Прянички для діток на замовення
На замовлення прянички для ваших діток

Як виховати справжнього читача?

Як виховати справжнього читача?
Як виховати справжнього читача?
Починаючи з періоду раннього розвитку мовлення, дитина набуває навиків, які мають надзвичайно велике значення для подальшого розвитку. Регулярне читання впливає на правильне формування мови малюка, адже не лише збагачує словниковий запас, а й вчить грамотно будувати речення, розвиває творче мислення та надихає на самостійні словесні висловлювання.

Від самого народження і до 6 місяців можете спокійно читати дитині свої книжки – від любовних романів до Довідника юного анархіста чи підручника з ядерної фізики. Малюк ще не розуміє суть, але дуже любить мамин голос. Але з шести місяців вже варто починати збирати дитині її власну бібліотеку.

При виборі літератури для дітей варто орієнтуватися не тільки на власні смаки, а й на міцність екземпляру в разі спроби «знищення» (погризти, порвати, потоптати, тощо). Для найменших читачів варто придивитися текстильні книжки, або картонні. Якщо малюку подавати власний добрий приклад і вчасно зупиняти можливі «акти вандалізму», він швидко навчиться повазі до книг і буде дуже бережно гортати вже тонкі сторінки.

Для дітей з народження до 6 місяців варто пропонувати книги з чорно-білими картинками, адже зір таких маленьких читачів ще не розрахований на сприйняття пастельних відтінків. Читайте своєму маленькому чуду вірші – від ритмічних рядків, що легко запам’ятовуються, швидше формується мовлення. Варто звернути увагу на чудове видання Івана Малковича “Улюблені вірші”, де зібрані найцікавіші твори різних авторів, а також містяться надзвичайні ілюстрації з великою кількістю деталей, що обов’язково сподобається маленькому читачу. Найкращим варіантом для мами є книжки, при читанні яких можна здійснювати з дитиною різні маніпуляції – плескати в долоні, загинати пальчики, тощо.

Сучасний ринок активно пропонує музичні книжки із записом різних звуків. Я вважаю, що подібне просто відволікатиме дитину від самої книги, тому краще, аби музичними були іграшки, в яких це більш доречно.

Вартими уваги є сенсорні книги, під час читання яких їх можна всіляко чіпати, стискати, відкривати віконця. Їх створюють з різних матеріалів, який приємний на дотик, має різні властивості, може видавати різноманітні звуки при дотику до деталей (хрумтіння, клацання, шарудіння),тому дитина завдяки тактильним відчуттям може краще пізнавати світ.

Малюки ще до першого дня народження вже активно пізнають світ. Тому вже з 6 місяців варто запропонувати дитині книги “Wimmelbuch”, які мають дуже деталізовані ілюстрації з різних сфер життя, розглядання яких надовго може зайняти маленького читаку, а також стане чудовим помічником у світопізнанні.

З кожним днем Ваша дитина цікавиться тим, що відбувається навколо, все більше. Також поступово з’являються речі, яким вона надає перевагу серед інших. Це можуть бути ляльки чи машинки, або ж навіть кухонний посуд чи домашній кіт. Варто підмічати такі захоплення малюка і всіляко їх підтримувати, в тому числі й через книги. Сучасна поліграфія пропонує багато тематичних книг, які стосуються як повсякденного життя, так і природних явищ, як то “Сон”, “Їжа”, “Пори року”, “Кольори”, “Дикі тварини” тощо. Корисними будуть книги типу “Знайдіть”, “Покажіть”, які грають важливу роль у розвитку мислення.

До півтора року малюкам будуть цікавими також книги, які спонукають дитину до різних дій (переміщенню застібки, підіймання фрагмента карти, вкладанню пальця в отвір або управління прикріпленою пальчиковою лялькою). Також варто звернути увагу на тривимірні (об’ємні, рухливі) книги, у яких на одному розвороті може «вирости» цілий замок принцеси, а на іншому – райські птахи або сільський дворик з тваринами.

Від півтора року малюк вже активно буде цікавитись більш складними книжками:

  – книги для читання з одним або двома реченнями на сторінці (для молодших);
  – книги з простими і короткими історіями, які малюки вже в стані зрозуміти;
  – книги, що описують маленькі дитячі проблеми;
  – книги про інших дітей, сім’ї і тварин;
  – книги з короткими римованими текстами, які дитина може запам’ятати (вірші, дитячі пісеньки, лічилки);
  – книги про квіти і форми (але пам’ятайте, що в цьому віці читання, як і раніше, має бути для дитини грою, а не наукою);
  – інтерактивні книги зі всілякими клапанами для відкривання, ременями для висування, коліщатками для прокручування тощо. (Пам’ятаєте, що вправи для кистей рук сприяють розвитку мовлення).

Позитивний вплив книги на розвиток мови не закінчується в той момент, коли дитині виповнюється три роки. Після задування трьох «чарівних» свічок на торті ми просто будемо мати вже грамотно проведений, найважливіший для правильного розвитку мови час. А формування повної мовної та комунікаційної компетентності триватиме приблизно до семи років. Ви, як і раніше, далі повинні дбати про те, щоб у дитини жила любов до книг, і, відповідно, поставляти йому цінні екземпляри з урахуванням його лінгвістичних і фактичних можливостей сприйняття читаного матеріалу. Діти вже будуть готові до прослуховування довгих текстів, історій, розповідей про пригоди конкретного героя, про його проблеми тощо. Які книги найкраще вибрати?

Для дітей починаючи з трьох років і старше:

  • книги, героями яких є діти подібного віку;
  • книги, героями яких є діти з різних країн світу (у вас буде прекрасна можливість поговорити про дітей, що живуть в інших культурних середовищах);
  • книги, героями яких є тварини;
  • книги про різні ситуації з повсякденного життя (відвідування лікаря, стоматолога, похід в театр, цирк, поява братів і сестер тощо.);
  • книги, які є відповіддю на нав’язливі питання дитини, наприклад, як працюють машини, як функціонує тіло, його органи, тобто в залежності від інтересів вашого юного читача;
  • книги, які спонукають до прояву спостережливості та інші.

Буде добре, якщо батьки заздалегідь перед покупкою самі уважно вивчать книгу: ознайомляться з її змістом – по-перше, а по-друге, з її графікою і якістю ілюстрацій. Також постарайтеся забезпечити доступ дитини до великої різноманітності книг – від найпростіших з картинками, книг без слів до різних оповідань або навіть чарівних казкових історій, в яких відбувається щось більше, ніж здатна передбачити дитяча фантазія.

Основні правила читання з маленькою дитиною

  Читайте ті книги, які вибирає дитина
  Читання, особливо спочатку – спільний процес, і важливо щоб обидва його учасники були рівноправні і поважали один одного. Тому завжди беріть кілька книг і дозволяйте дитині вибирати що читати, і в якій черговості.

  Учіть дитину любити читання
  Говорячи простіше, ваше завдання – допомогти дитині полюбити книги, зробити процес цікавим і привабливим. І тоді задоволення від читання і нескінченну мотивацію саморозвитку він пронесе з собою і в доросле життя.

  Не бійтеся читати одну книгу по багато разів
  Це буває у всіх дітей і це буває дуже важко для дорослих, коли треба читати одну книгу просто по сто разів на день. Справа тут в тому, що процес розвитку дитячого мозку на ранніх стадіях має на увазі засвоєння важливої інформації шляхом багаторазового повторення. І ця корисна інформація може виявитися де завгодно, в тому числі в казці про «Колобка». Це не обов’язково сам текст, це може бути якийсь принцип взаємодії героїв, якісь особливості описуваного світу, складно помітні дорослому оці. Простіше кажучи, змиріться. Це важливо. Це корисно. І з часом це пройде.

  Читайте часто і помалу.
  Пам’ятайте, що маленькій дитині складно довго на чомусь концентруватися, тому збираючись щось почитати, не беріть більше однієї двох коротеньких книг. Тоді процес читання ніколи не перетвориться із задоволення в повинність.

  Зробіть дитині свою книжкову полицю – нехай книги завжди будуть доступні.
  Добре б, щоб це була його власна невелика поличка – в дитячій кімнаті або зоні, на рівні його зросту і доступна в будь-який момент. Можна заодно пояснити дитині, що книги після прочитання потрібно складати назад, це привчить його до порядку.

  Не примушуйте, але пропонуйте
  Хочете, щоб ваша дитина полюбила читати? Найчастіше кличте його читати разом, вчіться читати з виразом, імітувати голоси персонажів, разом розглядати і описувати картинки. А головне, без жалю закривайте книгу кожен раз, коли дитина втратила до неї інтерес. Краще пізніше запропонуйте йому ще раз.

Безумовно, на сьогоднішній день якісні видання – дороге задоволення. Однак не варто економити на книгах, оскільки ними буде користуватися ваша дитина, і можливо, саме вони стануть для нього хорошими «друзями» в пізнанні навколишнього світу. І пам’ятайте, що саме приклад батьків є найбільш важливим для Вашого малюка. Приємного Вам читання!Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.