Прянички для діток на замовення
На замовлення прянички для ваших діток

Запаморочення при вагітності – норма чи патологія, як позбутися?

Запаморочення при вагітності - норма чи патологія, як позбутися?
Запаморочення при вагітності – норма чи патологія, як позбутися?
У медицині під запамороченням розуміють легке порушення координації, відчуття сп’яніння або помилкове відчуття обертання свого тіла або предметів. Це явище не є самостійним захворюванням, але цей симптом діагностується при багатьох станах, у тому числі і при вагітності. Часто одними з ранніх ознак, що свідчать про швидке материнство, стають запаморочення, слабкість, сонливість і нудота.

Запаморочення – рання ознака «цікавого положення»

Вперше запаморочення при вагітності може з’явитися на самих ранніх термінах – буквально за кілька днів до передбачуваних місячних. Це пов’язано зі зміною гормонального балансу в організмі майбутньої матусі – поступово підвищується рівень прогестерону, що може призвести до головного болю і запаморочень.

У перші тижні організм вагітної жінки піддається серйозним змінам. Її серцево-судинна система працює з подвійним навантаженням, відбувається збільшення і перерозподіл об’єму циркулюючої крові, за рахунок зростаючої матки і плаценти зростає кровопостачання малого таза. Стінки судин розширюються, збільшується частота серцевих скорочень, артеріальний тиск знижується, і все разом це призводить до того, що мозок може недоотримувати необхідне харчування, що і призводить до короткочасних запаморочень в першому триместрі. Ці легкі порушення викликані фізіологічними факторами і не представляють небезпеки для мами і майбутнього малюка.

Запаморочення в першому триместрі

Але існують і інші причини, що викликають у вагітних такий стан. До них відносяться:

    Токсикоз першої половини вагітності – своєрідна реакція пристосування материнського організму до виношування дитини. Супроводжується нудотою, блювотою, слабкістю, частими запамороченнями;
    – Різка зміна артеріального тиску – зниження або підвищення, спазм або розширення судин;
    – Гостра гіпоглікемія (зниження рівня глюкози в крові) внаслідок нестачі харчування або різкого викиду інсуліну в кров;
    Анемія вагітної – в результаті зниження гемоглобіну погіршується постачання тканин киснем, і в першу чергу від цього страждає головний мозок.

Тому, якщо напади запаморочень трапляються часто, тривають довше декількох секунд, супроводжуються слабкістю, сильним потовиділенням і непритомністю, слід звернутися до лікаря для пошуку та усунення проблем.

Крім факторів, пов’язаних зі здоров’ям, є зовнішні причини, здатні викликати напади запаморочення. Це спека, перепади атмосферного тиску, задушливе приміщення, заколисування в транспорті, раптовий перехід з горизонтального положення у вертикальне, а також гіпервентиляція легенів через прискореного дихання.

Чому крутиться голова в другій половині вагітності

У другій половині вагітності запаморочення трапляються рідше, тому що організм вже адаптувався до своєї нової ролі. В основному це відбувається після сну або відпочинку на спині (матка може пережимати нижню порожнисту вену, і відбувається застій крові), або при різкій зміні положення тіла.

Але іноді запаморочення проявляється як симптом гестозу, артеріальної гіпертензії або інший екстрагенітальної патології. Тому при частих повтореннях симптому необхідна консультація невропатолога і регулярне спостереження акушер-гінеколога.

Як позбутися від запаморочення при вагітності

Спосіб боротьби із запамороченням залежить від причини, що його викликає. Серед загальних рекомендацій слід назвати регулярне раціональне харчування і помірні фізичні навантаження, сон в добре провітрюваному приміщенні.

Спати бажано на боці, на матраці середньої жорсткості, так як в положенні «лежачи на спині» збільшена матка здавлює нижню порожнисту вену. Вранці вставати з ліжка потрібно не різко, одним ривком, а поступово – спочатку сісти, потім опустити ноги, потягнутися, почекати якийсь час, і тільки потім вставати на ноги. Добре допомагає використання еластичних бинтів – це не тільки відмінна профілактика варикозного розширення вен нижніх кінцівок, а й ефективний спосіб боротьби із запамороченням, пов’язаним з перерозподілом крові.

Щоб допомогти при запамороченні і слабкості, що з’являються при зниженому тиску, можна випити чашку теплого солодкого чаю або неміцної кави (при відсутності протипоказань). Це допоможе привести в тонус судини і підняти рівень цукру в крові.

Якщо напад запаморочення супроводжується нудотою, слабкістю, потемніння в очах, то необхідно негайно лягти так, щоб голова була нижче рівня тіла, під ноги покласти валик з ковдри чи подушку. Якщо вагітна втратила свідомість, то її необхідно укласти, підняти ноги, розстебнути тиснучий одяг, забезпечити доступ свіжого повітря, скропити обличчя холодною водою, дати понюхати ватку, змочену нашатирним спиртом, і протерти ним же скроню.

Коли запаморочення проявляється на тлі артеріальної гіпертензії, анемії або іншої патології, то лікувати необхідно основне захворювання. Саме по собі запаморочення під час вагітності не представляє небезпеки для мами і малюка, але при частих порушеннях координації не можна водити машину або займатися потенційно небезпечною роботою. Якщо запаморочення супроводжуються непритомністю, то підвищується ризик травми при падінні, тому потрібно проявляти обережність.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.