Переломи під час вагітності

Переломи під час вагітності
Переломи під час вагітності
Перелом в період виношування дитини – серйозна неприємність. Але, на щастя, частота переломів у вагітних все ж нижче, ніж частота аналогічних травм у невагітних жінок. Пояснюється це і особливими захисними механізмами, що спрацьовують в організмі майбутньої мами, і більшою обережністю жінки. Всупереч поширеній думці, крихкість кісток під час вагітності не зростає, а, навпаки, кістки ніг і рук стають більш щільними і міцними. Тому зламати при ударі будь-яку частину скелета не так то й просто. Але все ж іноді травми трапляються, і для майбутньої мами важливо знати перші ознаки перелому тієї чи іншої кістки, безпечні методи лікування і тактику поведінки при підозрі на перелом, щоб вчасно звернутися за допомогою і зберегти своє здоров’я і здоров’я майбутнього малюка.

Симптоми перелому

Причиною перелому у вагітних найчастіше стає падіння – зміна ваги, зміщення центру ваги, запаморочення і слабкість можуть привести до порушення координації і падіння. Симптоми закритого перелому зазвичай дуже характерні – різкий сильний біль в місці перелому, оніміння і порушення рухливості постраждалої кінцівки, сильний набряк і синюшність в місці перелому. При значному зміщенні уламків кістки помітна деформація в області травми.

При відкритому переломі порушується цілісність шкіри, з рани видно краю відламків кістки. Часто відкритий перелом супроводжується сильною кровотечею і больовим шоком, тому перша допомога повинна бути надана негайно.

Основні відмінності в лікуванні при переломах під час вагітності залежать від локалізації перелому, терміну вагітності, ступеня тяжкості травми.

Переломи рук у вагітних

Найчастіше у вагітних від переломів страждають руки – адже при загрозі падіння жінка інтуїтивно групується і виставляє вперед руки, щоб уберегти від удару живіт. В результаті може статися перелом будь-якої кістки верхнього плечового пояса – від зап’ястя до ключиці, все залежить від сили удару при падінні, положення тіла і предмети в місці падіння.

При переломі руки у вагітних найчастіше накладається гіпсова пов’язка або лонгета (в залежності від локалізації перелому). Іноді зміщення уламків зламаної кістки дуже сильне і для їх правильного поєднання потрібна операція. В такому випадку травматолог спільно з гінекологом приймає рішення про тактику лікування, можливості оперативного втручання і, в залежності від терміну вагітності, на якому стався перелом – тактику ведення пологів.

Перелом ноги при вагітності

Перелом ноги при вагітності – одна з найважчих і «незручних» травм. За своєю частотою переломи ноги у вагітних посідають друге місце серед аналогічних пошкоджень у майбутніх мам. Найчастіше страждають стопа і кісточка, але трапляються і більш важкі переломи – перелом шийки стегна, стегнової кістки, гомілки.

Лікування перелому ноги у вагітних зазвичай ускладнюється необхідністю тривалої іммобілізації і витягнення. Разом з гіпсовими пов’язками часто застосовують апарати для компресійного-дистракційного остеосинтезу (спиці, пластини, апарати Ілізарова). Залежно від термінів вагітності і тяжкості перелому лікарі в кожному конкретному випадку приймають зважене рішення про можливість проведення операції і визначення тактики пологів, якщо перелом стався на пізніх термінах.

Переломи пальців рук і ніг при вагітності

Як не дивно, але переломи пальців у вагітних трапляються не так вже й часто. Зазвичай це відбувається через необережність, в результаті сильного удару (наприклад, дверима по пальцях рук або при ударі ногою по якійсь перешкоді). Симптоми перелому пальців звичайні – сильний біль, набряк, гематома, порушення нормальної функції. Лікування полягає найчастіше в накладанні гіпсової лонгет або шини для фіксації потерпілого пальця.

Перелом ребер під час вагітності

Дуже часто майбутніх матусь турбує біль в ребрах на пізніх термінах вагітності, і, відповідно, у жінки виникає питання – може, це малюк зламав зсередини ребро? Насправді, якщо ребра не були травмовані до вагітності, у матусі немає серйозних захворювань, що впливають на міцність кісток, і носить вона не Геракла або Халка, то і боятися нічого. Але ось отримати перелом ребер під час вагітності через травму цілком реально. Основні причини перелому ребер – удар або сильне стиснення в області грудної клітини (при падінні, ДТП або сильні обійми).

Симптоми перелому ребер специфічні для такої травми:

  – Сильний біль в місці удару, набряк, гематома;
  – З’являється «симптом обірваного вдиху» – при повільному глибокому вдиху з’являється сильний біль, і вдих доводиться припинити;
  – Поза у пацієнтки вимушена, дихання поверхневе;
  – При диханні одна сторона грудної клітки відстає;
  – При огляді помітна «сходинка» в місці перелому (якщо перелом ребра повний, зі зміщенням).

Корсетні гіпсові пов’язки при вагітності накладаються рідко. При неускладнених переломах ребер частіше використовують туге бинтування еластичним бинтом або спеціальні бандажі.

Сильний перелом ребра зі зміщенням може привести до розриву плеври і навіть травми легкого. В такому випадку з’являються і інші симптоми – червона піна на губах, пневмоторакс, кровотеча. Такий стан вимагає негайної допомоги кваліфікованого фахівця.

Травми хребта, тазу і черепа у вагітних

Подібні травми трапляються дуже рідко, в основному при ДТП чи пі інших надзвичайних ситуаціях. При підозрі на таку травму ні в якому разі не можна пересувати постраждалу, міняти положення тіла або намагатися самостійно підняти. При таких травмах вагітність зберігають тільки за умови відсутності загрози життю матері.

Що підвищує ризик переломів у вагітних

Багато хто вважає, що під час вагітності дитина «з’їдає» кальцій з маминого організму, тому її кістки стають крихкими і часто ламаються. Насправді ж природа передбачила захисні механізми, і під час виношування дитини мамин скелет набуває особливі властивості, що дозволяють зберегти міцність кісткової тканини в умовах підвищеної витрати кальцію. Однак існують захворювання, при яких крихкість кісток підвищується – остеопороз, незавершений остеогенез, порушення мінерального обміну. У таких випадках навіть несильний удар або незручний рух можуть призвести до перелому.

Рентген при переломі у вагітних – робити чи ні

При переломах основний спосіб діагностики – рентгенівський знімок у двох проекціях. Але якщо це перелом у вагітної, то при призначенні рентгена у майбутньої мами відразу виникають сумніви в безпеці цієї процедури для її малюка. Насправді досі рентген залишається найдоступнішим і достовірним способом діагностики переломів (УЗД кісток можливо тільки при наявності спеціальної апаратури, і точність діагностики залежить від кваліфікації лікаря). Тому для вагітних передбачені способи захисту плода під час проведення процедури – живіт мами завжди захищають свинцевим фартухом, що перешкоджає дії випромінювання на плід. На терміні вагітності до 12 тижнів рентген призначають тільки в разі неможливості діагностики перелому на підставі огляду або за життєвими показаннями.

Лікування переломів у вагітних

Основні принципи лікування переломів у вагітних такі ж, як і при лікуванні травм в звичайних умовах:

  – Репозиція (поєднання всіх кісткових уламків для правильного зрощення кістки);
  – Іммобілізація (фіксація переламаної кінцівки). Використовують гіпсові пов’язки (лонгетні, циркулярні або корсетні) і шини для витягування кінцівок;
  – Функціональне лікування для збереження фізіологічної функції пошкодженої кінцівки;
  – Стимуляція утворення кісткової мозолі (електрофорез, магнітотерапія, прийом препаратів кальцію). Однак при вагітності магнітотерапія протипоказана, а електрофорез і прийом препаратів кальцію слід узгодити з гінекологом.

При складних і важких переломах при вагітності основний спосіб лікування – операція за методом погружного остеосинтезу. Встановлюються фіксатори дозволяють зберігати відносну рухливість майбутній мамі. Також цей метод дозволяє знизити ризик розвитку важкого ускладнення – тромбоемболії.

Переломи завжди супроводжуються сильними болями, тому необхідно призначення знеболюючих препаратів. Під час вагітності їх вибір дуже обмежений, тому що практично всі препарати протипоказані при вагітності. Але при необхідності призначають парацетамол, німесулід, анальгін з димедролом в ін’єкціях, кетанов. Увага! – Перед використанням цих препаратів консультація з лікарем обов’язкове. У першу добу після травми рекомендується прикладати лід – він допоможе зняти біль і набряк.

При відкритих переломах необхідний прийом антибіотиків, щоб запобігти розвитку інфекції в рані. Під час вагітності частіше призначають Амоксиклав, Емсеф, Цефтриаксон.

Народні методи лікування переломів при вагітності

Народна медицина багата різними рецептами для лікування переломів, але не всі вони підходять для лікування травм у вагітних. Один з відносно безпечних способів знеболити перелом – втирання пихтового масла в шкіру вище і нижче області перелому. Також добре себе зарекомендували примочки і аплікації з розчином мумійо. Варто підкреслити, що багато народних рецептів лікування переломів під час вагітності просто небезпечні для майбутньої дитини, тому не варто ризикувати і проводити експерименти.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.