Права вагітної на роботі в Україні

Права вагітної на роботі в Україні
Права вагітної на роботі в Україні
У період вагітності жінка наділяється додатковими трудовими правами в Україні, що обумовлюється фізіологічними змінами в її організмі. Простіше кажучи, жіночий організм починає «працювати» на двох, витрачати енергію і втомлюватися теж за двох. У зв’язку з цим, вагітним жінкам і дозволено трішки більше, ніж іншим. Якщо і ви перебуваєте в цьому прекрасному положенні, то повинні знати всі свої права, щоб обов’язково скористатися ними.

Працюємо в півсили

Вагітним жінкам потрібно більше спати, відпочивати і отримувати позитивних емоцій. На роботі слідувати цій рекомендації складно. Але стаття 56 Кодексу законів про працю України надає такої категорії жінок можливість працювати неповний робочий день або навіть неповний робочий тиждень. Обумовити конкретне число днів / годин виходу на роботу вам слід з роботодавцем. Закон містить формулювання «на прохання вагітної», що на практиці означає подачу письмової заяви на ім’я керівника.

Таке прохання обов’язково повинне підкріплюватися медичним висновком. Без нього ваша заява буде голослівною, а тому керівник має повне право залишити її без задоволення.

Але не забуває український законодавець і про інтереси роботодавця в даній ситуації. А тому частина 2 вищевказаної статті містить пояснення, що оплата праці буде проводиться пропорційно відпрацьованому часу або нормам виробництва.

Про заборону нічних, надурочних робіт, відряджень і роботи у вихідні дні

Вагітні жінки не можуть залучатися до нічних і надурочних робіт, відправлятися у відрядження. Також їх не можна викликати на роботу у вихідні дні. Про це сказано в ст. 176 КЗпПУ.

Навіть якщо до моменту вагітності, жінка працювала на такій роботі, характер якої обумовлював раптові виклики серед ночі, можливість чергувань у вихідні дні (наприклад, робота в правоохоронних органах), то під час вагітності її керівник має убезпечити від подібного роду режиму роботи.

У випадку, коли ваш начальник свідомо йде на порушення трудового законодавства і відправляє вас у відрядження / ставить чергування у вихідний / і т.д., ви можете сміливо відмовитися виконувати його вимоги. Така ваша поведінка буде правомірною і не буде вважатися порушенням трудової дисципліни.

Чи можна перевестися вагітній легшу роботу в Україні?

Згідно ст. 178 КЗпПУ на підставі медичного висновку вагітним жінкам:
– Знижуються виробничі норми;
– Знижуються норми обслуговування;
– Надається можливість переведення на легшу роботу, яка виключає вплив несприятливих виробничих факторів.

При цьому в обов’язковому порядку повинна зберегтися середня зарплата з попереднього місця роботи.

Обов’язок з переводу лягає на плечі роботодавця, тому якщо має місце затримка з надання нового робочого місця з його вини, то середня заробітна плата зберігається за всі пропущені дні і підлягає виплаті. Вагітна жінка не повинна працювати на попередньому робочому місці, яке може пошкодити її здоров’ю. На момент надання нового робочого місця вона звільняється від виконання попередньої роботи.

Але, знову ж, закон стоїть на сторожі справедливості, а тому ч.4 цієї ж статті говорить про те, що якщо на легшій роботі заробіток вище, ніж на колишній, то вагітна жінка отримує фактичний заробіток.

Збільшення часу на відпочинок

Вагітній жінці надаються привілеї і в плані відпочинку. Так, якщо жінка йде у відпустку по вагітності та пологах, то за її заявою роботодавець зобов’язаний до нього додати основну і додаткову щорічну відпустку. І в цьому випадку навіть не враховується фактично пророблений час на цьому підприємстві в поточному робочому році.

Таке законодавче положення здається цілком допустимим, оскільки слідом за відпусткою по вагітності та пологах може послідувати відпустку по догляду за дитиною. І тоді вийде так, що жінка не використовує своє право, яке належить кожному співробітнику, на щорічну відпустку (оскільки відпустка по догляду за дитиною триває до трьох років). Нічого зайвого, таким чином, жінці не надають. Вагітна використовує свою законну відпустку, просто за часом поєднує її з декретом, що дозволяє їй набратися побільше сил, які їй дуже навіть знадобляться в момент пологів і після них.

Звичайна відпустка може бути використана як до так і після відпустки по вагітності та пологах. Єдиною умовою її надання є стаж вагітної в один робочий день. Якщо вона фактично не приступила до роботи, значить відпустку їй не дозволено.

Безкоштовні путівки або пільги та їх отримання для вагітних в Україні

Додаткове оздоровлення за рахунок роботодавця (або майже за рахунок) передбачене ст. 185 КЗпПУ. Згідно її положенню власник або уповноважений ним орган у разі потреби зобов’язаний видавати вагітним жінкам путівки до санаторіїв та будинків відпочинку безкоштовно або на пільгових умовах, а також надавати їм матеріальну допомогу.

Формулювання цієї статті досить розпливчасте. Довести цю саму «необхідність» вкрай складно. Швидше за все, вона підтверджується медичним висновком. Але знову ж, постає питання – необхідність для кого: для матері або для дитини? Насправді, таких ось спірних моментів у цій статті багато, а тому якщо роботодавець не побажає виконати цю норму, то до нього складно буде «підкопатися».

Видати безкоштовно путівку – це означає оплатити її за свій рахунок, тобто за рахунок підприємства, установи, організації, в якій працює вагітна. Надати на пільгових умовах – зазвичай під цим визначенням роботодавцями розуміється оплата якоїсь частини або навіть половини вартості путівки.

Розмір матеріальної допомоги законодавством не конкретизований. Зазвичай він прописується в колективному договорі. Якщо в цьому документі дане питання не врегульоване, спробуйте звернутися до профспілки. Можливо шляхом тристоронніх переговорів (роботодавець-вагітна співробітниця-профспілка) вам вдасться прийти до рішення, яке вас задовольнить.7 коментарів

 1. Галина

  Доброго Вам дня. Скажіть будь ласка, я працюю на приватному підприємстві по пишиттю одягу вже 4 роки. Оформлена на ставку (мінімалку), а решта в конверт. Я зараз вагітна. Які я маю права і привілегії?
  Чи можу я отримати матеріальну допомогу на оздоровлення, скільки я маю отримувати декретних?
  і взагалі, на даний момент мені важко працювати: чи може в мене бути скорочений роб.день або надання легшої операції в тій же установі. І яким ЗАКОНОДАВСТВОМ це передбачено?
  Щиро дякую.

 2. Ірина

  Доброго дня! Підкажіть будь ласка, чи маю я право як вагітна жінка, відпрошуватися з роботи для планових відвідувань гінеколога і здачі аналізів.
  Просто кожного разу це дуже проблематично через заяву на скорочення робочого дня за свій рахунок. Як бцти в такій ситцації?
  І за скільки потрібно повідомити роботодавця про те, що збираєшся в декрет?

 3. Ірина

  Доброго дня.В мене таке питання.Якщо я вагітна офіційно оформлена і працюю у приватника на тр книж працюю по графіку всі години єдине що то не тягаю важке чи може він мені урізати ЗП чи я маю право вимагати повної ставки до виходу у дикретну відпустку…

 4. Марина

  Доброго дня! Підкажіть будь ласка, чи маю я право як вагітна жінка, відпрошуватися з роботи для планових відвідувань лікаря в жіночій консультації та здачі аналізів, при цьому не писавши заяву за валасний рахунок того як вимагає роботодавець?

 5. Ірина

  Доброго дня! Підкажіть будь ласка, чи маю я право як вагітна жінка, відпрошуватися з роботи для планових відвідувань гінеколога і здачі аналізів.
  Просто кожного разу це дуже проблематично через заяву на скорочення робочого дня за свій рахунок. Як бути в такій ситуації?

 6. Інна

  Доброго дня! Підкажіть будь ласка, чи маю я право як вагітна жінка та інвалід 3 групи з/з, бути відсутньою на роботі для планових відвідувань гінеколога і здачі аналізів при збереженні за мною заробітної плати за цей час і за скільки потрібно повідомити роботодавця про те, що збираєшся в декрет?

 7. Вікторія

  Доброго дня! Чи може мене роботодавець перевести на півставки, без моєї згоди, бо я вагітна.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.