Декретна відпустка для батька чи когось із родичів в Україні

Декретна відпустка для батька чи когось із родичів в Україні
Декретна відпустка для батька чи когось із родичів в Україні
Прийшов час жінкам трохи відпочити від ролі няньки. Українське законодавство цілком адаптоване під реалії сучасного суспільства, а тому надає можливість вибирати, кому з двох батьків сидіти в декреті з малюком. Більше того – за законом доглядати за дитиною у відпустці може не тільки мама або тато, але й інші родичі. Хто саме – читайте далі…

Хто з родичів може піти в декрет в Україні?

Ст. 179 Кодексу законів про працю України містить розширений список таких осіб:

  – Мати;
  – Батько;
  – Дід;
  – Баба;
  – Інші родичі, які фактично доглядають за дитиною.

Український законодавець настільки узагальненим поняттям «інші» дозволяє приміряти на себе роль молодої мами кожному члену вашої родини.

Ст.18 ЗУ «Про відпустки» розширює цей перелік декретчиків ще кількома категоріями осіб:

  – Тими, хто взяв під опіку або усиновив дитину;
  – Одним із прийомних батьків.

Тобто дослівно тлумачачи українські закони, приходимо до висновку, що в сім’ях з усиновленими дітьми взяти декрет бабусі чи дідусю вже не вийде. Замінити прийомну матір у догляді за дитиною зможе тільки прийомний батько. Ні про які родичів мова вже не йде. Можливо, така норма була прийнята з урахуванням психологічних особливостей даної ситуації, оскільки в такий момент дитині важливо звикнути до нових батьків і проводити якомога більше часу в спілкуванні з ними.

Як оформити декрет на родичів?

Оскільки декрет – це відпустка, логічно, що оформляється він на роботі. Потрібно писати заяву на ім’я керівника про надання відпустки по догляду за дитиною.

До нього слід додати такі документи:

  – Копію свідоцтва про народження;
  – Довідку з місця роботи матері дитини.

В останній довідці має значитися, що мати вийшла на своє робоче місце до закінчення відпустки по догляду за дитиною і що їй припинено виплату допомоги.

Піти в декрет батько (або хто-небудь інший) може в будь-який момент до досягнення дитиною трьох років. Тобто, якщо навіть спочатку в офіційному декреті сиділа дружина, вона може перервати його і вийти на роботу, а час, що залишився від відпустки дістанеться батькові. Найсправедливіше виглядає схема 1,5:1,5 – коли молоді батьки порівну ділять між собою декретну відпустку.

Але можна оформляти її і відразу. Наприклад, з того моменту, як у матері закінчиться відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами. А якщо враховувати, що жінка і її може перервати, то і того раніше – хоч через кілька днів після пологів.

Види декретної відпустки

Не варто забувати, що під поняттям «декретна відпустка» об’єднано два види соціальної відпустки:

Скористатися першим може тільки вагітна / жінка, що народжує. Другим – особи, про які ми згадували вище.

Українські батьки в декреті: статистика

На сьогоднішній день офіційний статус декретчиків мають близько 25000 чоловіків, що складає близько 2% від загального числа. Поки що це крапля в морі, але число «вусатих нень» весь час збільшується. Плюс до всього для підрахунку цього числа були використані офіційні дані, багато чоловіків сидять з дітьми, не оформляючи декрет, оскільки самі ніде не працювали до цього.

А якщо ПП?

Реалізувати право на декретну відпустку батько, бабуся чи дідусь не зможуть, якщо вони – приватні підприємці. Вся справа в тому, що такий суб’єкт як ПП не перебуває у трудових відносинах з жодним роботодавцем, а значить йому не допустима відпустка за трудовим законодавством, що в тому числі стосується і декрету.

Чисто фізично такі особи, звичайно ж, зможуть сидіти з дитиною вдома замість матері, але це не буде декретом в юридичному сенсі.

Зараз існує такого роду прогалина в законодавстві, яка обмежує певним чином не тільки права батьків, але і матерів. Верховна Рада України поки що не вносила на розгляд законопроектів, що стосуються цього питання. Єдиний спосіб хоч якось захистити своє право – звернутися до суду. Але він носить чисто номінальний характер: звернутися-то можна, та тільки вам швидше за все відмовлять у прийнятті позову через неврегульованість цієї сфери відносин законодавством. Виходить, замкнуте коло …34 коментарі

 1. Альона

  Я звернулася до соціального працівника що веде справу по оформлення допомог з питанням чи бабуся може піти в дикретну відпустку .Вона відповіла що ні,вже відмінили щоб бабуся була в дикреті.

 2. Наталія

  Доброго дня. Я знаходжусь у відпустці по доглду за дитиною до трьох років офіційно працевлаштована,зараз чекаю на другу дитину,старшій на час народження наступної дитини буде 11 місяців. Чи можу я оформити чоловіка по догляду за старшою дитиною і одночасно теж бути оформлена по догляду за дитиною котра народиться

 3. Галина

  Доброго дня! У мене з чоловіком двоє дітей 3 роки і 7 сім місяців. Ми працюємо у державних установах. Чи можна мені взяти декретну відпустку на одну дитину, а чоловікові на другу?

 4. Ганна

  У сім’ї є дворічні двійнята і двомісячна дівчинка. Батько працює, мати у відпустці по догляду. Чи можливо оформити відпустку по догляду за одним із трьох дітей комусь з родичів(рідній тітці)?

 5. Василь

  Добрий вечір.
  Чи можна чоловікові оформити декретну відпустку, якщо дружина звільнилася з роботи після народження дитини, соціальної допомоги не отримує і не перебуває у декретній відпустці.Чоловік працює, які документи необхідні чоловікові для оформлення декретної відпустки.Дитині 5 місяців.

 6. оксана

  чи можна оформити декрет на родичку якщо мати вийшла на державну роботу а дитини вже 3,5роки?

 7. Мар'яна

  Чи можна оформити декрет чоловіку якщо жінка на роботі влаштована неофіційно і не має довідки???

 8. Олена

  Якщо моя донька вийде на роботу після 1 року декретної відпустки, а я так зрозуміла , що зможу переоформити декретну відпустку на себе до 3 -х років , як бабуся, то чи будуть ці 2 роки декретної відпустки мені враховані в трудовий або педагогічний стаж, оскільки я педагог?? Як будуть нараховуватись кошти по догляду за малюком в такому випадку?

 9. Софія

  А якщо батько не влаштований офіційно?як тоді оформити декретну відпустку?

 10. Наталя

  Чи має право мій чоловік піти в декретну відпустку коли я працюю на 0.75ставки

 11. Наталя

  Якщо батько офіційно не працює чи можна оформити йому декретну відпустку,якщо мама виходить на роботу?

 12. Ірина

  чи я можу вийти на роботу дитині 11 місяців,а в дикрет піде бабуся , і чи будуть далі виплати на дитину, і якщо я вийду нароботу які папери треба готувати?

 13. Анатоліц

  В мене двоє дітей віком 7 та 2 роки дружина вагітна двійнею чи маю я право піти в дикрет ну відпустку я працюю в ДСНС

 14. Саша

  Доброго дня.
  Я військовий.
  Підкажіть будь ласка що потрібно щоб піти в декретну відпустку, на які закони спиратися. Дякую.

 15. Олена

  Доброго дня. Скажіть чи можу я переоформити декретну відпустку на бабусю яка на пенсії? А сама вийти на роботу на повний день.Дитині на даний час 2 роки.

 16. Лариса

  Доброго вечора, я мама сижу в декреті старшій дитині 3 роки меншій 8 місяців. До цього не працювала але хочу поїхати на время закордон на роботу з чоловіком, чи можу я перевести дитячі кошти на бабусю і щоб вона була в декреті, і що для цього потрібно

 17. Наталія

  Чи можу я переоформити бабусю в декретну відпустку по догляду за дитиною по досягненню 3річного віку і чи раххуватиметься бабусі трудовий стаж та страховий??бо мені в громадській приймальні сказалі що ніякий стаж бабі не йтиме….

 18. Анонім

  Доброго дня! Скажіть будьласка,чи може чоловік піти в декрет(дитині 1рік),коли я оформлене по доглядом за дитиною інвалідом(дитині 10 років)

 19. Ірина.

  Доброго дня.скажіть будь ласка якщо моїй дитині 2рочки і 4місяці я хочу вийти на роботу чи можна оформити декрет на чоловіка якщо він ніде непрацює.

 20. Лана

  Доброго дня! Роз’ясніть будь ласка, чи може піти у відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку бабуся ( працює на державній роботі, не пенсійного віку), якщо дочка ( громадянка України) працювала офіційно за кордоном і народила там. Дитина є громадянином цієї держави. Мати дитини хоче вийти на роботу, але довідка з місця роботи буде видана іноземним роботодавцем. Соціальну допомогу на дитину в Україні не отримувала

 21. Алла

  Доброго вечора, я мама сижу в декреті старшій дитині 3 роки меншій 8 місяців. До цього не працювала але хочу поїхати на время закордон на роботу з чоловіком, чи можу я перевести дитячі кошти на бабусю і щоб вона була в декреті, і що для цього потрібно

 22. Любов

  Доброго дня! Скажіть будьласка,чи може чоловік піти в декрет(дитині 1рік 4місяці),коли я оформлене по доглядом за дитиною інвалідом

 23. Ольга

  Якщо мама дитини ФОП, а бабуся – працюючий учитель, то чимає право бабуся оформити на себе відпустку по догляду за дитиною (онукою)до досягнення нею віку 3 років?

 24. Наталя

  Якщо я вийду на роботу після 1 року декретної відпустки, а я так зрозуміла , що зможу переоформити декретну відпустку на бабусю до 3 -х років , то чи будуть ці 2 роки декретної відпустки враховані бабусі в трудовий стаж?? (бабуся ніде не працює) Як будуть нараховуватись кошти по догляду за малюком в такому випадку?

 25. Мирослава

  Чи можу я переоформити в декретну відпустку по догляду за дитиною по досягненню 3 річного віку на чоловіка і чи раххуватиметься трудовий стаж ? Чоловік офіційно працює.Бо мені в соц.службі сказалі що ніякий стаж не йтиме чоловіку і переоформити не можна.Де мені діти синочка двух років?Я офіційно працюю за те і хочу переоформити .

 26. Рома

  Я військовий розлучений з дружиною маємо дворічного сина,який проживає зі мною(встановлено судом)чи можу піти у відпустку по догляду за дитиною,чи звільнитися із служби

 27. Іванна

  Я знаходжуся у відпустці по догляду за дитиною до трьох років, офіційно працевлаштована… Маю ще одну дитину до трьох років…чи можливо оформити декретну відпустку на бабусю за старшою дитиною, і щоб я залишилася у декреті??

 28. Василина

  Доброго вечора чи можна оформити декретну відпустку на батька якщо він ще й доглядає за дідусем і йому за це іде стаж ? І чи збережеться виплата на дитину?

 29. Валентина

  Якщо батько офіційно не працює чи можна оформити йому декретну відпустку,якщо мама виходить на роботу?

 30. Вікторія

  Доброго вечора! Підскажіть будьласка, чи можна оформити дикрет на дідуся із 3 групою інвалідності?

 31. Вікторія

  Доброго вечора! Підкажіть будь ласка чи можна оформити декретну відпустку на бабусю пенсіонерку?

 32. Вікторія

  Доброго вечора! Скажіть будь ласка, дитині 2,5 років мамі потрібно виходити на роботу чи можна оформити декретну відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на бабусю( продавець) або рідну тітку (вихователь у ДНЗ) якщо у них з дитиною різна приписка і знаходяться вони у різних районах але проживати вони будуть і по приписці бабусі і по приписці дитини? Куди потрібно звернутися для роз’яснення та які потрібно зібрати документи? І чи будуть виплати на дитину? Якщо правильно зрозуміла на батька дитини оформити відпустку не вийде так як він отримує пенсію ( ІІІ група інвалідності)?

 33. Таня

  Чи можна оформити дикрет на старшу дочку

 34. Ніна

  Добрий вечір. Якщо батько дитини офіційно не влаштований як на нього можна переоформити дикретну відпустку (а я офіційно працюю ). І ми з чоловіком не розписані .

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.