Все про шрам після кесаревого розтину

Все про шрам після кесаревого розтину
Все про шрам після кесаревого розтину
Нікому не хочеться мати рубці на животі, але іноді це неминуче. Найчастіше малопомітний шрам після кесаревого розтину ховається в надлобковій складці шкіри. Можна приховати дефект на шкірі під білизною або татуюванням. У рідкісних випадках при формуванні грубого келоїдного рубця потрібно звернутися за допомогою до пластичного хірурга.

Фактори ризику: чому формується негарний шрам?

Оптимально народити так, як задумано природою – через природні родові шляхи. Але в деяких випадках для збереження життя і здоров’я малюка необхідно проведення акушерської операції. Шрам після кесаревого розтину буде завжди: частіше малопомітний, рідше – грубий і некрасивий. Зовнішній вигляд післяопераційного рубця на шкірі живота залежить від наступних факторів:

  • Вік жінки (у 20-річних загоєння завжди краще, ніж в 35-40 років);
  • Генетично запрограмована схильність до келоїдних рубців (це не змінити і не виправити);
  • Екстреність операції (коли лікар не поспішає, то проблем менше);
  • Маса тіла (у пацієнток з нормальною вагою рани заживають краще, ніж у жінок з ожирінням);
  • Післяопераційні запальні ускладнення (потрапляння мікробів в рану з нагноєнням і розбіжністю швів завжди призводить до формування некрасивого шраму після кесаревого розтину);
  • Технічні особливості (метод розтину тканин живота – вертикально або горизонтально, використання сучасних технологій ушивання післяопераційної рани).

Найгірше, коли у жінки є спадкова схильність до келоїдних рубців. У цій ситуації будь-яка рана (поріз, опік, операційний розріз) стає несимпатичним і горбистим шрамом. Вище ризик для формування некрасивого рубця при екстрених операціях, ускладнених раневим запаленням. Кращий варіант – планове проведення кесаревого розтину у молодої жінки з нормальною масою тіла з подальшим виконанням рекомендацій лікаря щодо профілактики післяопераційних ускладнень.

Зараз при проведенні кесаревого розтину вкрай рідко застосовується вертикальний варіант хірургічного доступу, а горизонтальне розсічення тканин в надлобковій складці створює оптимальні умови для формування малопомітного шраму після кесаревого розтину. Не треба просити лікаря: зараз в пологових будинках при проведенні акушерської операції практично завжди використовуються нитки які самі розсмоктуються і внутрішньошкірне ушивання розрізу на животі. Саме ці методики забезпечують формування ледве помітного шраму після кесаревого розтину.

Перший місяць після операції

Швидко не буває. Шрам після кесаревого розтину заживає довго – остаточне формування повноцінного рубця закінчується до 6 місяців після операції. У перші тижні після оперативного розродження породіллі треба носити спеціальний бандаж, який допоможе загоєнню рани і знизить ризик появи післяопераційних гриж. Важливо стежити за чистотою рани (через тиждень після операції можна митися в душі). Всі інші рекомендації стандартні – як в післяпологовому періоді після кесаревого розтину.

Важливі особливості раннього післяопераційного періоду, про які треба знати:

  • У перші дні після виписки з пологового будинку треба самостійно обробляти шов – для цього цілком достатньо мазати рану зеленкою, яка утворює захисну плівку і запобігає потраплянню інфекції;
  • Не потрібно турбуватися, якщо протягом перших 2-х тижнів болить шрам після кесаревого розтину – процес загоєння буде супроводжуватися тягнучими і ниючими больовими відчуттями;
  • При появі сукровичної рідини з рани, сильних болів і почервоніння в області рубця необхідно негайно звернутися до лікаря – це ознаки запалення.

При хорошому загоєнні і відсутності ускладнень через місяць після пологів шрам на передній черевній стінці стане чистим і рожевим. Але ще рано робити які-небудь серйозні дії косметичного характеру.

Віддалений період після кесаревого розтину

Повне формування рубця триває до півроку, але вже через 1 місяць можна спробувати змінити зовнішній вигляд шраму після кесаревого розтину. На першому етапі можна спробувати різні мазі, що мають розсмоктуючий ефект, але не варто сподіватися на швидкий і повний ефект. У кращому випадку рубець стане блідіше.

Важливий момент – жінці потрібно завжди пам’ятати про обмеження, пов’язані з лактацією: значну частину методів корекції шраму після кесаревого розтину не можна застосовувати мамі яка годує.

Тільки через 6 місяців після операції можна приступати до більш серйозних процедур (не треба поспішати і звертатися до косметологів тоді, коли ще не пройшло півроку після кесаревого розтину – можна витратити гроші, і не отримати потрібний результат). У віддаленому післяопераційному періоді можна використовувати:

  • Лазеротерапію (шліфування за допомогою лазерного променя найбільш оптимальна при грубому келоїдному рубці);
  • Уколи розсмоктуючих і гормональних препаратів (тільки після припинення лактації);
  • Пластичну хірургію (видалення келоїдних рубців).
  • Маскування шраму татуюванням.

У більшості жінок шрам після кесаревого розтину через рік, навіть за відсутності будь-яких процедур, стане тонким, блідим і малопомітним. Саме тому ніколи не треба поспішати – варто дочекатися закінчення лактації і повного завершення формування шраму на шкірі живота, і тільки потім приймати рішення про метод корекції післяопераційного рубця.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.