Прописка і реєстрація дитини (новонародженого) в Україні

Прописка і реєстрація дитини (новонародженого) в Україні
Прописка і реєстрація дитини (новонародженого) в Україні
Раніше інституту «прописки» приділялася більша увагу, ніж зараз. З 2001 року в Україні після внесення зміни до законодавства в юридичний побут входить таке поняття, як «реєстрація». Але в народі вона залишилася все тій же “пропискою”. І якщо в ситуації з дорослими людьми питань з реєстрацією місця проживання питань майже не виникає, то ось з реєстрацією новонароджених і зовсім маленьких дітей – їх безліч.

Для чого потрібна прописка дитині?

По суті вона і не потрібна малюку зовсім. В державні органи він не звертається, до судів позови не подає, та й взагалі ст. 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» дає оцінку значущості інституту реєстрації. Згідно з цією нормою реєстрація, а також її відсутність, не можуть служити умовою реалізації законних прав і свобод, а також підставою для їх обмеження.

По суті, сама «прописка» ніяких додаткових прав вашій дитині не дає. Вона існує для того, щоб державні органи вели облік громадян на території певної адміністративної одиниці.

Подібний облік новонародженого відбувається шляхом передачі його персональних даних органами соцзахисту населення в територіальні органи Державної міграційної служби (просто в «паспортний стіл»). Таке нововведення почало діяти з 10 жовтня 2013 року.

Якщо ж ви хочете, саме «вписати» дитини, щоб, припустимо, він був внесений до домової книги, або він народився до 10.10.2013 і так ніде досі і не прописаний, то зверніть увагу на наступні моменти.

Які документи потрібні, щоб прописати новонародженого?

Аналізуючи статтю 6 вищеназваного Закону України і відкидаючи пункти, які не стосуються новонароджених дітей, для їх реєстрації батьки повинні подати наступні документи:

    – Заява стандартної форми, яку вам видадуть на місці;
    – Свідоцтво про народження;
    – Квитанцію про сплату держмита;
    – Документи, що підтверджують право власності на житло.

Як бачите кількість їх не велика, а тому часу, щоб їх підготувати і зібрати, потрібно небагато.

Де реєструють місце проживання новонароджених?

Сьогодні функцію органів реєстрації за місцем проживання в Україні виконує тільки один орган – територіальні органи Державної міграційної служби України, більш відомий як «паспортний стіл» серед населення. Ніякі ЖЕКи вже реєстрацію не здійснюють, як було раніше.

В який термін з моменту народження потрібно прописати дитину?

Конкретної відповіді на це питання в українському законодавстві не міститься, а тому можна сміливо заявити, що такий строк не встановлено. Є норма, яка застосовна до загального порядку. А саме стаття 6 все того ж закону, встановлює термін у десять днів для тих, хто прибув на нове місце проживання. Але ось окремий випадок з новонародженими не розглядається. Хоча «паспортисти» хапаються за цю норму як потопаючий за паличку і навіть намагаються накладати штраф на батьків, які прийшли, припустимо, прописувати свою трирічну дитину. Все це лише маніпуляції з законом з їхнього боку. Особливо якщо вони говорять про сплату штрафу у власну кишеню, на через квитанцію в ощадкасі, то це вже скидається на здирництво.

Ця норма не відноситься до новонародженим дітям. Адже навіть виходячи з тлумачення ст. 144 Сімейного Кодексу України, в якій йдеться про те, що зареєструвати дитину в РАГСі (ДРАЦС) можна протягом місяця з моменту народження, зрозуміло, що вже термін на реєстрацію за місцем проживання ніяк не може бути меншим, ніж вищевказаний термін.

Обмежувати рішення батьків про прописку дитини нераціонально якимись тимчасовими рамками. Це ставило б їх у неприємне, незручне становище, та й до того ж, багато хто б несправедливо іменувалися «правопорушниками». А це неприпустимо. У мами і тата в перші роки життя малюка і так вистачає турбот. Не вистачало їм ще стежити за тим, чи не пропустили вони якийсь там термін, та ще й в гіршому випадку – платити штраф.

Де не може бути прописана новонароджена дитина?

В першу чергу, вона не може бути прописаний в квартирі чи будинку, де не прописаний ні один з його батьків. Тобто дитина повинен бути прописаний на житлоплощі обох батьків або одного з них.

Також вона не може бути прописана, як власне і всі інші, в нежилому приміщенні.

Реєстрація новонародженого за місцем проживання – це не зобов’язання, а ваше право. Якщо ви вважаєте це необхідним – реєструйте! Але якщо ж вирішите почекати, ніяких проблем надалі не виникне.


5 коментарів

  1. Мія

    Підкажіть, будь ласка, для внесення даних дитини в закордонний паспорт, прописка дитини обов’язкова?

  2. Віталій

    Стаття 6.
    Батьки або інші законні представники зобов’язані зареєструвати місце проживання новонародженої дитини протягом трьох місяців з дня державної реєстрації її народження.

    Що скаже автор?

  3. Віра

    Зараз є закон що зобовязує приписати дитину через військомат тобто я мати неможу приписати дитину без печатки військомату

  4. Інна

    Підкажіть будь-ласка, склалася така ситуація: дитині виповнилося 16-ть років і вияснилось, що вона не була прописана за місцем проживання, а документи для отримання паспорта до ДМС подала, а тепер не може отримати паспорт, тому що треба довідку про реєстрацію місця проживання. Таку довідку не можуть дати за місцем проживання тому, що дитина не була зареєстрована і зареєструвати за свідоцтвом також не можуть, бо вже 16 років. Виходить замкнуте коло. Що робити?

  5. Марія

    Доброго дня!Скажіть будь ласка чи можна прописатися у квартирі новобудови у якій ще не зрозблений ремонт, лише голі стіни?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.