Як відлучити дитину від грудей? Корисні поради годуючим мамам

Як відлучити дитину від грудей? Корисні поради годуючим мамам
Як відлучити дитину від грудей? Корисні поради годуючим мамам
Завершення грудного вигодовування, як і початок викликає деякі питання і навіть певні труднощі у годуючих мам. Всі вони вирішувані. Давайте розберемося, що ж найбільше турбує жінок?

До якого віку годувати грудьми?

Більшість педіатрів дотримуються думки, що оптимальний вік дитини для припинення грудного вигодовування (ГВ) – це 1-1,5 року. Всесвітня Організація Охорони Здоров’я (ВООЗ) рекомендує зберігати лактацію до 2 років і більше. До якого віку годувати грудьми, вирішувати лише годувальниці. Молоко не стає марним, адже його склад змінюється протягом усього періоду лактації відповідно до потреб організму дитини. Більше того, лікарі стверджують, що діти, яких відібрали від грудей до року, більш хворобливі і піддані різним інфекціям. У той же час ніхто не сперечатиметься з тим, що вагітність і період грудного вигодовування – це навантаження для жіночого організму. Тому варто звернути увагу на ряд чинників – вік і стан здоров’я мами, її соціальну роль у суспільстві, а найголовніше – бажання і готовність годувати.

Більшість фахівців з ГВ рекомендують не припиняти годування поки дитина сама не відмовиться від грудей. Насправді не варто чекати цього моменту, т. я. подібне відбувається в одиничних випадках. Якщо мама сумнівається в готовності дитини до відлучення від грудей, то за порадою можна звернутися до педіатра або психолога.

Як відлучити дитину від грудей?

В епоху годування на вимогу відлучити дитину від грудей не так вже просто. Коли малюк підростає жінка стикається з тим, що її груди перестають їй належати. Чадо може в будь-який, навіть самий невідповідний момент зажадати, а то й сам взяти, те, що вважає за правом своїм. В першу чергу такий режим вимотує саму годувальницю. Адже прикладання дитини до року – це необхідність, а вже в 1,5-2 роки це більшою мірою спосіб контакту мами з малюком. Тому жінка має повне право замінити такий вид спілкування турботою, розвиваючими іграми.

Немає нічого надійнішого від поступового методу відлучення. Якщо малюк звик отримувати груди часто, на першу вимогу, то за кілька місяців до повного відлучення, є сенс перевести його на годування з проміжками спочатку в 2, а потім в 3,5 години. Це дисциплінує. Коли дитина звикне до режиму, можна поступово, за допомогою прикорму витісняти грудне молоко. Наприклад, якщо мама вирішила до року відлучити малюка від грудей, то з 7-8 місяців, коли дитина непросто знайомиться з їжею, а повноцінно харчується, необхідно витісняти денні годування груддю прийомами їжі. Починайте з ранкових або денних прикладань. Замінюйте не більш одного годування в 3-4 тижні. Мама повинна виробити зручну для себе схему прикладань на спадання. З часом, у вас залишаться тільки нічні вигодовування. Вечірні – також легко замінити ситною вечерею, а от вночі травна система крихти повинна відпочивати, тому замінювати груди на кефір, молоко або каші не варто.

Для годуючої жінки поступовий спосіб є оптимальним і безболісним. Молока стає менше, прибуває стільки скільки з’їдає дитина. Значно знижується ризик застоїв, лактостаз, маститів.

Екстрене відлучення від грудей

Іноді трапляється, що мама змушена різко припинити грудне вигодовування. Звичайно, краще зробити це планомірно і поступово, але від деяких ситуацій ніхто не застрахований. Це може бути хвороба, що вимагає прийому серйозних препаратів, терміновий від’їзд і т. п. Наслідки екстреного відлучення можуть проявитися у вигляді тривожності і навіть неврозів у дітей. Тому таким малюкам потрібна особлива турбота і увага. Психологи рекомендують у цей період спрямовувати енергію крихти на розвиток творчих здібностей.

Мамі ж слід потроху зціджувати молоко до стану полегшення. Не варто перев’язувати груди і доводити їх до «скам’яніння». У деяких випадках при екстреному відлучення лікарі призначають препарати для припинення лактації.

Як припинити грудне вигодовування

Отже, кілька порад, як припинити грудне вигодовування максимально безболісно.

 • 1. Відучувати від грудей без шокотерапії. Жінки старшого покоління рекомендують мазати груди зеленкою, синькою, гірчицею, червоним перцем і т.д. Ці методи небезпечні не тільки в психологічному, а й у фізіологічному сенсі. Зеленки – дитина може злякатися, а такі спеції, як гірчиця і червоний перець можуть викликати алергічну реакцію, аж до набряку слизових оболонок, гортані.

  Також є думка, що при відлученні від грудного вигодовування дитину необхідно ізолювати від мами на кілька днів. Психологи стверджують, що це негативно відбивається на дитячій психіці, особливо якщо малюк «Мамучсин», а бабусь, з якими мама збирається його залишити, раніше бачив тільки по святах.

 • 2. Підготуйтеся заздалегідь. Одяг, який буде на мамі протягом перших трьох днів відлучення, повиннен бути без простих застібок і декольте. Дитина, яка звикла «брати все сам», без проблем впорається з гудзиками і змійками, а глибоке декольте буде постійним нагадуванням, що його позбавили чогось дуже важливого.
 • 3. Допомога тата, бабусь та інших членів сім’ї буде не зайвою. Головне, діяти злагоджено і послідовно, що іноді буває вкрай складно. Ситуація, коли мама вирішує припинити лактацію, а інші члени сім’ї при вигляді плачучої дитини, замість допомоги і підтримки в один голос кричать, «дай ти йому вже ці груди» – не рідкість. Обговоріть заздалегідь з татом і родичами манеру поведінки. Ви повинні бути однодумцями. Адже чим більшою турботою і увагою буде оточений малюк, тим простіше і безболісніше пройде припинення грудного вигодовування.
 • 4. Залишайтеся послідовні. Якщо ви припинили вигодовування, а потім раптом вирішили полегшити страждання малюка і один раз дали йому груди, то тим самим ви лише продовжили муки відвикання.
 • 5. Відволікайте, компенсуйте увагою. У період відлучення від грудей необхідно якомога більше спілкуватися з дитиною, грати, гуляти. Також важливо, щоб малюк відчував турботу і увагу всіх членів сім’ї. Не уникайте тілесного контакту. Частіше обіймайте і цілуйте малюка.

Коли можна відлучати

Не варто відлучати дитину від грудей, коли у нього:

  – Лізуть зуби;
  – Він застуджений, хворіє;
  – У спеку;
  – Перед першим походом в дитячий сад;
  – Перед від’їздом або переїздом;
  – Після вакцинації.

Грудне вигодовування один з найприємніших етапів у житті мами і дитини. Але рано чи пізно він закінчується. Наскільки безболісно це відбудеться залежить від готовності, інформованості годуючої жінки та підтримки сім’ї. Навіть мами, які втомилися від грудного вигодовування і по своїй волі припиняють його, можуть відчувати психологічний дискомфорт – порожнечу, почуття розгубленості, провини, але це тимчасово. Адже на зміну ГВ приходить новий рівень спілкування з малюком.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.