Як бути з виплатою аліментів в Україні в нестандартних ситуаціях?

Як бути з виплатою аліментів в Україні в нестандартних ситуаціях?
Як бути з виплатою аліментів в Україні в нестандартних ситуаціях?
Закон являє собою узагальнену модель правової поведінки, яка повинна бути застосовна до будь-якої ситуації. Але по суті – це лише фікція, оскільки в житті – хочеш / не хочеш – а дуже часто трапляються ситуації, які не підпадають під жодну норму закону або ж згадуються в правових актах побіжно. Як бути, наприклад, коли необхідно отримати аліменти на дитину-інваліда? Адже він волею-неволею відрізняється від звичайної здорової дитини, та й витрати на нього значно вищі. Або ось ще – чи потрібно платити аліменти, якщо дитина потрапила до інтернату? Якщо ви абсолютно не орієнтуєтеся в даній тематиці, пропонуємо вам “пірнути” в неї з головою.

У чому різниця звичайних аліментів від аліментів, призначених дитині-інваліду в Україні?

Вони виплачуються не тільки до досягнення дитиною 18 років, але і після цього. В даному випадку ст.180 Сімейного Кодексу України, яка свідчить, що аліменти виплачуються до 18 років, спростовується ст.198, яка є спеціальною і конкретизує по відношенню до першої. А саме, мова в ній йде про те, що батьки повинні утримувати своїх дітей і після досягнення ними повноліття, якщо вони є непрацездатними і потребують матеріальної підтримки.

Само собою зрозуміло, що інвалід – особа працездатна, тут і Кодекс законів про працю України відкривати не треба. А тому вони мають повне право отримувати аліменти від другого з батьків, коли їм буде і 19, і 20, і 21 … і так далі, оскільки українське законодавство не містить верхньої вікової межі в цьому питанні.

Також розмір аліментів на інвалідів, по ідеї, повинен бути більше, ніж в звичайних випадках. Хоча український законодавець і не конкретизував розмір, тим не менше вдаючись до системного тлумачення Сімейного Кодексу, можна прийти до висновку, що:

    1) стан здоров’я дитини враховується судом при винесенні рішення про розмір аліментних виплат (п.1. Ч.1 ст. 182 СКУ), а цей пункт безсумнівно служить важелем для можливості призначення розміру більш високого, ніж для здорової дитини;
    2) сума грошової допомоги буде безсумнівно більше, так як ч.1 ст. 185 СКУ передбачає участь «аліментщика» у додаткових витратах на дитину, якщо він каліка, хворий серйозною хворобою, що вимагає лікування тощо. (За своєю юридичною природою – це вже не аліменти, а саме «участь у додаткових витратах», але чи не все одно, як називаються гроші, адже головне, що вони будуть виплачуватися);
    3) додаткові аліменти особисто для вас передбачені ст.88 СКУ. Згідно з її положенню другий батько зобов’язаний утримувати того, з ким проживає дитина-інвалід, який потребує постійної опіки та догляду, на протязі всього часу проживання.

Мамам (в окремих випадках – татам) потрібно пам’ятати, що при подачі до суду заяви про стягнення аліментів на дитину-інваліда до нього потрібно докласти цілий пакет документів, а саме:

    – Документи про інвалідність дитини;
    – Документи (чеки, розписки тощо), що підтверджують витрати, які ви здійснюєте на догляд за дитиною кожен місяць.

Шанси отримати те, що ви хочете, зростуть у два рази, якщо ви не полінуйтеся і будете слідувати цій раді.

Дитина в інтернаті: як бути з аліментами?

На це питання однозначну відповідь дає ст.248 СКУ. Її частина 2 говорить, що дитина, поміщена в дитячий будинок, інтернат, інші навчальні та здравоохоронні установи, не позбавляється права на аліменти, пенсії, інші соц.виплати.

Платять їх мати чи батько, навіть якщо їх позбавили батьківських прав, опікуни та інші родичі, за законом на яких покладено обов’язок утримувати таких дітей.

З іншого боку – приміщення дитини в подібні установи можуть служити приводом для «аліментників» просити про зменшення розміру аліментів. Це, зокрема, передбачено ч.2 ст.192 СКУ: «… розмір аліментів може бути зменшено, якщо дитина перебуває на утриманні держави …».

Перебуваючи у шлюбі, чи можна подати на аліменти?

Обов’язок по утриманню неповнолітніх дітей (ст.180 СКУ) є абсолютною за своєю природою. А це означає, що для її виконання не потрібно ніяких умов, як наприклад:

    – Проживання батьків дитини однією сім’єю;
    – Проживання їх у законному шлюбі;
    – Розлучення батьків.

Всі ці обставини не мають ніякого відношення до того, що чоловік повинен матеріально забезпечувати вашу дитину. Якщо він цього не робить, навіть живучи з вами однією сім’єю і маючи штамп у паспорті, суд вирішить вашу проблему. Позов про стягнення аліментів універсальний, його стандартний зразок підійде і для вашої “нерозведеної” ситуації. При винесенні рішення судом на вашу користь, це не матиме жодних юридичних наслідків для вашого шлюбу (моральний аспект такого вчинку не будемо зачіпати).

Чи може батько отримувати аліменти на дитину?

Найчастіше питання про проживання дитини вирішується на користь матері, але не завжди. Бувають і винятки. Наприклад, коли дитина проживає з батьком, то саме останній є одержувачем аліментів або від матері або від держави.

Хто буде платити аліменти, якщо чоловік сидить у в’язниці?

В СКУ є положення, яке якраз і регулюють таку ситуацію. Це ч.9 ст.181, яка пояснює, що якщо батько не має можливості утримувати дитину, то цей обов’язок бере на себе держава. Постанова КМУ від 22 лютого 2006 № 189 прояснює питання більш докладно. Так, тимчасова допомога від держави призначається якраз у випадку, коли один з батьків перебуває в місцях позбавлення волі. Оформлення цієї допомоги не передбачає звернення до суду. Достатньо лише з’явитися у відділ соцзахисту за місцем проживання із заявою, копіями документів (свідоцтво про народження, паспорт), а також довідкою з колонії про перебування там одного з батьків.

Подібним чином вирішується проблема, коли батько знаходиться на примусовому лікуванні.

Всі тонкощі і нюанси в одній статті не згадати, тому пам’ятайте, якщо ваша ситуація виходить за рамки «стандартної», зверніться краще до фахівця – адвоката або юрисконсульта. Розповісти про невідомі “лазівки” в законі, грамотно розтлумачити ваші права, допомогти скласти документи – це їхня робота.


1 коментар

  1. оля

    як вас можна зрозуміти? інвалід – особа працездатна ???

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.