Прянички для діток на замовення
На замовлення прянички для ваших діток

Лікування закрепів у дитини – тимчасових і хронічних

Лікування закрепів у дитини - тимчасових і хронічних
Лікування закрепів у дитини – тимчасових і хронічних
У будь-якому віці, будь то немовля або дитина постарше, важливо регулярне спорожнення кишечника. Якщо дитина не може або не хоче сходити в туалет, то батькам варто уважно поставитися до цієї проблеми і з’ясувати причину відмови. Але не всім відомо, яка частота стільця вважається нормою, а також як в нормі повинен відбуватися процес дефекації у дітей. Щоб внести ясність, розповім про проблему запорів у дітей.

Перш за все, запор – це не тільки тривала відсутність стільця. Поряд з цим порушенням дитини можуть турбувати болі при дефекації, відчуття неповного випорожнення кишечника, зміни консистенції калових мас і деякі інші симптоми, які опишу докладніше пізніше.

Залежно від фактора, який спровокував порушення нормально просування калу по кишечнику, виділяють функціональні і органічні запори. Функціональні запори, виходячи з назви, змінюють функціонування стінки кишечника, викликаючи його гіпо- або гіпертонус. Органічні запори представляють собою структурна зміна стінок кишечника.

Причини виникнення функціональних запорів

  1. Аліментарні – неправильний режим харчування і склад раціону, відсутність повноцінного сніданку, нестача вітамінів групи В. У грудних дітей на штучному вигодовуванні, а також з початком введення прикорму, досить часто трапляються запори.
  2. Психологічні – відсутність комфортних умов, наприклад, в дитячому саду, «боязнь горщика», пов’язана з болем при дефекації (болі можуть виникнути при тріщинах або інших пошкодженнях прямої кишки), негативними емоціями і поспіху батьків та ін.
  3. Тривала гіподинамія.
  4. Нейроендокринні. Внаслідок будь-яких зовнішніх причин порушується регуляція роботи кишечника і уповільнення виділення калу. Неврологічні порушення виникають при незрілості головного і спинного мозку, невритах, вроджених патологіях ЦНС, вегето-судинної дистонії. Зміни кількості гормонів щитовидної, паращитовидних залоз і наднирників також можуть спровокувати неправильну роботу травного тракту.
  5. Постінфекційні – виникають після перенесення ентероколітів і проктитів різної етіології.
  6. При важких порушення обмінних процесів організму, наприклад, при нирковій недостатності, отруєнні солями важких металів.
  7. На тлі прийому лікарських засобів. Препаратів, побічною дією яких є запор, велика кількість. Перерахую деякі з них: препарати заліза, НПЗЗ, спазмолітики, діуретики, антибіотики, інгібітори протонної помпи, антациди і ін.
  8. Виникнення алергічних реакцій. Найбільш поширене у немовлят і грудних дітей, наприклад, при вживанні коров’ячого незбираного молока.

Органічні причини закрепів

  – Хвороба Гіршпрунга (вроджене захворювання, при якому окремі ділянки кишечника не мають нервової регуляції; головним симптомом хвороби є запор);
  – Розширення окремих ділянок кишки – мегаколон, мегаректум;
  – Вроджена рухливість сигмовидної кишки;
  – Подовження сигмовидної кишки – долихосигма;
  – Пухлинні та гіперпластичні освіти в просвіті кишки значних розмірів;
  – Збільшені нервові ганглії і лімфовузли;
  – Спайкова хвороба;
  – Рубці в аноректальної зоні.

Запори також діляться на тимчасові і хронічні.

Тимчасові запори у дітей

Порушення виникає періодично, протягом менше 2-х місяців. Такі запори мають зазвичай мають корригуємі причини, які можливо повністю усунути, наприклад, порушення дієти, стреси, психологічні бар’єри. Але навіть при таких причинах, якщо своєчасно відповідні заходи прийняті не будуть, запор переросте в хронічний процес. При виникненні гострої затримки калу обов’язково слід проконсультуватися у хірурга і провести обстеження органів черевної порожнини на предмет серйозної хірургічної патології.

Хронічні закрепи у дітей

Якщо порушення евакуаторної функції кишечника триває більше 8 тижнів, то ставиться діагноз хронічного процесу.

Симптоми хронічного запору

Запором вважається відсутність стільця у дітей до року протягом 2-х днів, у дітей до 3-х років – менше 6 дефекацій на тиждень, старше 3-х років – менше 3-х разів за 7 днів.

Щоб виставити діагноз хронічного запору, лікарським співтовариством складені Римські критерії 3-го перегляду. Ці критерії, до того ж, в повному обсязі описують можливі симптоми захворювання.

  1. Нетримання калу хоча б 1 раз в тиждень, за умови, що дитина вже привчена до горщика.
  2. Болі або сильне напруження при дефекації.
  3. У минулому є епізоди тривалої відсутності стільця.
  4. Почуття неповного випорожнення кишки.
  5. У животі, по ходу товстої кишки, промацуються ущільнені калові маси.
  6. Збільшується діаметр калових мас.
  7. За консистенцією калові маси стають щільніше, можуть бути за типом овечого калу.

Якщо є хоча б 2 критерії, поряд зі збільшенням інтервалу між актами дефекації протягом більше 2-х місяців, то діагноз хронічного запору можна вважати доведеним.

Діагностика

По-перше, слід уточнити тривалість і симптоми виниклої проблеми і визначитися, гострий або хронічний процес у дитини.

По-друге, з’ясувати яка причина запору. Це допоможе скласти подальшу тактику ведення та лікування хворого малюка.

Якщо запор хронічний, для з’ясування причин потрібно провести обстеження кишечника одним або декількома способами:

  Рентгенографія кишечника з контрастуванням або іригоскопія (в першому випадку контрастні речовини випиваються, в другому – вводиться ректально за допомогою клізми);
  – Колоноскопія з біопсією;
  – Ректороманоскопія;
  – Ендоректальное УЗД;
  – Аналіз калу на дисбактеріоз.

За допомогою цих досліджень вдається виявити органічну причину запорів. Якщо такої не знайдено, то методом виключення встановлюється функціональний запор і проводиться аналіз факторів, які спровокували його.

Лікування

Якщо необхідно купірувати гострий запор, то дитині можна поставити гліцеринову свічку або клізму з теплою водою. Малюкам до року, коли відходженню калу передує плач або занепокоєння, можна встановити газовідвідну трубочку. Через неї вийде накопичене повітря, і немовля заспокоїться.

Терапія хронічних закрепів включає як немедикаментозні заходи, так і фармакологічні засоби. Я б не рекомендувала відразу давати дитині лікарські препарати.

Для початку потрібно зробити процес дефекації для малюка максимально зручним. Для цього потрібно:

  – Не квапити дитину;
  – Хвалити за кожну продуктивну спробу;
  – Домовитися в дитячому садку про комфортні умови, виключити «масову висадку на горщик»;
  – Часто, але ненаполегливо пропонувати сходити в туалет;
  – Привчити до спорожнення кишечника в ранкові години, після сніданку.

Разом зі створенням сприятливих умов необхідно подбати про правильне попускаючому харчуванні. Дитині слід випивати достатню кількість рідини, обов’язково снідати, часто харчуватися. У раціон повинні входити продукти, що сприяють хорошій перистальтиці – овочеві та фруктові салати, овочеві супи на нежирному бульйоні. У таблиці представлені бажані і небажані продукти. Для дітей до року існують спеціальні суміші з пребіотиками для кращого травлення.

Таблиця бажаних і небажаних продуктів при запорах
Бажані продукти Небажані продукти
Чорнослив Кисіль
Висівки Вівсяні пластівці
Розсипчаста гречана каша Рис
Морква Картопля
Мармелад Банани
Морська капуста Хурма
Лляне насіння Чорниця
Зелень Шоколад
Яблука Ріпа
Полуниця Редиска
Малина Цибуля
Нежирне м’ясо Часник
Нежирна риба Груші
Кефір Гранат
Сир Сало
Курага Маргарин
Рослинна олія Гриби

Важливо активно рухатися, займатися спортом, грати в рухливі ігри. Відразу після прийому їжі краще прогулятися.

Якщо такі заходи не допомогли впоратися з проблемою, то переходимо до медикаментозного лікування.

Лікарські засоби для усунення запорів можна розділити на кілька видів:

  – Дратівливі (слабілен, гутталакс) – застосовуються короткими курсами з 4-х років, мають багато побічних ефектів;
  – Осмотичні (дюфалак, мікроклізми Мікролакс) – використовуються з самого раннього віку, практично не мають побічних проявів, можуть прийматися тривало;
  – Змащувальні масла, найчастіше використовується вазелінове, – мають не дуже виражений ефект, при тривалому застосуванні порушують метаболізм вітамінів групи В;
  – Збільшують обсяг (фібромед, ламинарид, мукофальк – з 12 років) – мають прекінетичні властивості, ефект настає через 10 – 12 годин, можуть викликати газоутворення;
  – Прокинетики (дюспаталин, мотилиум) – блокують спазм поперечної мускулатури кишечника, дозволені дітям з 12 років.

Народна медицина

Народні засоби при запорах у багато перегукуються з традиційною медициною і рекомендованим харчуванням.

  – Вживання соняшникової або оливкової олії до їжі по 1 – 2 чайної ложки;
  – Компот з чорносливу та інжиру;
  – Терта морква з яблуком і медом;
  – Вода з лимонним соком і сіллю;
  – Для самих маленьких – кропова водичка.

При наполегливих, які погано піддаються лікуванню запорах, застосовують методи фізіотерапії, ЛФК та масаж.

Щоб успішно боротися з запором у малюка необхідно якомога швидше усунути причину, яка його спровокувала і комплексно поставитися до лікування недуги. Порушення спорожнення кишечника у дитини протягом тривалого часу може призвести до серйозних змін не тільки травного тракту, а й інших органів, наприклад, нирок або печінки.

Профілактикою запорів можна вважати всі ті не медикаментозні заходи, які приймаються при лікуванні запору.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.