Правила нарахування розмірів аліментів в Україні

Правила нарахування розмірів аліментів в Україні
Правила нарахування розмірів аліментів в Україні
Коли дізнаєшся, скільки платять аліментів твоїм знайомим або подругам, розумієш, що розлучатися з чоловіком в умовах економічної кризи вкрай і ще раз вкрай невигідно. Хоча сума, яку призначають в кожному разі, не є уніфікованою та єдиною. У вашій ситуації, вона може бути і більше, і менше. Стати юридично підкованою і грамотною в цьому питанні допоможе дана стаття, в якій мова піде про розмір аліментів, їх нарахуванні та індексації.

Як в законі визначається розмір аліментів?

Сімейний Кодекс України не встановлює їх конкретний розмір. Щодо цього питання ч.2 ст. 182 СКУ пояснює, що аліментні виплати не можуть бути меншими 30% прожиткового мінімуму для дитини. І така позиція законодавця в Україні, коли він визначає мінімальну межу розміру, але визначення конкретної суми по кожній справі виносить на розгляд судді – є єдино вірним і правильним з точки зору демократичної держави.

Тут же варто зауважити, що розмір аліментів не обмежений верхнім максимумом. Але є певні обмеження в трудовому законодавстві України, які дублюються в ЗУ «Про виконавче провадження», та відповідно до положень яких, частина аліментних відрахувань на неповнолітніх дітей не може перевищувати 70% зарплати другого з батьків.

При визначенні розміру суддя керується рекомендаціями ч.1 ст. 182 СКУ, а саме – враховує наступні фактори:

  – Здоров’я та матеріальне забезпечення дитини;
  – Ваш стан і матеріальне благополуччя;
  – Чи має платник аліментів інших дітей або літніх, хворих батьків, дружину, яких потрібно утримувати;
  – Інші обставини.

«Іншими», приміром, можуть бути його хвороба, на лікування якої він змушений витрачати значні грошові суми, знову ж – його рівень забезпеченості (чи то він успішний бізнесмен, чи то дрібний чиновник) і т.п.

Що роблять українські судді на практиці при розрахунку суми аліментів?

Виняткова воля і право судді – визначати розмір аліментів. Але ні для кого ні секрет, що не дивлячись на те, що судова система України влаштована за континентальної моделі (тобто виносить рішення на основі норм матеріального права – законів та інших НПА), все одно в ній присутні елементи прецендентності (де важливу роль грає прецендент – судова практика). Так от, виносячи нове рішення, суддя все одно «озирається» на винесені раніше рішення. Тобто в Україні фактично сформувалося неофіційне прецендетне право по «аліментних справах».

Отже, суддівська практика пішла таким шляхом: 25% заробітної плати нараховуються для аліментів на одну дитину, 33% – на двох і 50% на трьох і більше.

Звідки взялися ці цифри? В Україні раніше діяв Кодекс про шлюб та сім’ю, в якому і були вказані ці фіксовані розміри аліментів.

Йому на зміну 01.01.2004 прийшов новий Сімейний Кодекс, який дав судді більше свободи у вирішенні сімейних справ, але «охоронці» правосуддя діють по-старому і «не вигадують велосипед». До того ж, до такого відсотку відрахувань вже звикли і держвиконавці, і бухгалтери, а тому з міркувань доцільності та зручності негласно все було залишено без змін.

Який мінімальний розмір аліментів в Україні?

Знову ж таки, конкретного розміру немає. Він періодично змінюється. У законі прописані ті самі «30% від прожиткового мінімуму» – поняття досить розпливчасте і незрозуміле для пересічного громадянина України, який не має справи з юриспруденцією.

Тридцять відсотків від певної суми порахувати нескладно, але де взяти цей мінімум? Розглянемо розрахунок аліментів в Україні на прикладі 2015 року.

У ЗУ «Про державний бюджет України» вказано прожитковий мінімум. Верховна Рада України щорічно приймає новий, при цьому назва його зберігається, а в кінці тільки додається поточний рік. Звернемося до відповідного закону за 2015 рік. Статтею 7 прожитковий мінімум встановлюється:

  з 1 січня 2015 року – 1032 грн, з 1 грудня – 1167 грн – до 6 років дітям;
  з 1 січня 2015 року – 1286 грн, з 1 грудня – дітям від 6 до 18 років.

Виходячи з цього, розрахунки призвести можна таким чином. Якщо ваш малюк не досяг 6 років, то мінімум, який він може отримати, це 1032 грн * 30% = 309,6 грн. Якщо вік вашої дитини знаходиться в проміжку від 6 до 18 років, то мінімальні аліменти, які йому покладаються це 1286 грн * 30% = 385,8 грн.

Чи може розмір аліментів визначатися не у відсотках, а у фіксованій сумі?

У практиці це трапляється рідше, але все-таки – зустрічається. Це допускається на підставі ст.184 СКУ. На її підставі аліментник, який має змінний дохід або якому виплачують зарплату в натуральній формі, суд може призначити виплату аліментів у вигляді фіксованої суми. Але для цього необхідна заява або позивача, або відповідача.

Ця стаття захищає як права першого, так і другого. Адже дуже часто буває так, що платник податків – приватний підприємець, відповідно встановленої зарплати у нього немає. Виходячи з цих міркувань, найкраще встановити розмір не як відсоток від доходу, а як певну грошову суму. Так як доходу може і зовсім не бути в якійсь з місяців, а, припустимо, вже в наступному він становитиме кілька середніх зарплат звичайного українця. Таким чином мама і дитина будуть упевнені в завтрашньому дні, що вони отримають ту суму, на яку розраховують і зможуть прожити.

Коли ж платник аліментів перебуває в тяжкому фінансовому становищі, то для нього теж вигідніше в такій ситуації встановити фіксований розмір.

Але навіть якщо він буде меншим, ніж встановлений законом мінімум (а це можливо), то вантаж по виплаті відсутньої різниці лягає на державу. У цьому випадку буде призначена державна допомога дитині (ч.3 ст.184 СКУ).

В якому розмірі виплачуються аліменти на кількох дітей?

Судді керуються схемою, яка збереглася з колишніх часів: 33% призначається від заробітної плати платника на двох дітей і 50% – на трьох і вище. Але знову-таки, це не норма закону! І судді, трапляються, відхиляються від цього неписаного правила. Аліменти на кількох дітей виплачуються одним платежем.

Чи можна змінити розмір аліментів, встановлених судом? Чи допускається індексація?

Цілком реально змінити суму виплачуваних аліментів у зв’язку з різними обставинами: інфляція, хвороба дитини (не дай Бог), додаткове навчання і т.д.

Ч.1 ст. 192 СК України встановлює, що достатньо звернутися вам до суду з відповідними вимогами і належним чином їх аргументувати.

Фіксована грошова сума, що виплачується в якості аліментів, підлягає індексації на підставі ч.2 ст. 184 СКУ. Дана процедура регламентується ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення». Міністерство статистики України щомісяця публікує індекс споживчих цін. На його основі можна вирахувати, який розмір аліментів вам повинен сплатити колишній чоловік з урахуванням інфляції.

Наприклад: вам виплачували щомісяця 400 грн, а індекс споживчих цін в поточному місяці – 4,9%. Значить в наступному розмір аліментів буде 400 * 4,9 / 100 = 419,60 грн.

Озброївшись таким багажем знань, ви без зусиль доведете суду необхідність виплати аліментів саме в такому розмірі, який ви вказали в позовній заяві.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.