Як розлучитися вагітній жінці в Україні?

Як розлучитися вагітній жінці або яка має дитину в Україні?
Як розлучитися вагітній жінці або яка має дитину в Україні?
Здавалося б, тільки недавно ви з любов’ю дивилися один на одного під час весілля, а сьогодні – вже не те, що з любов’ю, а взагалі ніяк не можете споглядати поруч з собою свого чоловіка (дружину). Коли конфлікти сторін непримиренні, вихід зі сформованої ситуації може бути тільки один – розлучення. На обивательському рівні багато хто знає, як здійснити дану процедуру, але от як бути, коли дружина носить під серцем вашу дитини? Що говорить нам про це український закон, давайте розберемося.

Чи можна розлучитися з вагітною дружиною в Україні?

Стаття 110 Сімейного Кодексу України містить пряму заборону на подачу позову про розлучення в момент вагітності дружини, а також після народження дитини до досягнення нею 1 року.

Чи є винятки з цього правила?

Так, вони існують. Найпростіше з них – це подача вашого спільної заяви. На підставі ст.109 СК України сім’я, яка має дітей, має право подати спільну заяву разом з договором, в якому буде врегульовано питання проживання дітей.

Раніше суди відмовляли всім, хто подавав спільну заяву, але Апеляційний суд Рівненської області від 14 грудня 2011 створив новий прецедент у судовій практиці України з розлучень. Він розтлумачив, що обмеження на подачу заяви стосується тільки лише ст.110, а ст. 109, яка дозволяє написати спільний позов, дійсно, дозволяє розлучитися в період вагітності (якщо цього хоче і чоловік, і дружина).

Зрозуміло, що судові рішення не мають сили закону, і сліпе слідування їм не обов’язково, але все-таки, всі суди при винесенні своїх наступних рішень «озираються» на позиції вищестоящих судів. А тому для практикуючих юристів рішення апеляційних судів має певне значення.

Два інших можливих варіанти, при яких допустимо розлучення з вагітною, це:

    – Якщо було скоєно злочин одним з подружжя щодо другого або майбутньої дитини;
    – Якщо батьківство зачатої дитини визнане іншою (до моменту народження);
    – Якщо батьківство визнав інший чоловік або ж рішенням суду відомості про батька були виключені з актового запису про народження (відповідно – після народження).

Чи може жінка виступати ініціатором розлучення під час своєї вагітності?

Чомусь український законодавець позбавив її такої можливості, що не цілком логічно. Мабуть, коли Верховна Рада голосувала за прийняття Сімейного Кодексу, вона складалася лише з чоловіків. Адже життєві ситуації бувають різними: не обов’язково вести себе кримінально по відношенню до дружини, можна просто не давати їй гроші, морально принижувати або ж навпаки – не звертати уваги. Такий психологічний тиск, часом, важче перенести, ніж фізичний вплив. Тим більше – в «особливому» становищі.

Але навіть якщо жінка вирішиться в момент своєї вагітності оформити розлучення, у неї це не вийде, так як ст. 110 СК адресована в рівній мірі як чоловікові, так і жінці.

Куди більш розсудливим і практичним здається в порівнянні з українським російське законодавство. У РФ вагітна жінка наділена правом подати на розлучення як в момент вагітності, так і після, без обумовлених у законі причин (тобто вони можуть бути які завгодно).

Розводять чи суди України, якщо у дружини стався викидень, або дитина померла до 1 року?

У Сімейному Кодексі окремої норми, присвяченої цьому питанню немає, але Постанова Пленуму Верховного Суду України від 21.12.20017 № 11 містить наступну принципову позицію: «Зазначене обмеження (мається на увазі ст.110 СК України) стосується як чоловіка, так і дружини, включаючи випадки, коли дитина народилася мертвою чи померла досягнення нею 1 року».

Як вагітність буде впливати на розділ майна?

Сам по собі плід не можна розцінювати як вже народжена дитина, а тому йому майнова частка не виділяється. Але незважаючи на це, суд все одно може збільшити частину майна, яка буде присуджуватися при розлученні вагітній жінці, аргументуючи своє рішення саме особливим становищем – вагітністю, яка теж вимагає додаткових витрат.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.