Як розлучатися в Україні, якщо в сім’ї є дитина до року?

Як розлучатися в Україні, якщо в сім'ї є дитина до року?
Як розлучатися в Україні, якщо в сім’ї є дитина до року?
Сімейне життя може дати тріщину в самий невідповідний для цього момент – відразу після народження дитини. Відсоток розлучень в подібних випадках досить великий, що може бути викликано тим, що дитина стає своєрідною перевіркою на міцність вашої подружньої пари. Адже догляд і виховання дітей – справа нелегка, яка вимагає великих фізичних і емоційних витрат, часу і коштів.

І ось перед тими, хто все-таки не зумів винести цього «випробування», встають актуальні питання, з відповідями на які ми постараємося розібратися нижче.

Чи можна розлучатися в Україні, якщо в сім’ї є маленька дитина?

Звичайно ж можна. Український законодавець займає позицію можливого збереження сім’ї, яка виявляється в наданні декількох термінів для примирення, пояснювальній бесіди з подружжям і т.д., але все ж він не обмежує і можливість подружжю розлучитися, якщо їх рішення остаточне. І діти в цьому випадку не повинні бути аргументом, через який оформити розлучення не представляється можливим.

В Україні реально розлучитися і при наявності дітей у сім’ї, але існують певні обмеження, пов’язані з їх віком, які розкриті нижче.

Важливо! Майте на увазі, що для розлучення при наявності спільних дітей, необхідно писати заяву в суд, а не в ЗАГС (ДРАЦС) (як у випадку з бездітними сім’ями). Якщо у вас є діти, то розвести вам можуть тільки в суді, вирішивши одночасно з питанням про розлучення й інші моменти:

    – Про розділ майна;
    – Про те, з ким буде проживати дитина;
    – Про порядок спілкування з нею того з батьків, хто буде проживати окремо.

Скільки дитині повинно бути років, щоб можна було подавати заяву про розлучення?

Частина 2 статті 110 Сімейного Кодексу України чітко і конкретно відповідає на це питання: розлучатися не можна протягом року після народження дитини. Тобто як тільки виповнюється дитині один рік, суд повинен прийняти ваше позовну заяву про розлучення. До цих пір він буде або відмовляти вам у відкритті провадження, або буде зобов’язаний закрити його, якщо помилково воно все-таки було відкрито.

Чи існують винятки із загального правила?

На те воно і правило, щоб мати виняток. У нашому випадку вони теж є. Розірвати шлюб, якщо в сім’ї росте дитина до року, можна, якщо:

    – Якщо одним із подружжя було скоєно злочин щодо іншого з них або дитини (ч.4 ст. 110 СК України);
    – Якщо батьком дитини був визнаний інший чоловік (не чоловік з подружжя) або суд виключив дані про батька дитини з актового запису про народження.

Деякі пояснення цих законодавчих норм можна знайти в Постанові Пленуму Верховного Суду України від 21.12.2007 № 11. Так, наприклад, даний акт у своєму пункті 9 пояснює ч.2 ст. 110 СК України таким чином, що злочин може бути вчинено як чоловіком, так рівним рахунком і дружиною. Тобто на підставі цієї норми закону може подати на розлучення не тільки дружина (як прийнято вважати), але і чоловік, який постраждав від злочину, вчиненого проти нього.

Якщо прямо тлумачити положення українського законодавства, то виходить, що прямо про вік дитини не йдеться, а мається на увазі саме період довжиною в один рік (але не кількість років дитини). Верховний Суд України так пояснює цей момент: якщо новонароджений помер, або ж його смерть настала протягом року після народження, то розлучитися можна і до моменту закінчення однорічного періоду, який значиться в Кодексі.

Як бачимо, таке обмеження продиктовано державною політикою, яка спрямована на збереження цілісності сім’ї. Більше того, законодавець у першу чергу турбувався про матеріальної забезпеченості дитини і матері, коли створював цю норму. Неможливість розлучитися – це своєрідний захист для них і гарантія того, що вони не будуть кинуті напризволяще. У той же час були передбачені і життєві ситуації, в яких спільне проживання і знаходження в шлюбі здається неможливим навіть при наявності маленької дитини.



4 коментарі

  1. Наталія

    А як жити,якщо одна дитина не на чоловіку,а друга на чоловіку і другій дитині лише 5місяців,він нас не забезпечує,дитина на штучному годуванні,а він ну дуже рідко купує суміши,діти хворть,ліки потрібні,а чоловік зарплату не приносить додом,піднімав руку на мене тричі за 7місяців спільного
    життя??? Раніше допомогу отримувала на старшу,бо була одинока мати,а зараз ні соціальної ,ні допомогу на старшу ,як одинока матір не можу оформити,ні розлучитсь поки дитині рік не виповниться…ні зарплати не приносить…і що робит???? Ну як жити ???

  2. Іра

    І мене це цікавить як жити з чоловіком який неприходить додому або кожну ніч приходить надранок дітей незабезпечує живу на 860 грн?то де правда в законі що неможна розлучатись до 1року?як жити як тягнути дітей коли їх троє а жити як?…….

  3. Дана

    А що тоді робити коли чоловік заходи в запої?2 тижні п’є 1 тиждень тверезий!гроші дає тільки за хату платити,як заходе розмова про то що треба дітям купити взуття,одяг то відповідь одна почекає може щось зароблю і тоді купим!а як свекруха дзвони до нього і каже що їй треба гроші то щоб він купив їй кури,щоб гроші на зуби дав то в нього завжди для неї гроші є!а я повинна з дітьми чекати вічність щоб від чоловіка получити гроші.А як заходе в запої то попадає до пів ночі з дружками гуляй,вже 2 рази його лапала на переписках і на дзвінках з жіночками,збирали гроші щоб купити машину всі гроші з христин пішли щоб він купив собі омріяну машину після покупки 3 місяці поїздив а дальше п’яний їхав на очередну свою гульку,здибанку з однією і розбив машину!Коли після всього я йому заявила що не можу це все терпіти і хочу від нього розлучення,отримала у відповідь що розлучення я неполучу бо то його діти і що я без нього пусте місце нічого неварта і що я без нього пропаду!може хтось пораде як мені з дітьми дальше жити і що мені робити,сил більше не маю!

  4. Ведана

    Доброго дня, висловлю і свою позицію.

    значить так: розводитися не обяв”язково, але можливо! Тут декілька моментів є.
    1. Вік дитини, 2. Місце проживання, 3. аліменти.

    Стосовно віку – Ви не можете подати на розвід, бо Вам відмовлять, АЛЕ при насиллі над дитиною чи Вами!!! це правило обминається, проте Вам реально необхідно мати аргументацію (виклики поліції, актові записи про насилля і т.д.)

    Подумайте де будете жити, бо явно він не захоче після цього бачити Вас, а то й реально може ще загрожувати небезпека для Вас та дитини.

    Згідно СКУ в обидвох батьків є ПРАВА та ОБОВЯЗКИ перед дитиною / дітьми, а саме ст. 180 – БАТЬКИ ЗОБОВЯЗАНІ утримувати дитину ДО 18 років!, ст. 150 – обовязки, ст. 181 – визначені споосби утримання дитини, ст. 185 – участь батьків в додаткових витратах на дитину, тому Ви спокійно можете подати на батька в суд на аліменти.. Навіть перебуваючи з ним у шлюбі.

    Якщо Ви дісно потребуєте допомоги – зверніться до хорошого юриста, а не по сайтах чи форумах шастайте в надії, що Ваш коментар прочитають та розведуть біду руками. Для свого щастя та блага дітей робіть щось!! Скаргами вічними нічого не доб”єтеся, і судити мене не варто.

    З повагою.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.