Кесарів розтин – горизонтально або вертикально

Кесарів розтин - горизонтально або вертикально
Кесарів розтин – горизонтально або вертикально
Оптимально народжувати через природні родові шляхи, але бувають ситуації, коли потрібно робити кесаревий розтин. Хірургічний доступ до матки (горизонтально або вертикально) завжди вибирає лікар: головні завдання операції роблять здоровий малюк і збереження здоров’я мами.

Горизонтально або вертикально – в чому відмінність

Суть кесаревого розтину (операції) – витяг плоду через хірургічний розріз на передній черевній стінці і матці. Типовими варіантами є:

  1. Класичне серединне розсічення тканин (вертикальний доступ);
  2. Поперечний надлобковий доступ (горизонтальний розріз).

Перший варіант застосовується рідко, і за екстреними показаннями. Другий – є стандартом в акушерській хірургії. До безперечних достоїнств горизонтального розтину живота і м’язової стінки матки відносяться:

  • Мінімальна травматизація матки (розсічення м’язів уздовж волокон забезпечує формування повноцінного і міцного рубця);
  • Низький ризик післяопераційних ускладнень;
  • Оптимальний косметичний ефект (рубець на шкірі можна заховати під білизною).

Вертикальний розріз (корпоральний кесарів розтин) використовується тільки в екстрених випадках, коли необхідно максимально швидко витягти малюка з матки. Подібні ситуації виникають при раптовому припиненні кровотоку між мамою і плодом (малюк може прожити без кисню, який надходить через материнську кров, не більше 20 хвилин).

Кесарів розтин - надріз горизонтально і вертикально
Кесарів розтин – надріз горизонтально і вертикально

Показання до застосування

Кесарів розтин з вертикальним (корпоральним) доступом застосовується за наступними показниками:

  • Потужна маткова кровотеча при відшаруванні плаценти, коли виникає безпосередня загроза життю для життя плода і рахунок йде на хвилини (єдина перевага серединного розрізу – швидкість проведення хірургічної операції);
  • Необхідність уважної оцінки стану внутрішніх органів жінки і проведення лікувальних хірургічних втручань після пологів (при доброякісних і злоякісних пухлинах);
  • Наявність вираженого варикозного розширення вен в області нижньої частини матки (в надлобковій області, де треба робити розріз).

Всі ці ситуації є поодинокими, тому в реальній акушерській практиці класичний кесарів розтин виконується вкрай рідко. У тотальної більшості вагітних жінок при необхідності проведення кесаревого розтину застосовується горизонтальний розріз (поперечна надлобкова методика операції).

Горизонтально або вертикально: що краще?

У вагітної жінки перед плановим кесаревим розтином може виникнути питання – що краще, горизонтально або вертикально розсікти матку? Але правильніше сформулювати питання – для кого краще, для мами або для малюка?

Використання корпорального розрізу на матці – це оптимальний метод хірургічної операції, що забезпечує збереження здоров’я і життя дитини (особливо, недоношеної або при загрозі внутрішньоутробної загибелі). Але для породіллі цей варіант розродження загрожує ускладненнями (погане загоєння тканин, некрасивий рубець, ризик післяопераційного маткової кровотечі).

Горизонтальний доступ з розрізом в нижній частині маткової стінки кращий для жінки – менше травма, краще загоєння і формування рубця, мінімальний ризик ускладнень. Але малюкові доведеться народжуватися через невеликий штучно створений отвір, немов через природні родові шляхи, що не зовсім добре в екстрених ситуаціях або при передчасних пологах.

Лікар-акушер перед операцією завжди оцінює ситуацію з точки зору всіх учасників родового акту: необхідно зробити все можливе, щоб народився здоровий малюк, і мінімізувати ризик для здоров’я мами. Горизонтальний надлобковий розріз є оптимальним видом доступу при виконанні кесаревого розтину, вертикальний використовується тільки в рідкісних екстрених випадках.



Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.