Вихід з декретної відпустки в Україні

Вихід з декретної відпустки в Україні
Вихід з декретної відпустки в Україні
Декретна відпустка вибиває новоспечених матусь зі звичного робочого ритму. За три роки, присвячених дитині, вони, здається, можуть забути про все на світі. Хоча чинити так вкрай небажано і більше того – непередбачливо! Український законодавець в Кодексі законів про працю закріпив цілий ряд гарантій для жінок, що знаходяться в декреті. Але зовсім інша справа – роботодавці: вони так і норовлять обійти закон обхідним шляхами, ущемивши в правах необізнаних декретниць. Щоб ви не були в їх числі, пропонуємо прямо зараз ознайомитися з усіма юридичними тонкощами, які стосуються виходу з декрету.

Чи зберігається за декретницями колишнє місце роботи?

Згідно з ч. 3 ст. 184 КЗпПУ звільняти жінок, які мають дітей віком до трьох років, роботодавцям заборонено. Ця норма стосується як працюючих жінок, так і тих, що знаходяться в декреті. На їх місце можуть прийняти нового працівника, але це не означає, що він займе її місце. Це всього лише тимчасова міра, до якої вдаються роботодавці, щоб не зупинявся робочий процес. По закінченню декретної відпустки таких тимчасових працівників, як правило, звільняють, а жінка повертається на своє колишнє місце.

Незважаючи на загальне правило, бувають такі життєві ситуації, коли зберегти колишнє місце роботи просто не представляється можливим. У ст. 184 КЗпП йдеться, що у разі ліквідації підприємства / компанії / організації, звільненню підлягають в тому числі і матері, у яких дитині не виповнилося 3 років, але їх подальше працевлаштування обов’язкове.

Чи може жінка, що знаходиться в декреті, переводитися на іншу роботу?

Ч.4 ст. 36 КЗпП містить в собі гарантію, яка захищає співробітниць, від подібних випадків. У разі реорганізації підприємства трудовий договір продовжує діяти, а це означає, що не потрібно писати нову заяву про прийняття на роботу, і вже тим більше – про звільнення.

Але й тут є свої нюанси. Іноді, після реорганізації прокочується ціла хвиля звільнень, коли скорочується чисельність або штат працівників. У цьому випадку закон альтернативою звільненню пропонує переведення співробітників на іншу роботу (ч.2 ст. 40 КЗпП). Ця норма стосується і жінок, які перебувають у декреті. Але має бути дотримана одна умова – співробітник повинен дати письмову згоду на переведення.

Переведення можливе і тоді, коли цього вимагає стан здоров’я жінки. Згідно з ч. 3 ст. 178 КЗпП якщо жінка не має можливості приступити до своєї звичайної роботи, то вона переводиться на іншу із збереженням середнього заробітку, який у неї був раніше. Ця норма була прийнята з метою полегшити умови праці жінкам, що мають маленьких дітей.

Часто можна зустріти запитання працівників з приводу зміни трудової функції: що це таке, чи може її змінити роботодавець, що це за собою потягне? У законі пояснень, що таке трудова функція, немає, але існує доктринальне визначення цього поняття: під трудовою функцією слід розуміти:

    – Спеціальність,
    – Кваліфікацію,
    – Посаду.

А тепер звернемось до Постанови Пленуму ВСУ від 06.11.1992 №9, а саме до п. 31, який пояснює, що переведенням на іншу роботу є доручення працівникові роботи, яка не відповідає його спеціальності, кваліфікації, посади, визначеної трудовим договором. А це означає, що зміна трудової функції та переводу на іншу роботу – одне і те ж. Роботодавець не вправі його проводити без згоди працівника.

Коли виходити з декретної відпустки в Україні?

Згідно ч.3 ст. 179 КЗпП за бажанням жінка може піти у відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею 3 років. Приступаючи до дослівного тлумачення цієї норми, приходимо до висновку, що жінка може перебувати в цій відпустці до дня народження своєї дитини, в який йому виповниться три роки. Тобто цей день народження буде останнім днем відпустки, а наступний за ним день – першим днем роботи.

Приміром, якщо дитина народився 17 травня 2013 року, то виходити з декрету вам 18 травня 2016.

Чи можна достроково перервати декрет в Україні?

Повертаючись все до тієї ж статті 179, звертаємо увагу на словосполучення «за бажанням». А це означає, що жінка не тільки вирішує сама – брати його чи ні, але і може взагалі в нього не йти або ж перервати в будь-який момент, виходячи з власних міркувань і потреб.

Варто взяти до відома наступне: якщо плануєте достроково вийти з декрету, то потрібно попередити роботодавця, адже він міг взяти когось на ваше місце для тимчасового заміщення. За два тижні вам необхідно письмово повідомити роботодавця про намір вийти на роботу, а він вже видасть наказ на його підставі.

Якщо ви виходите з декрету в звичайний термін, то зазвичай роботодавці пам’ятають про це, заздалегідь дзвонять декретницям, уточнюють їх плани. Але якщо ви хочете повернутися на підготовлене робоче місце, бути впевненою, що вас чекають і вже підготували для вас робочі завдання, краще і тут проявити ініціативу, навідавшись на роботу за кілька тижнів наперед.

Сподіваємося, що ви отримали відповіді на ваші запитання, і юридично підготувалися до виходу з декрету. Залишилося тільки підготуватися морально. Бажаємо вам у цьому удачі!


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.