Якщо вагітній відмовили в прийомі на роботу в Україні…

Якщо вагітній відмовили в прийомі на роботу в Україні...
Якщо вагітній відмовили в прийомі на роботу в Україні…
Такі ситуації вкрай рідкісні і все ж – буває так, що і вагітним доводиться шукати нове місце роботи. Українським законодавством врегульовані всі тонкощі подібних моментів, однак це не захищає повною мірою дану категорію жінок від свавілля роботодавців. Щоб знати всі свої права при працевлаштуванні “у положенні” і способи їх захисту, уважно вивчіть інформацію нижче.

Чи можуть відмовити у працевлаштуванні вагітним в Україні?

Подібна відмова суперечить закону, а саме ч.1 ст. 184 КЗпПУ (Кодексу законiв про працю Украïни), що свідчить, що жінкам забороняється відмовляти в прийомі на роботу з мотивів, пов’язаних з вагітністю і наявністю дітей віком до 3 років.

Більше того – на роботодавця частиною 2 цієї ж статті покладено обов’язок надати вагітній жінці причину такої відмови в письмовій формі.

Хоча нерозумно розраховувати, що роботодавці прямим текстом вкажуть в цьому документі, ніби причиною відмови послужила вагітність. Швидше за все нею буде є невідповідність ваших професійних / особистісних / ділових якостей висунутим вимогам. «Причетність» вагітності до відмови вам представиться можливість довести вже при спілкуванні з державними органами, в які ви звернетеся за захистом.

Куди поскаржитися?

Згідно п.3 ч.2 ст.232 КЗпП безпосередньо в районних та міських судах розглядаються спори про відмови у прийнятті на роботу вагітних жінок. У цій нормі йдеться про суди загальної юрисдикції. Діловодство буде відкрито тільки після того, як ви подасте позовну заяву, доповнену письмовим поясненням відмови роботодавця.

Що ви можете отримати в ідеалі, якщо виграєте цю справу? Ваш невідбувшийся роботодавець буде притягнутий до адміністративної (ч.1 ст. 41 КУпАП) або кримінальної (ст 172 КК України) відповідальності. Також суд винесе рішення, яким зобов’яже його в обов’язковому порядку прийняти вас на роботу. Можна замахнутися ще й на моральну компенсацію, але це вже зовсім щось з американських фільмів. В Україні відсоток справ, за якими суд виносив рішення про відшкодування моральної шкоди, плачевно низький.

Але якщо подібне трапиться, готуйтеся потрапити до Книги рекордів Гіннеса. Довести, що відмова була мотивована вагітністю практично нереально, оскільки роботодавець прямо про це не вкаже. Він буде гнути свою лінію і в суді, вказуючи на те, що ви не підійшли йому за іншими параметрами, а не через свою вагітність. Можна найняти адвоката, але перш добре подумайте – окупляться чи надалі витрати на нього? Скоріш за все ні.

Ще один варіант – звернення до прокуратури. Положення ЗУ «Про звернення», а саме – ст. 16 говорить нам про те, що скарги громадян України на дії або рішення підприємства, установи, організації, держоргану, посадової особи подаються у порядку підлеглості вищому органу або посадовій особі. Ця стаття служить законною підставою для письмового звернення в прокуратуру. Таке звернення не позбавить вас права звернення до суду.

Скаржитися в прокуратуру ефективніше вже хоча б тому, що тут відреагують оперативніше, ніж в суді, на порушення прав. За розглядом скарги може навіть бути організована перевірка дотримання трудового законодавства на вашому підприємстві / фірмі / установі / т.д. Але навіть якщо з чисто формального боку все буде дотримано, може спрацювати вам на руку психологічний фактор. Все-таки, до прокурорської касти ставлення серед звичайних людей «особливе». Сама поява співробітників прокуратури на порозі вже здатна викликати докори сумління, а якщо з нею ще й не все гаразд, то вирішити вашу проблему буде просто як двічі два. Можливо, що після легкої «профілактичної» бесіди прокурора з роботодавцем, вам вже не доведеться звертатися до суду.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.