Прянички для діток на замовення
На замовлення прянички для ваших діток

Вагітність та онкологічні захворювання

Вагітність та онкологічні захворювання
Вагітність та онкологічні захворювання
Найкраще і найпрекрасніше, що може статися з жінкою, – це наступ бажаної вагітності. З цього моменту всі сили материнського організму спрямовуються на збереження та розвиток маленького життя. І немає нічого гірше для жінки, яка виношує під серцем довгоочікуваного малюка, ніж почути від лікаря страшне слово «рак». Здавалося б, таке неможливо і є просто блюзнірством, але кожна тисячна вагітність затьмарюється виникненням злоякісного новоутворення.

За статистикою майбутні мами найчастіше страждають онкологічними захворюваннями молочних залоз, шийки матки, яєчників, прямої кишки, шлунка, щитовидної залози, лімфатичної тканини, шкіри, кровотворної системи.

Чому розвиваються онкологічні захворювання у вагітних жінок

Багато вчених, вивчаючи схожість ембріогенезу і онкогенезу (утворення ракових клітин), дійшли висновку, що ці процеси дуже схожі. Тому досить часто сприятливий для плода імунний та гормональний фон вагітної жінки стає плідним грунтом і для злоякісного росту. При цьому сама вагітність ні в якому разі не є причиною утворення ракових клітин.

Фактори ризику

Вірогідність розвитку онкологічного захворювання у майбутньої мами в деякій мірі залежить від наявності у неї наступних факторів ризику:

  • пізньої вагітності (з віком підвищується захворюваність раком);
  • гормональних порушень;
  • шкідливих звичок;
  • проживання в зоні з поганою екологією;
  • спадковості.

Труднощі діагностики

Рак на ранніх стадіях протікає переважно непомітно. Причому якщо у вагітних жінок і з’являються якісь незвичні симптоми (слабкість, хворобливість і затвердіння молочних залоз, зміна смаку, нудота, патологічні виділення зі статевих шляхів), все списується на «цікаве становище». Крім того, навіть при виникненні якихось «онкологічних» підозр обстежити вагітну жінку в повному обсязі не завжди можливо, так як це може негативно вплинути на малюка (наприклад, не можна використовувати рентгенологічні методи дослідження, КТ, МРТ).

Рак і вагітність

Поведінка пухлини в організмі майбутньої мами обумовлюється різними чинниками. На швидкість прогресування злоякісного процесу значно впливає термін вагітності. Так, рак, діагностований у першому триместрі, більш схильний до активного росту і метастазування. Ну а при злоякісному утворенні, виявленому на останніх місяцях вагітності, перебіг недугу, як правило, більш сприятливий.

Особливості впливу онкологічного захворювання на вагітність і її прогноз залежить від того, на якій стадії діагностовано рак. При поширеному злоякісному процесі можливий розвиток наступних ускладнень:

  • Під час вагітності – викидень, внутрішньоутробна асфіксія плода, передчасні пологи, анемія.
  • У пологах – механічна перешкода для природних пологів (пухлини статевих органів), слабка пологова діяльність.
  • Після пологів – кровотечі (особливо при гострих лейкозах).

Вплив онкологічних захворювань на плід

Наявність злоякісного процесу в організмі мами не є перешкодою для народження здорової і повноцінної дитини. Можливість метастазування пухлини в плаценту і плід існує, але такі випадки поодинокі і зустрічаються переважно при меланомі (раку шкіри). Вагітні жінки з раком крові також можуть бути спокійними, так як при лейкозі ймовірність розвитку аналогічного захворювання у малюка складає не більше 1%.

Особливості лікування

Лікування раку у майбутньої мами – це досить серйозна етична проблема, так як при виявленні злоякісного утворення до 12 тижнів вагітності жінці рекомендують зробити аборт в інтересах збереження її життя. Якщо термін більше, то ймовірність доносити малюка до життєздатного віку (28 тижнів) з найменшими втратами для здоров’я мами підвищується. Тому кожен конкретний випадок розглядається окремо, оцінюється поширеність і динаміка злоякісного процесу, стан жінки.

Хіміотерапія, гормонотерапія та променева терапія під час вагітності протипоказані, так як ці методи лікування можуть викликати грубі пороки розвитку плоду і навіть смерть нарожденого малюка. Все, що залишається лікарям, – це оперативне видалення пухлини (з обов’язковим застосуванням інші видів лікування після пологів) або вичікувальна тактика.

Хвора також повинна знати, що переривання вагітності не зупиняє ріст пухлини, воно необхідне для негайного початку комплексного лікування раку. Має значення і те, що аборт – це сильний стрес для організму, гормональної та імунної системи жінки, протягом злоякісного процесу після такого серйозного випробування сприятливішими не стає. Тому вважати аборт панацеєю не можна, без лікування пухлина не «розсмокчеться».

Остаточне рішення про збереження вагітності, звичайно ж, завжди залишається за пацієнткою, оскільки після проведення серйозного хірургічного лікування, опромінення та хіміотерапії гарантувати жінці стовідсотковий наступ материнства в майбутньому лікарі не можуть.

Профілактика

Профілактика раку у майбутніх мам – це, насамперед, планування вагітності з повним обстеженням перед її наступом. Перелік обов’язкових заходів повинен включати не тільки гінекологічний огляд, цитологію і аналізи інфекційної панелі, але й наступне:

  • кольпоскопію, УЗД репродуктивних органів;
  • клінічний аналіз крові з формулою, визначення біохімічних показників крові;
  • дослідження на наявність в організмі папіломавірусної інфекції (особливо онкогенних видів вірусу);
  • консультацію мамолога, УЗД молочних залоз (особливо якщо мамі 35 і більше років), це дослідження можна проводити і під час вагітності;
  • УЗД внутрішніх органів, лімфовузлів;
  • консультацію ендокринолога, при необхідності УЗД щитовидної залози.

Крім того, будь-які скарги, що стосуються травлення, гормональних порушень і навіть родимок на шкірі, краще обговорити з лікарем заздалегідь. Особливо важливо виконати все перераховане жінкам з факторами ризику.

І головне, що необхідно в разі діагностування онкології у вагітної жінки, – це відповідальне ставлення до свого здоров’я, твереза оцінка ситуації, прислухування до рекомендацій лікаря. «Рак» – це дуже страшне і неприємне слово, але зовсім не смертельний вирок.1 коментар

 1. Анонім

  Розділ особливості лікування не відповідає дійсності. Хіміотерапія у вагітних проводиться, є особливості лікування цієї категорії пацієнток.

  З повагою, д.м.н. Ціп НП, Національний інститут раку, м.Київ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.