Прянички для діток на замовення
На замовлення прянички для ваших діток

Яка відповідальність загрожує батькам «підкидьків» (викинутих) в Україні?

Яка відповідальність загрожує батькам «підкидьків» (викинутих) в Україні?
Яка відповідальність загрожує батькам «підкидьків» (викинутих) в Україні?
Недбайливих матерів часто порівнюють з зозулями. Адже останні, в принципі, як і перші, дуже добре «влаштувалися»: не висиджують яйця, не вирощують своїх дитинчат, не годують їх і не вчать азам пташиного життя. Замість цього вони підкидають свої яйця в чужі гнізда до комахоїдних птахів, знаючи наперед, що їх потомство прибудовано в хороші руки. На жаль, таке явище зустрічається не тільки в тваринному світі, але і в сучасному суспільстві в 21 столітті.

Обов’язок батьків виховувати і утримувати своїх дітей закріплена в нормах Сімейного Кодексу України, а саме – в главі 13. Даний законодавчий акт стоїть на позиції, згідно з якою відмова від дитини заздалегідь неправомірна і суперечить моральним засадам суспільства (частина 3 статті 155).

Подібна думка законодавця міститься і в Законі України «Про охорону дитинства», ст. 12 якого говорить, що батьки мають право і зобов’язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров’я, фізичний, духовний та моральний розвиток, навчання, створювати гідні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини і готувати її до самостійного життя і праці.

Частина 4 статті 155 СК говорить про те, що в разі ухилення від виконання батьківських обов’язків, на батьків буде покладена встановлена законом відповідальність.

Який же саме відповідальності підлягатимуть такі батьки?

Адміністративна відповідальність

Адміністративна відповідальність (якщо висловитися просто і зрозуміло) – це спрощений варіант кримінальної відповідальності, який не тягне за собою судимості. Покарання за адміністративне правопорушення більш м’яке, ніж за злочин.

Хоч ми і говоримо про підкидання дитини, слід мати на увазі саме «невиконання батьківських обов’язків». Український законодавець не створив окремий склад правопорушення для «підкидання», а тому в даному випадку слід використовувати більш широке поняття – невиконання батьківських обов’язків.

Невиконання батьками обов’язків по вихованню дітей є адміністративним правопорушенням, яке формує склад ст.184 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Зміст частини 1 статті 184 КУпАП наступне: «Ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов’язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей – тягне за собою попередження або накладення штрафу від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян

Тобто за дане правопорушення передбачено 2 варіанти покарання:

  1. попередження
  2. штраф

Що значить «штраф від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян»?

Неоподатковуваний мінімум доходів громадян або НМДГ в Україні становить 17 грн. Його законодавче визначення міститься в підрозділі 1, пункті 3, розділі ХХ Податкового Кодексу України. Тобто в даному випадку штраф становитиме від 17 до 51 грн.

Конкретний вид і розмір покарання будуть визначатися компетентним органом залежно від тяжкості провини і обставин.

Кримінальна відповідальність

Даний злочин передбачено ст. 166 Кримінального Кодексу України, яка говорить:
«Злісне невиконання батьками, опікунами або піклувальниками встановлених законом обов’язків по догляду за дитиною або за особою, щодо якої встановлена опіка чи піклування, що спричинило тяжкі наслідки, – карається обмеженням волі на строк від двох до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк».

Тобто кримінальна відповідальність за невиконання батьківських обов’язків (у тому числі і «підкидання» дитини) настає тільки в тому випадку, якщо:

  1. присутній фактор «злостивості»
  2. настали тяжкі наслідки

Що розуміти під оціночним поняттям «злостивість»?

Злостивість – поняття оціночне в кримінальному праві. Вирішувати чи було діяння злісним чи ні буде суд. Про злісність може свідчити системність, тривалість, неодноразовість невиконання батьківських обов’язків, а також багаторазові звернення представників влади, освітніх і медичних установ, органів опіки та піклування, громадян з приводу неналежного виконання своїх обов’язків батьками.

Які бувають «тяжкі наслідки»?

Всі тяжкі наслідки перерахувати в законі неможливо, а тому це теж поняття оціночне. Тут слід виходити з конкретного випадку. Аналізуючи судову практику до числа самих «популярних» тяжких наслідки відносять смерть, каліцтво, завдані дитині, заподіяння істотної шкоди його здоров’ю.

Тобто виходячи з нашої ситуації, кримінальної відповідальності підлягатиме мати, наприклад, яка залишила дитину на вулиці в мороз, а він помер від переохолодження. Або ж ще ситуація: коли мати викидає дитину у віддаленій місцевості, де його ніхто не може знайти і він помирає від голоду.

Як ми бачимо, санкція кримінального закону суворіша, ніж адміністративного. Вона передбачає покарання у вигляді:

  1. обмеження свободи
  2. позбавлення волі

Термін покарання – від 2 до 5 років для кожного з видів.

Мова про яку-б то не було відповідальності може йти лише в тому випадку, якщо будуть знайдені батьки «підкидька», тобто коли буде на кого покладати цю відповідальність. Їх пошуком в Україні займається міліція, лише після того як буде написано заяву особою, що знайшли «підкидька».

Як уникнути відповідальності за підкидання дитини?

Підкинути своє дитя може не тільки безсердечна злочинниця, але і жінка, яка опинилася в безвихідній ситуації. Давати моральну оцінку її діям безглуздо, адже кожен судить зі своєї дзвіниці і ніколи не зможе стати на місце іншої людини. І не треба цього робити! Краще дати хороший і правильну пораду, як бути в тому випадку, якщо все-таки було прийнято тяжке для серця рішення – покинути свого малюка.

Найбезпечнішим для вас і малюка буде здати його в «вікно життя». Тим самим ви звільнитеся від відповідальності і залишитеся при цьому анонімною особою.

Спеціально з цією метою не так давно почали відкриватися «вікна життя» в Україні. Зараз їх трохи більше десяти: у Львові, Луцьку, Тернополі, Вінниці, Рівному, Борисполі, Снятині, Павлограді, Макіївці. Було таке «вікно» і в Києві, але воно закрилося через недоцільність. За час його існування туди не принесли жодної дитини.

Що являє собою «вікно життя»?

«Вікно життя» або «бебі-бокс» являє собою віконце в медичному закладі з його зовнішнього боку і зручну ліжечко для немовляти з внутрішньої. Його без зусиль можна відкрити з вулиці і покласти туди дитину, після чого віконце закриється і його вже неможливо буде відкрити. Як тільки місце в ліжечку буде зайнято, медперсонал отримає сигнал або почує дзвінок і забере дитину для оцінки її стану.

У такому варіанті дозволу нагальної проблеми є дві переваги:

  1. дитина опиниться в обстановці, що не загрожує її життю, а навіть навпаки – перебуватиме в надійних руках медпрацівників.
  2. мати, яка підкинула дитину, ніхто не буде бачити, що гарантує їй анонімність. Наявність камер відеоспостереження поблизу «бебі-боксів» виключено.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.