Як встановити батьківство / материнство в Україні?

Як встановити батьківство / материнство в Україні?
Як встановити батьківство / материнство в Україні?
Людські долі настільки заплутані, що часом самі елементарні речі доводиться доводити. Приміром, батьківство чи материнство. Здається, куди простіше розібратися в тому, хто є батьком, а хто – матір’ю дитини. Але все так просто лише на перший погляд, а якщо розібратися…

Навіщо потрібно встановлювати батьківство / материнство в Україні?

Матір’ю і батьком дитини вважаються ті особи, які зазначені у свідоцтві про народження у відповідних графах. Але не завжди саме вони є рідними батьками. І дуже часто останні хочуть в законному порядку встановити своє батьківство (материнство). Це відбувається у випадках, коли:

  – Батьки дитини не перебувають у шлюбі і немає спільної заяви від матері і батька про походження дитини;
  – Спрацьовує презумпція шлюбного батьківства, тобто чоловік жінки визнається батьком усіх її дітей, які з’явилися на світ у період їхнього шлюбу, а також – протягом 10 місяців після розлучення, але інший чоловік вважає себе батьком цієї дитини;
  – Вмирають справжні батько або мати дитини, що не були записані такими в свідоцтві про народження дитини.

Причому відносно перших двох випадків застосовується визначення «визнання батьківства» (ст.128, ст.129 Сімейного Кодексу), а у відношенні – третього саме «встановлення» (ст. 130, 132 Сімейного Кодексу). Оскільки процедура однакова, а суть понять близька, будемо говорити про «встановленні» у всіх випадках, щоб уникнути плутанини.

Встановлювати батьківство потрібно потім, щоб у законному порядку ви були визнані батьком. Після цього у вас з’являться відповідні права та обов’язки щодо дитини. До цих пір – поки держава не підтвердить факт вашого батьківства / материнства – ви не будете їм рахуватися, хоч «тричі» їм будете, а це означає, що:

  – Не зможете бачити дитину, якщо цього не дозволять законні батьки;
  – Брати участь у житті дитини, приймати важливі рішення щодо його;
  – Навіть матеріально допомагати не будете мати права (хоча від подібних пропозицій рідко хто відмовляється).

Якщо вас подібний сценарій не влаштовує, значить, потрібно зайнятися процесом встановлення батьківства.

Куди звертатися для встановлення батьківства в Україні?

Єдиним органом, який здатний встановити факт батьківства в законному порядку, є суд. Багато хто подумає: «А як же ДРАЦСи, установи, які проводять генетичні експертизи (лікарні найчастіше)?» У цьому питанні слід відразу ж розставити всі крапки над «i»: ДРАЦСи тільки письмово фіксують походження дитини, коли воно відоме і не виникло суперечок з цього питання, лікарні – дають висновок після проведення експертизи, яке потім разом з позовом подається до суду.

Перелік осіб, які мають право звертатися до суду з позовом про встановлення батьківства / материнства

Відповідно до ч.3 ст.128 звертатися до суду з метою встановлення батьківства можуть:

  – матір;
  – Опікун;
  – Попечитель;
  – Особа, яка утримує та виховує дитину;
  – Особисто дитина, якщо йому є 18 років;
  – Батько дитини, якщо в свідоцтво було внесено запис про батька відповідно до ст. 135 СК (тобто зі слів матері або за заявою родичів, представника закладу охорони здоров’я, органів опіки та піклування).

Встановлення материнства може бути вироблено на підставі позову самої жінки, яка вважає себе матір’ю (ст.131 СК). У випадку, коли слід встановити факт материнства вже померлої матері (ч.2 ст. 132 СК), то:

  – Батьком;
  – Опікуном;
  – Піклувальником;
  – Тим, хто утримує та виховує дитину;
  – Особисто дитиною, після досягнення 18 років.

Інтереси всіх перерахованих вище осіб може представляти адвокат.

Які документи потрібно надати суду?

Головним документом є позовна заява, яка служить підставою для відкриття судочинства у вашій справі. До неї додається ксерокопія свідоцтва про народження, а також копії самого позову в кількості, яка відповідає числу що перераховані у справі осіб. Не забудьте про квитанцію про сплату держмита, не викиньте її, за звичкою, як усі чеки: вона повинна бути прикріплена до позову.

Якщо у вас є на момент звернення до суду будь-які письмові докази, значить їх теж потрібно докласти до позову.

Які докази слід надати?

Сімейний Кодекс України не дає конкретної відповіді на це питання, а згідно з ч. 2 ст. 128 СК пояснює, що доказами можуть бути будь відомості, які підтверджують походження дитини від конкретної особи, зібрані відповідно до ЦПК України (Цивільним процесуальним кодексом). Ними можуть бути показання свідків, особисте листування, фото- та відео-матеріали тощо. Але найвагомішим з усіх доказів вважається результат експертизи ДНК.

Скільки часу займає ця процедура в українських судах?

Строго окреслити часові рамки даної процедури не вийде, тому що вони залежать від багатьох факторів:

  – Завантаженості вашого судді іншими справами;
  – Кількості слухань у вашій справі;
  – Явки / неявки учасників справи;
  – Числа клопотань, появи нових доказів;
  – Часу проведення генетичної експертизи.

В середньому процес встановлення батьківства в українських судах триває від декількох місяців до року. Зазвичай якщо за справу береться адвокат, то процес прискорюється (про це не сказано в законі, це, швидше, життєва практика).

«Зворотна сторона» встановлення батьківства

Не забувайте, що встановлення батьківства несе за собою певні наслідки, які можуть доставити незручність:

  – Для матері: доведеться брати дозвіл на виїзд закордон з дитиною у «новоспеченого» татуся;
  – Для батька: доведеться виплачувати аліменти (часто позов про встановлення батьківства з боку матері подається спільно з позовом про стягнення аліментів).Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.