Несплата аліментів на дитину в Україні? Що робити? Яке покарання?

Несплата аліментів на дитину в Україні? Що робити? Яке покарання?
Несплата аліментів на дитину в Україні? Що робити? Яке покарання?
Свідомих «татусів» і «матусь», які після розлучення добровільно і вчасно виплачують аліменти на своїх дітей, можна на пальцях перерахувати. Насправді ж ми стикаємося з безсторонніми ситуаціями, коли матерям (рідше – татусям) припадає в буквальному сенсі вибивати з колишнього подружжя гроші на утримання спільної дитини. Як бути, коли вже елементарні волання до совісті не спрацьовують? Які необхідно вживати заходів, коли утворюється аліментна заборгованість в Україні?

Що, можна, зробити, якщо не сплачують аліменти?

У вирішення питання про подальше утримання вашої дитини не обов’язково вплутувати держава в особі уповноважених нею органів. Можна домовитися і самим або ж за допомогою нотаріуса.

Прогресивною нормою в українському сімейному законодавстві є ст. 189 Сімейного Кодексу України, яка містить такі положення: батьки мають право скласти договір про сплату аліментів, в яких визначать розмір і строк їх виплати. Якщо має місце порушення терміну (тобто з’являється заборгованість), ви йдете з цим договором до нотаріуса, і він робить виконавчий напис на ньому. Потім з договором ви прямуєте у виконавчу службу, і там відкривається виконавче провадження. Плюс подібного договору в тому, що ви самі прописуєте, в які терміни повинна бути проведена виплата аліментів. Якщо має місце прострочення хоча б в один день – то це достатня підстава для примусового стягнення аліментів. Перша виплата зазвичай здійснюється відразу ж у момент укладання або хоча б в поточному місяцем, але, знову ж, ви самі можете все визначити, адже на то це і договір.

Позов до суду про стягнення аліментів

Якщо між вами і чоловіком (дружиною) мала місце усна угода, але яка надалі була порушена, ви можете захистити свої права в суді. Тобто, якщо колишній чоловік не виплачує аліменти, ви можете написати позов до суду про стягнення аліментів.

Так як виплата аліментів має систематичний характер, стало бути подавати позов можна вже з 1-го числа місяця, який слідує за тим, в якому виникла заборгованість. Ніякого періоду часу чекати не потрібно: закінчується місяць, в якому повинні були бути виплачені аліменти, на початку наступного – пишіть заяву.

Зі зверненням до суду краще не затягувати, оскільки згідно ч.1 ст.191 Сімейного Кодексу України аліменти присуджуються дитині з дня пред’явлення позовної заяви. А ви ж, напевно, зацікавлені в отриманні матеріальних засобів в найкоротші терміни. Український законодавець надає можливість в частині 2 цієї ж статті стягувати аліменти і за минулий час (але не більше 3 років), але тут вже не все так просто: доведеться надавати суду докази того, що вами були зроблені певні дії для одержання аліментів з відповідача, але він всіляко ухилявся. Якими конкретно мають бути подібні докази суд не вказує.

Після того, як суд виніс рішення, воно вступило в законну силу, канцелярія суду видає виконавчий лист, а ви – відносите його в виконавчу службу. Пишете там заяву про відкриття виконавчого провадження, і на протязі трьох днів держвиконавець зобов’язаний його відкрити. Вам, рівно, як і платнику, повинна прийти копія постанови про його відкритті. Вже потім співробітником будуть відбуватися виконавчі дії найчастіше за місцем роботи платника (але також можливо і за місцем проживання, перебування, місцезнаходження майна). В ідеалі – ви повинні отримати аліменти вже в тому місяці, коли було винесено рішення суду.

Але на практиці все не завжди так, як «повинно бути». Отже, що ж робити, якщо судове рішення на вашу користь на руках, виконавче провадження відкрито, а вам так і не надійшло ні копійки?

Що робити, якщо після рішення суду аліменти не виплачують?

Вагомим впливом на платника в Україні (а в нашому випадку – неплатника) володіє державна виконавча служба в особі її співробітників. Якщо аліментів ви з дитиною так і не побачили навіть після вступу в силу рішення суду, пишіть заяву держвиконавцю. Після прийняття вашої заяви, він зобов’язаний провести розрахунок заборгованості, тобто встановити, яка сума аліментів не виплачена і за який період. Згідно частини 1 статті 74 Закону України «Про виконавче провадження», якщо заборгованість буде становити більше трьох місяців, то стягнення аліментів може бути звернено на майно боржника. І, до речі, не дивлячись на це, стягнення із зарплати не будуть припинятися.

Другий варіант вирішення проблеми – знову звернення до суду. Необхідно писати заяву про стягнення заборгованості по аліментах та стягнення пені. Якщо ви не знали, то повідомляємо – у випадку, якщо заборгованість утворилася з вини особи, яка повинна здійснювати виплати, то ви маєте право на 1% пені від загальної суми невиплачених аліментів за кожен день прострочення (ст. 196 СКУ). Але майте на увазі, що якщо платник – неповнолітня особа, до нього це правило не застосовується.

Якщо питання із заборгованістю дійшов до суду, то вийти сухим з води боржникові не вдасться. «Домовитися», «вирішити питання» якимось чином тут ніяк не вийде (варіант хабара ми навіть не розглядаємо). Єдина лазівка в українському законодавстві, що стосується можливого ослаблення матеріальних тягот, покладених на платника, – це ст. 197 СКУ. Застосовуючи її, суд може відстрочити або розстрочити виплату боргу, враховуючи:

  – Сімейний стан;
  – Матеріальне становище.

Але відповідачу доведеться постаратися привести переконливі доводи, аргументи, докази.

Платник повністю або частково звільняється від погашення боргу в Україні в разі:

  1) якщо борг виник через його важку хворобу або інших істотних обставин;
  2) якщо не був без поважних причин пред’явлений виконавчий лист до виконання тією особою, на користь якої здійснюються виплати.

Відповідальність за несплату аліментів

Це можливо, якщо відповідач направить зустрічний позов, а також позовну заяву в рамках нового судового процесу.

В Україні передбачено два види правової відповідальності за невиплату аліментів:

  1) адміністративна;
  2) кримінальна.

Ст. 173-2 Кодекс України про адміністративні правопорушення передбачає відповідальність за насильство в сім’ї у вигляді громадських робіт або адміністративного арешту. А несплата аліментів є економічному видом насильства в сім’ї. Таким чином, на вид це склад адміністративного правопорушення. Хочете покарати правопорушника? Все в ваших руках! Ідіть до найближчого відділення міліції і пишіть заяву. Кара не змусить себе довго чекати. Інше питання – що ви від цього у фінансовому плані нічого не виграєте, але зате можливо отримаєте моральне задоволення.

Злочином буде іменуватися невиплата аліментів, яка має злісний характер. І при цьому рішення про стягнення аліментів має бути винесено судом! Це обов’язкова умова, при якому можливе притягнути до кримінальної відповідальності за статтею 164 Кримінального Кодексу України. Але на практиці за цією статтею не було відкрито жодної кримінального виробництва, так як поняття «злостивість» – оціночне, а тому довести його не представляється можливим.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.