Розвиваючі ігри з дитиною до року

Розвиваючі ігри з дитиною до року
Розвиваючі ігри з дитиною до року
Поява новонародженого в будинку – безмірна радість для щасливих батьків. Але з цього моменту на плечі молодих мами і тата лягає величезна відповідальність за успішний розвиток крихти. Відтепер вони повинні не тільки присвячувати весь свій час догляду за малюком, але і організовувати для нього розвиваючі ігри відповідно до його віку.

Важливо знати

Плануючи будь-які заняття з малюком, необхідно враховувати наступні фізичні особливості дитини:

 • Дитина реагує на звуки (музика, людський голос і ін.) ще в період внутрішньоутробного розвитку, що було не раз доведено в ході численних експериментів. Тому після свого народження немовля все добре чує, але помітити це вдається, лише коли лунають різкі, що створюють певні вібрації шуми: крихітка може здригнутися або заплакати.
 • Буквально протягом тижня після народження крихта під час неспання вже прислухається і очками шукає джерело гулу або скреготу, різних шерехів і скрипів, відповідаючи на них активним рухом ручок і ніжок. А під кінець третього місяця життя дитина цілеспрямовано повертає голівку на будь-який звук, який він чує, будь то брязкальце або голоси батьків.

 • Зір у новонародженого теж є, тільки поганий: малятко, розрізняючи світло і темряву, предмети і особи бачить на відстані не більше 20 см.
 • В 2 місяці малюк може стежити за горизонтальним рухом іграшок.
 • А в 3 місяці він з цікавістю спостерігає за обертанням яскравого мобіля, розміщеного над ліжечком, вже визначає розміри і колір предметів, добре розрізняє обличчя близьких і чужих людей. Але найголовніше – немовля в цьому віці цілком усвідомлено дивиться прямо в очі мами і утримує погляд з розширенням зіниць.
 • Розвиваючі ігрові заняття

  Для маленького чоловічка кожен день життя – справжнє відкриття, тому так цінні регулярні заняття, які б мотивували малюка активніше пізнавати світ, в який він прийшов.

  Від 0 до 3 місяців

  У пріоритеті – спілкування з немовлям. Використовуйте для цього будь-яку можливість: коли годуєте і купаєте дитя, коли одягаєте / роздягаєте його, коли гуляєте з ним або укладаєте спати. Міняйте модуляції голосу, щоб дитина звикала розрізняти всі види інтонацій.

  Переміщаючись по кімнаті, частіше звертайтеся до малюка, кличте його по імені – і малюк швидше навчиться фокусувати свій погляд на улюбленому маминому обличчі, а також концентрувати свою увагу на її мові.

  У міру дорослішання дитини ускладнюйте способи спілкування з ним. Наприклад, поклавши дитя на животик, то з одного, то з іншого боку дзвоніть в дзвіночок, щоб малюк шукав його поглядом і активніше повертав голівку.

  Або помістіть перед малятком різнокольорові брязкальця. І коли дитя потягнеться до них, притуліть долоню до ніжок немовляти. Відчувши опору, він буде намагатися повзти.

  Неодмінно грайте з крихтою в ванні. Підкладіть руку під потилицю малюка, лежачого на спині, і наведіть по воді його тільце то колами, то вісімками. Це сприяє розвитку просторової орієнтації дитини.

  Таку ж мету переслідують заняття на фітбол (їх проводять, коли дитинча впевнено тримає голівку): легкі розгойдування на м’ячі змінюйте на більш сильні, а також міняйте траєкторію руху. Такі тренування покращують функції вестибулярного апарату.

  Від 4 до 6 місяців

  Для стимуляції мозкової роботи підійде така гра: давайте дитині по черзі іграшки з різною фактурою поверхні, щоб він міг торкнутися, потримати їх в долоньці. Незвичайні тактильні відчуття активують різні відділи мозку.

  Дуже корисні спільні ігри. Перебуваючи на ваших колінах, дитя буде перебирати великі брязкальця, м’які м’ячики з шипами, з пищалками або дзвіночками всередині, маленькі неваляшки і бубни. За допомогою таких ігрових занять ви зумієте закріпити у малятка хапальні навички. Заодно крихітка буде вправлятися в координації рухів своїх поки невмілих ручок.

  Активують всі системи крихітного організму стрибки, присідання і спроби постояти на ніжках – зрозуміло, тільки з вашою підтримкою. Не забувайте в ході такої гри виразно декламувати веселі віршики.

  І звичайно, частіше грайте з малюком в «хованки». Спочатку закрийте обличчя долонями або хусткою, а потім відкрийте і скажіть «ку-ку». Така гра – найулюбленіше розвага дітей цього віку!

  Від 7 до 9 місяців

  Прийшов час невтомно досліджувати світ. Усюди, де дитина повзає, приберіть всі небезпечні предмети. Зате можна розкласти на підлозі всілякі коробочки, мішечки з крупою, тканинні книжки, необхідні для формування дрібної моторики і розвитку логіки, а також миски і каструльки, по яким можна бити ложкою, витягуючи звуки різної тональності.

  Обов’язково грайте з малюком в ладушки – ця стара добра гра дозволяє шліфувати точність і послідовність рухів дитячих ручок. Поступово слід ускладнювати завдання: наприклад, запропонувати карапузові закидати іграшки в відерце, розташоване на деякій відстані.

  У цьому віці дитині потрібні музичні іграшки – чудовий засіб розвитку слуху і мислення в цілому. Спробуйте заспівати під музику: цим ви не тільки розвеселити дитину, але і викличете бажання підспівувати вам – вийде дуже смішний дует!

  Продовжуйте гри у ванній. Адже ваше дитя сидить у воді вже досить впевнено, тому можна всіляко урізноманітнити водні забави. Яскраві пластикові пірамідки, кубики, коробки з отворами, пляшечки, качечки, кораблики допоможуть вам створити масу ігрових ситуацій, розвивають інтелект малюка і тренують його моторику.

  Від 10 до 12 місяців

  У цій віковій категорії дітки відрізняються невгамовним бажанням грати в сюжетні ігри. Придумуйте вголос якісь немудрі історії і пояснюйте дитині всі події сюжету, втілюючи їх у реальність. Ляльки, машинки, найпростіші конструктори відкривають перед вашим карапузом широкі простори фантазії.

  Нехай дитина пробує також ліпити з пластиліну і малювати фломастерами – збережіть на пам’ять ці перші досліди його творчої діяльності!

  Дитина яка дорослішає з вашою допомогою навчиться розпізнавати частини людського тіла – спочатку на ляльках, а потім на собі. Ви можете дати карапузові дзеркальце, щоб він побачив свої оченята, носик, ротик, вушка. Малюкові напевно сподобається так докладно розглядати власне личко!

  Неодмінно подаруйте непосиді іграшку-каталку, щоб він придбав навички самостійної ходьби без батьківської підтримки. А ще купите автомобільчик-толокар і коня-гойдалку, які допоможуть дитині вдосконалюватися фізично.

  Пам’ятайте: ваші зусилля з розвитку дитини дадуть чудовий результат, якщо ви не станете сердитися, бачачи, які незграбні багато дій вашого синочка чи донечки. Терпляче допомагайте долати труднощі, підбадьорюйте і хваліть – і ваш золоте, дорогоцінне пташеня буде рости впевненим в собі, сміливим і товариським.  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.