Прянички для діток на замовення
На замовлення прянички для ваших діток

Втома під час вагітності і як впоратися з нею

Втома під час вагітності і як впоратися з нею
Втома під час вагітності і як впоратися з нею
Немає нічого більш природного для жінки, ніж виношування дитини. Але під час вагітності в організмі відбувається безліч фізіологічних процесів, які призводять до змін і в фізичному, і в психологічному стані майбутньої мами. Це і перепади настрою – то веселощі без причини, то сльози в три струмки; і зміни активності – від бадьорості і припливу сил до стану «засипаємо на ходу», і часта втома, скарги на яку зустрічаються у 9 з 10 вагітних.

Втома під час вагітності – цілком зрозуміле явище. Часто майбутні мами помічають, що швидко втомлюються, ще до того, як побачать дві смужки на тесті. Тому підвищену стомлюваність і сонливість часто називають першими ознаками вагітності. Але протягом дев’яти місяців причинами втоми можуть бути самі різні чинники, і на них ми зупинимося докладніше.

І триместр, або прогестеронові зміни

З моменту зачаття в маминому організмі повністю змінюється гормональний фон. «Головним» гормоном тепер стає прогестерон. Його головне завдання – забезпечити комфортне виношування дитини. Одним з ефектів його впливу на мамин організм є відчуття розслаблення і навіть періодична апатія і втома. Це один з механізмів, «змушуючих» маму берегти сили і накопичувати енергію для гармонійного розвитку плоду.

Другою причиною втоми під час вагітності є зростання плаценти, збільшення ваги, об’єму матки і циркулюючої крові в материнському організмі. Серце б’ється в прискореному ритмі, артеріальний тиск знижується, обмін речовин прискорюється – відповідно, енергія витрачається швидше, і організм подає сигнал: «Пора відпочивати, ми втомилися!»

Разом з тим слід звернути увагу і на інші симптоми – якщо втома супроводжується різкою слабкістю, блідістю, запамороченням або непритомністю, то слід звернутися до лікаря і здати аналіз крові, адже вагітність може супроводжуватися залізодефіцитною анемією або авітамінозом.

ІІ триместр або «Два в одному»

У другому триместрі триває інтенсивний ріст і формування органів і систем плода, а, значить, від материнського організму потрібно все більше і більше будівельних матеріалів і енергії. До того ж матка сильно збільшується в розмірах, зрушує органи черевної порожнини; серце, печінка і нирки працюють «за двох». Через зміни фігури змінюється центр ваги, відповідно, навантаження на м’язи спини і черевного преса зростає. Також збільшується і навантаження на ноги – більша вага, застій крові, набряки. Все це призводить до того, що вагітна жінка сильніше втомлюється, навіть виконуючи звичайні для себе дії.

У цей період втома частіше проявляється у другій половині дня, в самий розпал домашніх турбот або робочої рутини. Тому необхідно заздалегідь передбачити можливість відпочинку в такі моменти. Також слід звернути увагу на свій одяг, і – головне! – Взуття.

ІІІ триместр або «А пологи все ближче!»

У третьому триместрі, а особливо перед пологами, майбутня мама відчуває втому постійно, з ранку до вечора – м’язи спини, тазу і ніг знаходяться в сильній напрузі, вага збільшується на 10-15 кг., Органи черевної порожнини сильно зміщені, матка віджимає нижню порожнисту вену, що ускладнює нормальний кровообіг. Навіть спати незручно – то живіт заважає, то спина ниє, то малюк розбуяниться. А якщо врахувати, що організм все-таки повинен накопичити достатньо сил і енергії для пологів, то стає зрозумілим, чому постійно хочеться відпочити, навіть вранці.

Як справлятися з втомою під час вагітності

Так як причини втоми на різних термінах вагітності відрізняються, то і способи боротьби з цим станом теж різні.

Сон

Головний засіб боротьби з втомою – це достатній відпочинок:

  • повноцінний восьмигодинний нічний сон;
  • часті 5-хвилинні перерви на відпочинок протягом дня;
  • при необхідності можна ввести в свій режим дня нетривалий денний сон.

Спати потрібно в добре провітрюваній кімнаті на зручному пів-жорсткому ліжку.

Харчування

Не менш важливим для гарного самопочуття є правильне раціональне харчування. Швидко заповнити запаси енергії допоможуть фрукти та овочі, соки та вітамінні коктейлі. В меню майбутньої мами повинні бути присутніми всі продукти, необхідні для збалансованого по БЖУ харчування. Також необхідно додатково приймати комплекси вітамінів для вагітних, фолієву кислоту і, при показаннях, препарати заліза і кальцію.

Спорт

Обов’язковою умовою для перемоги над втомою є помірні фізичні навантаження. Крім свого щоденного комплексу ранкової гімнастики необхідно протягом дня 2-3 рази влаштовувати собі «фізкульт-хвилинки»: легка розминка (ходьба на місці), гімнастика для пальців, кругові рухи головою дозволять швидко підбадьоритися і відчути приплив сил.

Для вагітних, зайнятих монотонною сидячою роботою, або які багато часу проводять в стоячому положенні виявиться корисним наступний комплекс:

    1. Сидячи на стільці, витягніть ноги перед собою, стопу не відривайте від підлоги. Поперемінно напружуйте і розслабляйте ноги, руки в цей час вільно звисають.
    2. Сидячи на підлозі, розведіть ноги на ширину плечей. Поперемінно тягніться руками то до лівої стопи, то до правої. Сильно не напружуйтеся і не нахиляйтеся.
    3. Лежачи на підлозі, підніміть ноги на 20-25 см і упріться ними в стіну або покладіть їх на невисокий стільчик. Залишайтеся в такому положенні 5 хвилин. Такий відпочинок допоможе розвантажити вени і м’язи ніг, і відчуття втоми відступить.

Вода

По можливості приймайте протягом дня кілька разів душ (не холодний!). Якщо такої можливості немає, то організуйте собі щоденні ванночки для ніг – приємна ледь тепла вода добре «змиває» втому і напруження.

Комфортний одяг

Дуже важливим для комфорту і здоров’я вагітної є правильний підбір одягу. Обов’язково носити спеціальний бандаж для підтримування живота, також можуть виявитися необхідними еластичні панчохи. Одяг та білизна повинні бути виготовлені з натуральних матеріалів, що не здавлюють живіт. Взуття має бути зручним, на невисокому каблуці.

Свіже повітря

Дуже важливо щодня бувати на свіжому повітрі: неспішні прогулянки – хороший спосіб підтримувати себе в хорошій фізичній формі.

І пам’ятайте: підвищена втомлюваність під час вагітності – це один із способів вашого організму підготуватися до пологів і накопичити достатній запас сил і енергії, тому прислухайтеся до сигналів вашого тіла і не ставте перед собою надзавдання «все встигнути». Ваша головна мета в період вагітності – народити здорового малюка, тому бережіть себе!Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.