подачі заяви в ЗАГС повинен пройти місяць, після чого вам видадуть свідоцтво про розірвання шлюбу, а ви станете вільні, як вітер в полі. Протягом цього періоду (тобто – 1 місяць з дня подання заяви) ви можете відкликати свою заяву на розлучення (ч. 2 ст. 106 СКУ). Здійснити це можна за допомогою наступних дій: ви приходите знову удвох в ЗАГС і пишете спільну заяву, в якій висловіть бажання не розлучається і вказуєте причини.

Аналогічний термін (один місяць) дається, так би мовити, на роздуми подружній парі і коли вони розлучаються через суд, але за обопільною згодою, тобто уклали між собою вищезгаданий договір. Відкликати заяву можна навіть в останній день закінчення місяця з дня подачі заяви, але не пізніше!

Коли один з подружжя хоче зберегти шлюб, а другий – наполягає на його розірванні за допомогою подачі позову, то суд в даному випадку може на свій розсуд встановити термін примирення. В українському сімейному законодавстві немає жодної ні матеріальної, ні процесуальної норми, яка містила б у собі вказівку на конкретні терміни (на практиці зазвичай вони більше 1 місяця). Тобто їх визначення відводиться на розсуд судді. Саме в рамках того проміжку часу, який визначить суддя, ви зможете передумати і подати ще один позов з проханням залишити попередній без розгляду.

Чи може розлучення ініціювати один з подружжя (без згоди на те другого)?

Згідно ст. 110 СКУ право на подачу заяви на розірвання шлюбу належить кожному з подружжя і не обмежене жодними додатковими умовами. Тобто для розірвання шлюбу достатньо, щоб бажання розлучитися виникло хоча б у однієї сторони (згода другої не потрібна). Категоричний протест чоловіка або дружини не стане перешкодою на шляху до вирішення вашого питання (виняток – розлучення з вагітною дружиною). Єдине – ускладниться трохи процедура і збільшаться терміни очікування.

З ким залишиться дитина після розлучення (або як розділять, якщо їх декілька)?

Найсприятливіше рішення для вас – це коли ви самі зі своєю «другою половинкою» врегулюєте це питання шляхом підписання угоди в нотаріуса. Якщо ж прийти до єдиного рішення, що задовольняє обидві сторони, не виходить, долю ваших дітей буде вирішувати суддя.

В українських законах немає строгої вказівки, яка б називала б конкретно – з батьком чи матір’ю повинні залишатися діти після розлучення.

Тому вирішується ця дилема на розсуд суду, зрозуміло, з урахуванням інтересів дитини. Якщо дитина вже вміє розмовляти, то обов’язково цікавляться її думки, з ким би вона хотіла залишитися. Береться до уваги також участь кожної зі сторін у догляді та вихованні дитини, матеріальне становище, пристрасть до алкоголю / наркотиків, спосіб життя і т.д.

Судова практика, існуюча в українських судах, цілком з’ясовна: діти після розлучення залишаються з матір’ю. Рідкісні випадки, коли дитину залишають з батьком, викликані веденням аморального способу життя матір’ю дитини: пияцтвом, наркоманією та інше.

Якщо дітей кілька, то їх теж залишають з матір’ю. Дільби «тобі один – мені один» теж не відбувається, адже діти – це не речі, і суд намагається всіма силами, щоб почуття і законні інтереси дітей не постраждали при розлученні батьків.

Як відбувається розділ майна між подружжям?

Всі ділиться порівну (ч.1 ст.70 СК України). Увага: йдеться про спільну сумісну власність подружжя, тобто те майно, яке купувалося з моменту одруження незалежно від того, на чиї гроші воно купувалося. Виняток лише складає майно, яке було подаровано одному з подружжя або було успадковано (є в наявності договір дарування), а також отримані страхові виплати, премії, нагороди.

До речі, речі індивідуального користування теж не діляться між подружжям. А до них, між іншим, належать коштовності і прикраси! Так що милі дами всі ваші подарунки такого роду залишаться при вас, чого не скажеш про подаровану машину(якщо вона не оформлена дарчим, зрозуміло) … Мотайте на вус.

Суд може відступити від правила «рівних часток» і присудити одному з вас більшу частину майна. Це можливо, якщо мають місце бути такі суттєві обставини:

  1) один з подружжя не дбав про матеріальне становище сім’ї, більш того робив заходи з приховування, знищення, пошкодження спільного майна, користувався ним всупереч інтересам сім’ї;
  2) коли з одним з подружжя залишається дитина (діти), якщо розмір аліментів не достатній для їх нормального розвитку.

Ви повинні також знати, що самі вправі поділити спільне майно з чоловіком (дружиною) , при тому на таких умовах, які будуть влаштовувати вас обох (не обов’язково ділити порівну). Всього-навсього потрібно скласти договір, завірити його у нотаріуса, і як доповнення до позову подати до суду.

Організаційні моменти, що стосуються розлучень в Україні

Дуже багато хто задається питанням «як швидко розлучитися» і хочуть скоріше покінчити з цією неприємною процедурою. Є тільки один вихід у такій ситуації: вам необхідно скласти з другою стороною договір, який врегулював усі ті б питання, по яких можуть виникнути суперечки:

  – Участь у вихованні дитини;
  – Виплата аліментів;
  – Подальше місце проживання дитини;
  – Розділ майна і т.д.

Договір завіряє нотаріус. І тоді термін розгляду вашої шлюборозлучної справи в суді скоротиться з півроку до 1 місяця (орієнтовно, точно вказати терміни до днів неможливо, так як це вирішує суддя). Розлучення в РАГСі (ДРАЦС) і так займає по часу один місяць. Процедури, яка б могла прискорити цей термін, законом не передбачено.

Скільки коштує розлучення в Україні?

Фінансовий аспект теж важливий. Напевно, вам цікаво, скільки коштує розлучитися. Оскільки держава надає вам послугу (завіряє факт ваших стосунків, в даному випадку – їх припинення), логічно, що вам доведеться за неї заплатити.

Якщо ви розлучаєтеся через РАГС (ДРАЦС), то необхідно буде сплатити держмито в розмірі 8,50 грн. Також вам можуть дати квитанцію на оплату послуги заповнення заяв (так як зазвичай інспектор їх заповнює, а ви тільки ставите підпис після перевірки). Вартість цієї послуги варіюється залежно від РАГСу (ДРАЦС) – від 23 до 24 грн.

Якщо ви подаєте заяву про розлучення в суд, то вам доведеться сплатити держмито в розмірі 243 грн 60 коп. Коли постає питання про поділ майна, то ця сума може бути збільшена аж до 3654 грн, так як держмито становить 0,1% позову про розділ майна (закономірно: чим більше у вас майна, тим дорожче обійдеться позов).

Звертатися до адвоката чи ні – вирішувати вам. Але практика показує, що практично всі потребують його послугах хоча б на початковій стадії – складанні позову. Далі його участь у справі необов’язково. Але якщо ви не хочете взагалі з’являтися на судових засіданнях, спілкуватися з суддею і вашим колишнім – адвокат може представляти ваші інтереси в цьому процесі. Така послуга розлучення «від» і «до» в середньому коштує 2500 грн. Ви тільки віддаєте ксерокопії своїх документів, ставите підпис на позові, а потім – отримуєте готове рішення суду про розірвання шлюбу на руки.

Документи на розлучення і як їх відновити

Розберемося тепер, які документи видадуть після розлучення. Документом, який підтверджує офіційно ваш розлучення в РАГСі (ДРАЦС), є свідоцтво про розірвання шлюбу. Там же (в РАГСі (ДРАЦС)) його і видають. Якщо ви розлучалися через суд, то таким документом є рішення суду про розірвання шлюбу (свідоцтво в цьому випадку вже не потрібно). Суд сам направить до того РАГС (ДРАЦС), де ви розписувалися копію рішення, щоб внесли зміни до актового запису.

Якщо раптом оригінал документа загубився, вам необхідно звернутися в той орган, який його видавав, тобто:

  1) якщо втрачено свідоцтво – в ЗАГС (ДРАЦС);
  2) якщо загублено рішення суду – в канцелярію суду.3 коментарі

 1. ольга

  Дякую, дуже користна і змістовна стаття

 2. Антон

  Як розділити ремонт та пристройку дома при розводі?

 3. Світлана

  Так, стаття дуже корисна. У мене виникло питання, а йти писати заяву на розлучення потрібно йти у той Рагс,де реєстрували шлюб, чи можливо по місту проживання? Ну париклад, шлюб реєстрували у м.Чернігів, а зараз проживаю у сільській місцевості Чернігівської області? Дякую.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.