Шиплячі: як перестати шепелявити і почати говорити виразно

Шиплячі: як перестати шепелявити і почати говорити виразно
Шиплячі: як перестати шепелявити і почати говорити виразно
З шиплячими приголосними у діток часто виникають труднощі. Як їх тільки не переінакшують: «Ш» міняють на «С», «Ж» на «З», а то й зовсім викидають з слова, щоб не мучитися. Головне, щоб батьки не починали наслідувати цьому шепелявому лепету, перекручуючи звуки. Так дитина навіть і зрозуміти не зможе, що він щось робить не так.

До шиплячих відносять лише 4 літери: «Ш», «Ж», «Щ», «Ч». Проблеми з ними виникають тому, що малюк не може розслабити язичок, «розтягнути» його як слід, щоб краї діставали до бічних поверхонь зубів. Тому спочатку вчимося язичком «відпочивати».

Вправи для язика

Разом з карапузом представляємо, що язик – це млинець, який лежить на нижніх зубах, трохи висунувшись вперед. Верхньою щелепою легенько постукуємо по ньому, ніби ми дражнили. Потім припиняємо рух і даємо язику полежати спокійно. Коли все виходить легко і невимушено, то вправу можна вважати вивченою.

Тепер пограємо в «чашечку». Щоб малюку було зрозуміліше, складіть долоньки так, начебто ви намагаєтеся в них утримати воду. Цю ж позу повторюємо мовою, тільки не висувуючи язика назовні, намагаючись максимально рівномірно підняти бічні сторони і кінчик. Ускладнити вправу можна, попросивши дитину вимовити звук «З». У такому положенні він навряд чи вийде, зате непогано вийде щось схоже на «Ж».

Після того як піддасться «Ж», можна приступати до «Ш». Цей звук добре опрацьовувати за допомогою невеликої артикуляційної гімнастики:

    • інтенсивно пожувати з закритим ротиком;
    • посміхнутися, розтягнувши розімкнуті губи, не розтуляючи щелепи;
    • зробити губами «трубочку»;
    • чергувати «посмішку» і «трубочку», поступово збільшуючи швидкість.

Після «Ш» зазвичай легко починає виходити «Щ», а там вже і «Ч».

Склади і скоромовки

Як тільки з’являються перші успіхи в проказуванні шиплячих, приступаємо до відпрацювання їх в зв’язці з голосними буквами. Найкраще вимовляти трьохбуквені поєднання: «АЖА-ажо-вужа», «Уша-УШУ-Оші» і так далі, намагаючись задіяти всі варіанти. Якщо з першої голосної карапузові важко починати, то відкиньте її, використовуйте спрощений склад: «ЖА-ЖО-ЖУ». І не обійтися в навчанні без різноманітних скоромовок. Тільки приділяйте уваги не швидкості їх промовляння, а правильної артикуляції і чіткої вимови. І тоді все вийде!Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.