У яких випадках аліменти в Україні можна не платити і кому?

У яких випадках аліменти в Україні можна не платити і кому?
У яких випадках аліменти в Україні можна не платити і кому?
Аліментні виплати повинні платити всі, а за порушення даного правила навіть встановлена адміністративна та кримінальна відповідальність. Але в Україні сімейне законодавство містить певні норми, які дозволяють в якійсь мірі «обійти» це правило.

Хто звільняється від виплати аліментів в Україні?

Таких осіб, які за певними ознаками апріорі підпадали б під категорію узаконених «неплатників», в Сімейному Кодексі України немає. І це правильно, оскільки в іншому випадку практика зіткнулася б з масою зловживань з боку тих, хто захотів би закосити під їх число.

Але в той же час у ряді статей перераховуються можливі випадки звільнення від їх сплати. Це означає, що в загальному порядку за правилами дані особи повинні платити аліменти, але лише тільки після винесення судом рішення про припинення виплати, вони звільняються від цього обов’язку.

Перший випадок «звільнення», який згадується в ст.190 СК України, не зовсім у фактичному сенсі «звільнення». Це більше нагадує рівноцінний обмін або навіть відкуп (грубо кажучи). А саме: платник аліментів може припинити платити аліменти у випадку, якщо між ним і одержувачем виплат буде підписаний договір про припинення права на аліменти для дитини у зв’язку з передачею права власності на нерухоме майно. Як все виглядає в житті? Ви передаєте право власності (наприклад, за допомогою складання договору дарування) на квартиру, будинок, ділянку землі на дитину або спільно на дитину і другого з батьків, надалі – ви звільнені від щомісячної сплати аліментів. Для такої процедури необхідно дозвіл органу опіки та піклування. Але брати участь у додаткових витратах на дитину вам все ж доведеться. Тобто фактично платити все одно ви будете, нехай не так регулярно і не в певному розмірі.

Другий випадок передбачений ст. 188 Сімейного Кодексу України. Батько (платник аліментів) може бути звільнений від регулярних аліментів, коли дитина отримує дохід у більшому розмірі, ніж сам платник аліментів, і ця сума повністю задовольняє його потреби. Знову ж таки, «звільнення» такого роду теж не відбувається саме по собі, як тільки дитина десь заробила. Для цього потрібно дочекатися рішення суду про припинення виплати аліментів і лише після цього ви зможете їх не платити.

Окремо слід зупинитися на тому, що деякі помилково відносять себе до розряду тих, хто нібито платити аліменти не повинен. Так, наприклад, позбавлення батьківських прав не породжує автоматичне звільнення від аліментів. Тобто коли вас позбавляють прав, обов’язки при цьому за вами зберігають. Принаймні – обов’язок щодо утримання вже точно. На цьому робить акцент ч.2 ст.166 СК України.

Інваліди в Україні також не звільняються від виплати аліментів на своїх дітей. Конкретної норми в Сімейному Кодексі України немає, але як раз-таки в цьому випадку мовчання законодавця означає відсутність винятку для таких осіб. До того ж, в Постанова Кабінету Міністрів України N 146 від 26.02.1993 року перераховані види доходів, з яких здійснюються аліментні відрахування. Серед них вказані в тому числі і пенсія по інвалідності (п.14).

Кому аліменти в Україні не призначені?

Знову ж таки, конкретного списку Сімейний Кодекс України не містить, а тому, щоб визначити коло таких осіб, потрібно використовувати метод виключення.

Оскільки в кодексі вказано, що аліменти виплачуються на неповнолітніх дітей, стало бути дітям, яким виповнилося 18 років, аліменти вже не призначають. Але в такій ситуації є винятки, а саме:

  – Отримання освіти дітьми;
  – Їх непрацездатність.

У цьому випадку виплата аліментів може продовжуватися, якщо буде нове рішення суду (тобто доведеться другому батьку чи вашій дитині знову подавати позов до суду про аліменти).

Також аліменти можуть не отримувати діти, які і так мають власний дохід і не відчувають гостру потребу в отриманні аліментних виплат. Це випливає з ст.188 СК України. Але тільки суд в праві вирішити, чи достатньо цього доходу для забезпечення нормального розвитку і життєдіяльності.

Чи може держава виступати в ролі платника аліментів в Україні?

Трапляється, що присудити виплату аліментів попросту не з кого або ж у потенційного аліментщика немає ніякого доходу. У цьому випадку роль платника аліментів бере на себе Україна.

У ч.8 ст. 181 СК України зазначено, що якщо місцезнаходження батька дитини невідоме або ж він ухиляється від сплати аліментів, або ж він не в змозі забезпечувати дитину, то призначається такій дитині тимчасова державна допомога у розмірі не менше 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Якщо аліменти все ж були призначені і сплачуються батьком (одним з батьків), але їх розмір – менший, ніж 30% мінімуму, то держава відшкодовує відсутню різницю дитині.

У всіх перерахованих вище ситуаціях в першу чергу враховуються і захищаються інтереси дитини. Ті норми закону, які допускають звільнення від сплати аліментів та позбавлення дитину аліментів, не мають на увазі ніякої несправедливості по відношенню до дітей. У кожному з випадків, застосовується альтернатива аліментам або ж виникають ті обставини, які допускають законне припинення їх виплат.10 коментарів

 1. віктор

  Якщо дитина дістає пенсію по інвалідності? А батько не працює? То платить батько, чи ні?

 2. Т

  Чи сплачують аліменти особи, під час відбування покарання?

 3. Олена

  Сплачує аліменти жінка, 2 роки вона була в декретній відпустці, як в нараховуютья аліменти, коли жінка була в декреті. Їй нарахували заборгованість за 2 роки. Під час декрету їй нараховувала та організація де вона працює допомогу на дитинув розмірі 160грн.

 4. Яна

  Почему же тогда, исполнитель освободил от выплат алиментов на ребенка( без решения суда) , когда папаша принес исполнителю справку из совбеза, что получает 30 грн.по уходу за (чужой)бабулей 80 летней.?????Значит за чужой бабкой можно ухаживать, а своему ребенку платить 15 лет алименты нет?

 5. Олег

  Скажіть будь-ласка чому закон немає дві сторони?якщо тебе позбавляють батьківських прав чому колишню дружину непозбавляють аліментів?вона гроші вимагає а дітей бачити та спілкуватись з ними не дає вже 4 роки….

 6. Анонім

  Ці закони розроблені спіціально.Щоб народження вполо на землі.Нам диктують геополітику світу.Який нормальний чоловік схоче женитись та мати дітей.Задоволення20с. а будеш мучитись23роки

 7. Інкогнет

  Кожна справа має розглядатися індивідуально …*** придумали закони щоб собі і помічникам платити зарплати по 80 000 грн це тільки мінімум а при народженні дитини і раз у місяць 680гривень вистачає? – це для початку потрібно було піднімати мовчу про інвалідів і пенсіонерів і комуналку…. Уроди одним словом грязь….

 8. Татьяна

  Якщо дитина народжена не в шлюбі чоловіка можна подати на еліменти?Якщо він не живе зімною після народження дитини.

 9. ярослава

  Якщо людина (батько) після тесту ДНК виявив.що діти не його а при реєстрації дітей давав згоду на встановлення його батьківства (т.я. це цивільний шлюб і діти родилися під час сумісного проживання) чи платяться в такому випадку аліменти?

 10. Віктор

  Жінка не працює а отримує аліменти

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.