Прянички для діток на замовення
На замовлення прянички для ваших діток

Токсоплазмоз при вагітності

Токсоплазмоз при вагітності
Токсоплазмоз при вагітності
Навіщо вагітним необхідно дослідження на токсоплазмоз? Це питання цікавить багатьох майбутніх матусь, оскільки вони не завжди розуміють, що це за хвороба і чим вона небезпечна. Щоб допомогти читачкам у всьому розібратися, ми підняли настільки важливу тему в своїй статті.

Токсоплазмоз – це паразитарне захворювання, збудник якого передається людині від диких і домашніх тварин (особливо котів). Зараження відбувається при контакті з пухнастими улюбленцями або їх екскрементами, при вживанні сирого, недовареного, недосмаженого м’яса, а також забруднених овочів, зелені і фруктів.

Симптоми токсоплазмозу

Захворювання частіше протікає безсимптомно, тому багато людей дізнаються про своє зараження або перенесеному раніше токсоплазмозі тільки після проведення досліджень.

Для активної форми хвороби, яка зустрічається рідше, характерні різні прояви, їх можна сплутати з грипом, патологією печінки та інших органів. Хворих турбує висока температура, неприємні відчуття в правому і лівому боках через збільшення печінки та селезінки, жовтушність шкіри, висип, слабкість, зниження працездатності. Крім того, нерідко буває блювання, тривалий головний біль, порушення зору, судоми і інша неврологічна симптоматика.

Діагностика

Після зараження токсоплазмозом імунна система починає активно виробляти антитіла (імуноглобуліни), виявлення яких і є основним і досить інформативним методом діагностики даного захворювання. Особливо визначають наявність IgM і IgG. У майбутніх мам результати аналізів інтерпретують наступним чином:

  • Якщо виявлено тільки IgG, це навіть дуже добре, оскільки означає, що жінка хворіла токсоплазмозом колись раніше, і її організм захищений від інфекції стійким імунітетом.
  • Виявлення тільки IgM говорить про недавнє зараженні жінки і є дуже несприятливим результатом, що вимагає ретельного подальшого обстеження мами і плода (проведення УЗД, амніоцентеза).
  • Якщо в крові жінки присутні обидва імуноглобуліни, необхідне повторне дослідження через кілька тижнів для уточнення строків зараження пацієнтки.
  • Якщо антитіл немає взагалі, то жінка ніколи не хворіла токсоплазмозом, і в неї відсутній захист від інфекції. У такій ситуації особливо ретельно слід підходити до профілактики захворювання.

Вплив на плід

Токсоплазмоз дуже небезпечний для плода. Але радує те, що паразит не завжди проникає до дитини від хворої матері. Найбільша вірогідність внутрішньоутробного зараження існує в третьому триместрі, найменша – у першому.

Особливості негативної дії хвороби на дитину також залежать від того, на якому терміні вагітності відбулося інфікування. Так, у першому триместрі досить часто розвиваються порушення, що викликають загибель плода. У другому – токсоплазмоз небезпечний формуванням у дитини різних вад розвитку, важкої вродженої форми захворювання, виникненням проблем із зором і психікою. Малюки, заражені в третьому триместрі, погано набирають вагу, народжуються слабенькими, але вроджений токсоплазмоз в подальшому у них протікає легше.

Вплив на вагітну

Для здоров’я майбутньої мами це захворювання не дуже небезпечне, тим більше, що досить часто воно протікає абсолютно непомітно і закінчується одужанням. Якщо ж жінка страждає якимись хронічними патологіями, послаблюючими імунітет, перебіг токсоплазмозу може бути важким з ураженням багатьох внутрішніх органів.

Специфіка лікування вагітних

Лікування вагітних жінок зі «свіжим» токсоплазмозом проводиться в обов’язковому порядку, оскільки це допомагає зменшити ймовірність зараження малюка. Протипаразитарну терапію починають, як правило, після 16 тижнів вагітності, коли ризик негативного впливу медикаментів на плід зменшується. У лікуванні віддають перевагу антибіотикам макролідного ряду.

Профілактика

Щоб не заразитися токсоплазмозом, вагітній жінці слід дотримуватися трьох основних правил:

  • Частіше мити руки.
  • Зменшити контакти з домашніми улюбленцями (особливо котами), догляд за ними повинні взяти на себе інші члени сім’ї.
  • Не пробувати сирий фарш, м’ясні страви доводити до повної готовності. Ретельно мити, а краще і облити окропом овочі, фрукти, зелень перед їжею.

Для жінок, які планують приємні зміни в житті, не завадить пройти дослідження на токсоплазмоз ще на етапі підготовки до вагітності, щоб вибрати правильну лінію поведінки в майбутньому. Можливо, доведеться почекати з планами на малюка, якщо лікарі виявлять активну форму захворювання. Якщо ж неприємний діагноз поставлений вже після зачаття, слід суворо дотримуватися рекомендацій лікарів щодо лікування патології, а також вчасно проходити всі призначені обстеження.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.