Що потрібно знати про аліменти в Україні?

Що потрібно знати про аліменти в Україні?
Що потрібно знати про аліменти в Україні?
Аліментні зобов’язання виникають після рішення суду про присудження виплати аліментів, але це зовсім не означає, що без суду другий батько не повинен давати ні копійки на дитину. Насправді це не так, оскільки обов’язок утримувати свою дитину виникає вже в момент його народження. Аліменти – це лише один із способів її реалізації, до того ж – примусовий. Все, що варто знати про аліменти як одержувачу, так і платнику, читайте у нас.

Що таке аліменти?

Аліменти – це кошти, які виплачуються окремо живуть другим батьком на утримання дитини. Шляхом аліментів реалізується зобов’язання щодо утримання неповнолітніх дітей батьками, передбачене ст.180 Сімейного Кодексу України. Тут варто зауважити, що бувають випадки, коли аліменти продовжують виплачуватись і після досягнення 18 років дитиною.

Коли платять аліменти?

Якщо аліменти виплачуються добровільно, то батьки в праві самостійно визначити дату, з якої будуть виплачуватися аліменти. Приміром, з початку того місяця, коли батько з дитиною почав жити окремо.

Коли виплата аліментів присуджується примусово, то початком їх виплати буде служити день, коли був пред’явлений позов до суду.

Тимчасові рамки виплати аліментів можна обмежити такими подіями – народження дитини / досягнення нею 18 років (23 років у разі отримання дитиною вищої освіти).

В якому розмірі виплачуються аліменти?

Частина 1 статті 183 СКУ відображає принципову позицію законодавчого органу України з цього питання: рішення про визначення частини доходу матері / батька для аліментних відрахувань приймає суд. Тобто ніяких, хоча б приблизних, цифр в законах України ви не знайдете. Однак, темі про нарахування аліментів, в якій розглядаються приклади із судової практики, присвячена окрема стаття на нашому сайті, з якою корисно буде ознайомитися.

Кому платять аліменти в Україні?

Згідно загальноприйнятій думці аліменти – це дитячі виплати. Але за законами України це не зовсім так. Окрім як дітям віком до 18 років, а також в нестандартних ситуаціях і в таких випадках: після настання повноліття в разі продовження навчання, інвалідності, непрацездатності, аліменти також можуть виплачуватися і батьків, з яким проживає дитина. Це стосується тих випадків, коли дитині ще не виповнилося три роки, і батько з об’єктивних причин не може працювати, так як йому не з ким залишити дитину.

Як можна не платити аліменти?

Не платити аліменти можна, але за це неминуче наступить відповідальність. Якщо не хочете проблем із законом і зайвих зустрічей з правоохоронними органами, є інші способи, що передбачають звільнення від сплати аліментів.

Коротенько це наступні:

  1) передача прав власності дитині на нерухомість;
  2) факт отримання високих доходів вашим чадом настільки, що вони перевищують ваші власні.

Для вітчима / мачухи підставою для звільнення від виплат можуть бути:

  1) нетривале спільне проживання під одним дахом;
  2) негідну поведінку справжнього батька дитини, який проживав з нею однією сім’єю.

Хто звільняється від сплати аліментів – ви тепер знаєте. Можливо, ці знання знадобляться вам на практиці.

Що робити, якщо аліменти не сплачуються?

Є декілька виходів з ситуації, що склалася. Вибирати слід виходячи з того, що ви переслідуєте в якості кінцевої мети: отримати законні аліменти, отримати крім аліментів, ще й вигоду у вигляді пені, покарати правопорушника.

Якщо минув місяць і вже пішов наступний, а аліменти так і не надходять на рахунок, значить має місце несплата аліментів. У цьому випадку вам потрібно звертатися у виконавчу службу із заявою. Вони будуть проводити перевірки, а якщо заборгованість в загальній сумі перевищує три місяці, то навіть може конфіскувати майно.

Насправді на несплаті аліментів їх одержувач може навіть виграти! Для цього потрібно звернутися до суду з позовом про стягнення заборгованості та нарахування пені. Тобто понад покладену суми аліментів, вам ще буде нарахована пеня (вид штрафної санкції).

І третій випадок – це коли ви йдете в поліцію і пишите заяву про ухилення від виплати аліментів. Тут ніякої вигоди ви не отримаєте, але «аліментник» буде притягнутий до адміністративної відповідальності.1 коментар

 1. Татьяна

  Добрый день, моему сыну 11 лет, подала на алименты когда ребенку было 3 года. Алименты не получаю . Последних лет 5 в исполнительную службу хожу как на работу каждые пол года . И только в 2015году мне “скромненько” так намекнул исполнитель , что я могла получать пособие по невыплате алиментов.Я собрала документы и год получала, но с 2016 основанием для начисления стала моя зарплата, и вот тут- то мне и отказали “с такой зарплатой и еще помощь хотите”.( Вот если бы я получала зарплату в конверте тогда мне и государство еще бы помогало.) Я бы ее(помощи) и не хотела если бы исполнительная исполнила решение суда.Но они до сих пор не могут ( не хотят?) даже с ним встретиться( и это за 8 лет). Муж официально не работает,имущества не имеет. И что с него взять. А по исполнении ребенку 18 лет он вообще никому ничего не должен будет (так мне сказали в исполнительной ) .Выхода не вижу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.