Як звільнитися від сплати аліментів в Україні та заборгованості по них

Як звільнитися від сплати аліментів в Україні та заборгованості по них
Як звільнитися від сплати аліментів в Україні та заборгованості по них
Фінансовий стан платника аліментів може раптово погіршитися. По ідеї, український законодавець повинен був передбачити подібну ситуацію і врегулювати її в галузевому сімейному законодавстві. Чи передбачив він її? Давайте звернемося до норми закону і спробуємо з’ясувати.

Такої статті в Сімейному Кодексі України як «Звільнення від сплати аліментів» немає, на відміну від Сімейного Кодексу РФ, в якому ст.119 перераховує умови, за яких можливо змінити розмір або зовсім звільнити від аліментів. Ними є «зміна матеріального або сімейного стану» – поняття досить узагальнене, так як його конкретизація відводиться судді на розсуд. Ще раз варто повторитися, що в Україні подібної правової норми немає. У подібних випадках можна тільки змінити розмір, але не звільнити від аліментів, про що і йдеться в ст.192 СК України.

«Лазівки» від сплати аліментів

Але є інші «лазівки» в українському законодавстві, які дозволяють «піти» від виплати аліментів.

Перша – це ст. 190 СКУ. У ній міститься така собі альтернатива аліментам: платник аліментів передає право власності на нерухоме майно дитині, оформляє все це належним чином в обмін на те, що право на аліменти просто перестає існувати. З цього часу дитина перебуває на повному і абсолютному утримані одного з батьків, з яким живе.

Друга – це ст. 188. Якщо дохід вашого чада значно перевищує ваш власний, то ви можете бути звільнені від сплати аліментів.

У першому випадку мова йде про постійне звільнення, тобто подарувавши одного разу своєму чаду будинок, квартиру ділянку і т.д., звільняєтесь назавжди від регулярної сплати аліментів. Другий же випадок має на увазі, як постійне, так і тимчасове звільнення, так як дитину знову доведеться утримувати, якщо вона позбудеться такого доходу.

У яких випадках можливе звільнення від сплати заборгованості по аліментах в Україні?

Дане питання детально врегульовано законом, а саме – ст.197 СКУ передбачає, що можна бути звільненим повністю або в певній частині судом від сплати заборгованості по аліментах, якщо вона виникла у зв’язку з вашою тяжкою хворобою або іншою обставиною, що має вагоме значення.

Частина 3 служить свого роду «покаранням» для неуважного і невідповідального одержувача аліментів і бонусом для платника. Вона дає право суду звільнити від виплати заборгованості платника в тому випадку, якщо без поважної причини виконавчий лист не був переданий до виконання з вини одержувача.

Платнику аліменти знати подібні норми просто необхідно, тому що тільки лише за його ініціативою вони можуть приведені в дію за допомогою подачі позовної заяви до суду.1 коментар

  1. ігор

    Доброго дня у мене така ситуація я розлучений уже 4 роки у нас з колишньою дружиною є дочка.
    сьогодні мені подзвонив слідчий і сказав зявитись за несплату аліментів а я про них незнав взагалі тобто ніяких повідомлень неприходило до сьогодні що робити мені прийдеться платити суму за чотири роки порадьте розкажіть

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.