Юридичні аспекти та тонкощі відмови від дитини в пологовому будинку – Україна

Юридичні аспекти та тонкощі відмови від дитини в пологовому будинку - Україна
Юридичні аспекти та тонкощі відмови від дитини в пологовому будинку – Україна
Життя диктує свої правила і часом досить суворі. Іноді обставини складаються таким чином, що прийняти правильне рішення дуже складно. І потім: на ваш погляд це вимучене рішення буде здаватися правильним, а оточуючі будуть мати свою точку зору щодо нього. З такими переживаннями і думками стикаються деякі з вагітних жінок, які постали перед болісним вибором – відмовлятися чи ні від своєї дитини після пологів.

Біблійна заповідь говорить нам:

«Не судіть, і не судимі будете …» (Мф.7: 1-6).

Тому й ми залишимо моральний аспект даного питання за кадром, а приділимо увагу юридичним тонкощам процедури.

Чи має право жінка відмовитися від своєї дитини ще в пологовому будинку?

Згідно ч.3 ст.143 Сімейного Кодексу України дитина може бути залишена батьками у пологовому будинку, якщо вона має суттєві недоліки:

    – Фізичного;
    – Психічного розвитку;
    – При наявності інших обставин, що мають істотне значення.

Але в той же час український закон зобов’язує батьків забрати дитину з пологового будинку в частині 1 цієї ж статті. Як це розуміти?

Батьки з появою їх малюка на світ несуть відповідальність за його подальше життя і долю. В їх маленької сім’ї з’являється новий член, який поки що проживає в пологовому будинку. У момент виписки з пологового відділення батько і мати отримують довідку про народження дитини і в юридичному сенсі наділяються батьківськими правами, якими можуть розпорядитися на свій розсуд. Так от саме випадок відмови від дитини є відмовою від батьківських прав на нього.

Які документи необхідні для відмови?

Щоб офіційно оформити відмову від дитини в пологовому будинку, необхідні наступні документи:

    1. Заява, написане особисто матір’ю дитини, на ім’я головлікаря лікарні.
    2. Довідка про народження дитини, яку видає пологовий будинок.
    3. Паспорт породіллі.
    4. Заява, написана чоловіком породіллі (батьком дитини) особисто, у випадку якщо він також відмовляється від батьківських прав на дитину.

Всі ці документи як правило знаходяться при породіллі, тому оформити відмову можна за один день.

Куди звертатися, щоб відмовитися від дитини в пологовому будинку?

Всі ці питання ви вирішуєте із завідувачем пологовим будинком (головним лікарем). На його ім’я пишете дану заяву і надаєте всі необхідні документи. Вже потім вони передаються в органи опіки та піклування, але ви цим не займаєтеся. Все, що від вас потрібно, ви вже зробили.

Які наслідки такої відмови для породіллі?

Відмовляючись від дитини, у матері припиняються з нею сімейні правовідносини. Ніяких обов’язків щодо її виховання вона більше не несе. Але разом з тим така мати позбавляється різних пільг і державної допомоги, які надаються при народженні дитини.

Для багатьох головним фактором при прийнятті такого рішення є важке матеріальне становище. Але тут варто зауважити, що, написавши відмову від дитини в пологовому будинку, ви не звільняєтесь від обов’язку її утримувати. Звичайно ж в перший час ви не будете купувати йому пачки памперсів, пакунки молочних сумішей та повзунки з сорочечками, але в подальшому будьте готові, що будинок малятка може стягнути з вас через суд аліменти на утримання дитини до моменту її усиновлення.

Скасування відмови від дитини

Дуже часто зустрічаються такі випадки, коли жінки приймають подібного роду рішення ще до пологів і не встигнувши насолодитися щасливими хвилинами материнства, пишуть заяви про відмову. Потім настають гіркі хвилини каяття і жалю. Український законодавець врахував нестабільний психоемоційний стан жінки в період вагітності і перший час після пологів, а тому передбачив можливість для жінки поміняти своє рішення. Для цього надається термін – шість місяців. Якщо жінка не передумала і не виявила бажання виховувати і піклуватися про свою дитину, то суд позбавляє її батьківських прав. І вже в цьому випадку дитина може бути переданий на усиновлення чи виховання.

Хто може забрати новонародженого з пологового будинку в разі відмови матері?

Не так давно (у 2011 році) до Сімейного Кодексу України були внесені зміни, згідно з якими у разі відмови матері від дитини, забрати його з пологового будинку для утримання та виховання повинен батько. Якщо він не перебуває у шлюбі з матір’ю його дитини, він отримує статус одинокого батька.

Частина 4 статті 143 СКУ свідчить про те, що якщо батьки не забрали свою дитину з пологового будинку, то це можуть зробити дідусь, бабуся, інші родичі тільки за наявності згоди органу опіки та піклування.

Ці норми законів України націлені на те, щоб використовувати всі можливості дати дитині повноцінну сім’ю, нехай навіть без рідної матері. Пріоритет при виборі для дитини опікунів та піклувальників буде віддаватися саме близьким родичам.

Яка подальша доля дитини від якої відмовилися?

Після того, як мати написала заяву, надала всі необхідні документи, і вони були передані органам опіки та піклування, дитину переводять у відділення дитячої лікарні для новонароджених. Коли проходить 28 днів з дня появи на світ новонародженого, його переводять до будинку маляти. Чи варто тут згадувати про те, що з перших днів свого життя малюк позбавлений найголовнішого – материнської любові і турботи. Та що там говорити … Навіть елементарної уваги з боку персоналу установи не завжди вистачає. Адже для них – це всього лише робота. І швидше за все ваша дитина не єдиний, який знаходиться в будинку малятка, тому таке необхідне спілкування і контакт хоч з яким-небудь людиною буде досить рідкісним явищем.

В Україні щорічно не забирають з пологових будинків близько 700 малюків, що становить 1% від загального числа народжених дітей. Цифра невелика і тим не менш … В ідеалі її взагалі не повинно бути. Адже кожна дитина повинна мати свою сім’ю, і самий мінімум, який вона повинна йому дати, – це ласка і тепло. Все інше: квартира, гроші, робота, не мають для маленького чоловічка абсолютно ніякої цінності. Йому потрібні ви і тільки ви – його батьки! Перед тим як зробити вирішальний вибір, подумайте, хто ще зможе любити вас такий самовідданої і безкорисливою любов’ю, як не ваше дитя?


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.