Резус-конфлікт у мами і дитини

Резус-конфлікт у мами і дитини
Резус-конфлікт у мами і дитини
Коли вагітна жінка стає на облік в жіночій консультації, їй доводиться, серед інших численних аналізів, здавати і кров на визначення групи крові і резус-фактора. Іноді це викликає запитання у майбутньої мами – навіщо потрібен такий аналіз? З одного боку – невже лікар заздалегідь готується до можливого переливання крові? З іншого боку – при чому тут тоді група і резус тата, про які запитує лікар при заповненні картки? Насправді відповідь проста – інформація про групу крові та резус-приналежності батьків необхідна лікарю для вирішення питання про можливий резус-конфлікт мами і плоду.

Що таке резус-конфлікт

Резус-фактор (Rh-фактор) – це одна з 29 відомих систем груп крові, що використовуються для класифікації при гемотрансфузіях. Після системи АВ0-групи система Rh-фактора є найбільш відомою і важливою.

У 85% людей на поверхні еритроцитів є резус-антиген, такі люди вважаються Rh-позитивними. 15% людей не мають такого антигену, у них кров Rh-негативна.

У повсякденному житті наявність або відсутність Rh-фактора ніяк не виявляється, але резус-сумісність стає вкрай важливою при необхідності гемотрансфузії або при вагітності.

Власне, для вагітності клінічне значення Rh-фактор має тільки у випадку позитивного резусу плода у мами з Rh (-). Це пов’язано з розвитком резус-конфлікту – імунологічної несумісності матері і плоду. Такий стан небезпечний розвитком гемолітичної хвороби новонароджених, передчасними пологами або викиднями, внутрішньоутробною загибеллю плоду.

Чому виникає резус-конфлікт

Rh-фактор передається спадково, тому якщо мама Rh-негативна, а тато Rh-позитивний, то існує можливість того, що дитина також буде резус-позитивним, що, у разі сенсибілізації мами, призведе до Rh-конфлікту під час вагітності.

Розвивається цей стан через попадання в кровотік матері еритроцитів дитини. Так як у мами немає антигену, то її імунна система починає виробляти специфічні імуноглобуліни, які проникають через плаценту до плоду, викликаючи пригнічення процесу кровотворення у дитини і гемоліз (руйнування) його еритроцитів.

Як виявити резус-конфлікт

У мами найчастіше резус-конфлікт не супроводжується жодними симптомами, іноді можливо більш важке протікання токсикозів. Для своєчасного виявлення можливого конфлікту збирається попередній анамнез – дані про групу крові та Rh-фактори обох батьків, яка за рахунком вагітність, як протікали і як вирішилися попередні вагітності. На підставі цих даних Rh-негативна жінка при необхідності отримає направлення на визначення титру антирезусних антитіл в крові. При першій вагітності такий аналіз проводять кожні 2 місяці, при наступних вагітностях – раз на місяць, а після 32 тижнів – раз на тиждень. По наростанню титру антитіл можна судити про ступінь сенсибілізації жінки і ступеня загрози для плода.

Для своєчасної діагностики розвитку гемолітичної хвороби у плода використовують УЗ-діагностику – оцінюють розвиток малюка, розміри його печінки і селезінки, дивляться плаценту, вени пуповини. Для отримання точних даних застосовують пренатальний забір крові з пуповини і амніоцентез – дослідження навколоплідних вод.

Чому важливо для Rh-негативної жінки виносити дитину при першій вагітності

При першій вагітності Rh (-) жінки і Rh (+) плодом небезпека розвитку резус-конфлікту мінімальна. Адже при першій зустрічі маминої імунної системи з антигеном ще не відбулася сенсибілізація, кількість еритроцитів дитини, що потрапляють в мамину кров мінімальна, і, швидше за все, вагітність буде протікати нормально і дитина народиться здоровою.

А от з моменту пологів, коли в кровотік жінки потрапить значна кількість Rh-позитивних еритроцитів, буде запущений процес ізоіммунізації і надалі навіть незначна кількість Rh-антигену викличе бурхливу відповідну реакцію. Операція кесаревого розтину збільшує ймовірність ізоіммунізаціі.

При перериванні першої вагітності або мимовільному викидні процес також буде запущений, саме тому так важливо зберегти першу вагітність.

Лікування і профілактика резус-конфлікту

Основним методом профілактики є планування вагітності.

Добре себе зарекомендували ін’єкції несенсебілізірованним Rh (-) жінкам антирезусного імуноглобуліну (RhoGAM). Дуже важливо ввести цей препарат вчасно, до того як еритроцити дитини викличуть початок сенсибілізаціі.

Під час вагітності профілактику RhoGAM проводять на 28 тижні, і при необхідності – на 34 тижні вагітності.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.