Віддати дитину (не немовлятко) в дитячий будинок в Україні

Віддати дитину (не немовлятко) в дитячий будинок в Україні
Віддати дитину (не немовлятко) в дитячий будинок в Україні
Кожна дитина повинна виховуватися в сім’ї. З цією аксіомою не посперечаєшся. Це нормальний порядок речей. Можна навіть сказати необхідний для того, щоб дитина виросла гідним членом суспільства, громадянином, зрештою – просто хорошою людиною.

І в більшості випадків, на щастя, так і відбувається: довгоочікувана дитина народжується, її разом з мамою в святковій обстановці виписують з пологового будинку, і вона відправляється знайомитися зі своїм теплим, затишним будинком. Далі починаються важкі будні для всієї родини. Адже доглядати за дитиною і займатися її вихованням – справа не з легких. Але більшість батьків успішно справляються зі своїм обов’язком. Так, до речі, виховання дітей є саме обов’язком батьків згідно з українським законодавством – ст.150 Сімейного Кодексу України. Але як бути у випадку, якщо у батьків немає можливості виконувати дану обов’язок в силу тих чи інших причин? Передбачив законодавець в Україні можливість добровільно відмовитися від своєї дитини і здати її в дитячий будинок?

Всі тонкощі і аспекти цієї делікатної процедури будуть розглянуті нижче.

У якому випадку діти потрапляють в дитячий будинок?

У дитячий будинок поміщаються діти, батьки яких були позбавлені батьківських прав у примусовому порядку згідно ст.5,6 ЗУ «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування». Це означає, що має бути рішення суду про позбавлення батьківських прав.

Тобто, як розумієте, якщо ви вирішили просто прийти в дитбудинок і написати заяву про те, що хочете залишити в ньому дитини, то це просто нереально. Визначення дитину в дитячий будинок – тривала процедура не з приємних, що супроводжується при цьому паперовою тяганиною.

В який державний орган звернутися за допомогою в даній ситуації?

Зі статті 4 ЗУ «Про органи і служби у справах дітей та спеціальних установ для дітей» стає зрозуміло, що рішення вашого питання якраз належить до компетенції зазначених у назві закону органів, так як головних їх завданням є:

«Реалізація державної політики з питань соціального захисту дітей, запобігання дитячій бездоглядності та безпритульності, вчиненню дітьми правопорушень».

Де в Україні знаходяться ці органи?

Служби у справах дітей в Україні є підрозділом (сегментом) виконкомів місцевих рад, а тому вас пряма дорога до місцевої ради. Швидше за все дана служба перебуває з ними в одній будівлі, якщо ні – вам повинні там підказати адресу.

Як можна самому «попросити», щоб вас позбавили батьківських прав?

Взагалі згідно ч.3 ст.155 СК (Сiмейного кодексу Украïні):

«Відмова батьків від дитини є суперечить праву та моральним засадам суспільства».

Тому приготуйтеся, що з вами проведуть профілактичну бесіду на місці. Після цього вам, напевно, дадуть час подумати, а потім скажуть писати заяву про відмову на дитину. ЇЇ можуть запевнити в службі, а можна – у нотаріуса. У цій заяві необхідно буде вказати причини відмови.

Чи перераховані причини відмови від батьківських прав в законі?

Конкретного переліку причин немає. Можна провести паралель з відмовою від дитини в пологовому будинку, процедура якої регулюється нормами українського сімейного права. В цьому випадку в якості поважних причин наводяться суттєві вади фізичного або психічного розвитку, а також наявність інших істотних причин – ч.3 ст.143 СК України.

Ви можете вказати ці або інші на ваш розсуд. Істотні вони чи ні – вирішуватиме суд.

Які потрібні документи для того, щоб здати дитину в дитячий будинок?

Нижче наводиться приблизний список з урахуванням того, що ви мати-одиначка і у дитини немає інших родичів, які можуть взяти його на виховання.

Отже, крім заяви про відмову в службу у справах дітей, вам необхідно надати:

1. Копію свого паспорту та ідентифікаційного коду.
2. Копія свідоцтво про народження дитини.
3. Копія свідоцтва про шлюб або рішення суду про його розірвання.
4. Копія висновку органу опіки та піклування про доцільність позбавлення батька (матері) батьківських прав (ключовий документ).
5. Копія довідки з місця навчання дитини.
6. Позовна заява до суду про позбавлення вас батьківських прав, яке буде подавати служба у справах дітей.

Далі піде судовий розгляд, на який ви будете запрошені в обов’язковому порядку. Його підсумок – це винесення рішення про позбавлення вас батьківських прав. Потім дитина буде поміщеною в дитячий будинок, якщо йому не підберуть сім’ю або його не візьмуть в дитячий будинок сімейного типу.

Чи можна відвідувати дитину в дитбудинку?

Можна. Для цього вам необхідно звернутися до суду, щоб він дозволив вам побачення з дитиною, якщо вас вирішили батьківських прав. Така позиція законодавця в статті 168 СК України (Сімейного кодексу).

Чи можна повернути дитину батькові назад, якщо він був переданий в дитячий будинок?

Ч.1 ст.169 СК України говорить про те, що мати, батько, позбавлені батьківських прав, мають право на звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав.

Але це право можна реалізувати тільки в разі, якщо дитина не була усиновлена іншими особами.

Після того, як механізм повністю описаний, батькам залишається задуматися над своїм рішенням, після чого зробити єдино правильний вибір з найменшими втратами для вас і дитини.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.