Відповіді на найпопулярніші питання про допомогу при народженні дитини в Україні

Відповіді на найпопулярніші питання про допомогу при народженні дитини в Україні
Відповіді на найпопулярніші питання про допомогу при народженні дитини в Україні
Знайти відповіді на всі питання, які виникають у зв’язку з виплатою допомоги при народженні дитини в Україні, можна в наступних нормативно-правових актах:

У них регулярно вносяться зміни, зокрема – внаслідок прийняття щорічних законів про бюджет. Тому за ними теж бажано стежити.

Але на найпоширеніші загальні питання ми спробуємо відповісти нижче.

Кому за законом покладена ця допомога?

Така допомога покладена не тільки сім’ям, в яких народжується дитина, а й тим, хто усиновляє дітей, тобто опікунам. Варто зауважити, що оформляється виплата допомоги на одну людину, тому батькові й матері слід вирішити між собою, хто це буде.

Як оформити допомогу: куди писати заяву і які документи до неї додати?

Оформити таку допомогу можна тільки після того, як дитина народилася. До цього моменту відповідні органи просто не приймуть у вас заяву. До речі, така соціальна виплата покладена лише у випадку, якщо дитина народилася живою. (ст. 11 ЗУ «Про державну домогу сiм’ям з дiтьми»).

Отже, після того, як пологи благополучно завершилися, в пологовому будинку вам видали довідку, ви віднесли її в ЗАГС, там вам вручили свідоцтво про народження, нарешті можна приступати до оформлення допомоги. Для цього один з батьків повинен піти до найближчого за місцем реєстрації управління праці та соціального захисту населення і написати заяву за формою. Якщо ви хочете оформити допомогу в іншому місті або районі (не по прописці), то з УПСЗН за місцем реєстрації потрібно взяти довідку про те, що там ви її не оформили.

До заяви згідно з тією ж ст. 11 необхідно додати копію свідоцтва про народження дитини. У момент подачі документів заявник повинен пред’явити свій паспорт. Більш нічого не потрібно, тому що перелік є вичерпним.

Зверніть увагу, що для опікунів замість копії свідоцтва потрібно надати копію рішення про усиновлення.

Слід встигнути виконати цю процедуру протягом 12 місяців з моменту появи на світ малюка (або з моменту прийняття рішення про усиновлення компетентним органом), оскільки це граничний термін для оформлення виплати. Процедура його продовження законом не передбачена, стало бути – якщо пропустили строк, втратите і можливість отримання законної допомоги.

В якому розмірі виплачується допомога?

ЇЇ розмір постійно змінюється: то він вказується в «прожиткових мінімумах», то в суворо фіксованій сумі. Тому майбутнім і нинішнім батькам дуже важливо стежити за внесеннями змін до перерахованих вище актів. Щороку, а іноді – навіть двічі на року розмір допомоги зазнавав зміни. Через це в окремих статтях закону і пунктах постанови можна навіть знайти перерахування їх розмірів з 2007 року. На поточний 2015 розмір даної допомоги становить:

    – З 1 січня по 30 листопада – 41 280 грн;
    – З 1 грудня по 31 грудня – 46 680 грн.

Протягом якого періоду має виплачуватися допомога?

Знову ж таки, точний період слід дивитися в положеннях законодавчих актів, названих на початку статті, так як він може змінюватися. На даний момент цей період становить 36 місяців.

Як виплачується допомога в Україні: відразу або частинами?

Виплата всієї суми «розбивається» на частини: на початку виплачують приблизно чверть допомоги, а потім залишок розбивають на частини, які виплачуються щомісячно протягом встановленого періоду.

У 2015 році первісна одноразова виплата здійснюється в розмірі 10 320 грн., а потім щомісячно виплачується сума у розмірі 860 грн. до досягнення дитиною 3 років.

Хто виплачує?

Ця допомога відноситься до видів державної допомоги (ст. 3. ЗУ «Про державну домогу сiм’ям з дiтьми»), відповідно вона виплачується з коштів державного бюджету. До її виплаті не мають абсолютно ніякого відношення страхові компанія, фонди, ваші роботодавці та інші особи.

Відповісти повною мірою на всі питання, які цікавить матусь, неможливо. Бо якщо дати конкретну відповідь в даний момент, то вже через пару місяців (або навіть раніше) вона може перестати бути актуальною.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.