Про вагітність – все і навіть більше

Гід по вагітності для майбутніх мам - все, що хочеться знати, і навіть більше
Гід по вагітності для майбутніх мам – все, що хочеться знати, і навіть більше

По гостроті відчуттів вагітність – навіть не Американські гірки: космічний політ! У жінку ніби вселяється інопланетянка: від улюбленої їжі нудить, характер псується, фігура і хода змінюються, хвороби особливі, ліки не всі підходять. Не тільки оточуючі – сама майбутня матуся насилу себе впізнає. Триває це «прекрасне неподобство» не 9 місяців, а роки півтора, залишаючи незабутні яскраві спогади. Тепер про все і по порядку.

Що таке вагітність і як вона виникає

Що таке вагітність і як вона виникає
Що таке вагітність і як вона виникає
У досягшої дітородного віку жінки кожні 21-35 днів (це тривалість її менструального циклу) в одному з яєчників дозріває яйцеклітина. За генетичним набором вона нічим не відрізняється від будь-якої іншої клітинки материнського організму, але майбутній дитині передасть тільки його половину. Навантажена поживними речовинами, вона повільно, як танкер по морю, пливе в черевній порожнині до широкої воронки маткової труби і засмоктується в неї. Далі, завдяки постійному коливанню напрямних її війок епітелію фаллопієвої (інша назва маткової) труби, вона дрейфує в напрямку до порожнини матки. Це займає близько півтори доби. Для зачаття нового життя необхідно, щоб саме в ці неповні два дні яйцеклітина зустрілася зі сперматозоїдом, інакше вона загине.

Чоловічі статеві клітини містять дуже мало поживних речовин, тому набагато менше за розміром. Зате за рахунок рухомого хвостика вони розвивають величезну швидкість, поспішаючи назустріч жіночої статевої клітині. В 1 мл здатної до запліднення сперми їх не менше 10 мільйонів! Але тільки один, самий щасливий, зливається з яйцеклітиною, віддаючи їй половинку свого генетичного матеріалу і програмуючи стать зародка. Так утворюється перша клітина організму нової маленької людини – зигота.

З цього моменту і починається ВАГІТНІСТЬ – це титанічна робота організму жінки, спрямована тільки на одне: виростити в матці і народити крохотулю-синочка чи красуню-доньку. Майбутня матуся більше собі не належить: живлячи і захищаючи зароджене всередині неї життя, вона не пошкодує віддати своє. Це не просто суперкрасива фраза! У медицині існує поняття «домінанта вагітності». Це особливий і фізичний, і психічний стан матері, коли всі її думки і вчинки спрямовані тільки на задоволення потреб зростаючого плода. Спрощено це можна виразити так: «Сама загину, але своє дитятко в образу не дам!». Саме тому худишка, яка виснажувала себе жорсткою дієтою, влаштовує ночами свято обжерливості, гордо демонструючи в соцмережах свій схожий на баскетбольний м’яч животик. А просунута бізнес-леді раптом сплітає на зап’ясті товсту мотузку-оберіг і починає відрощувати волосся, наслухавшись народних прикмет і бабусиних порад. І ніякі доводи розуму не змусять її переступити через рейки або зв’язати пузожітелю пінетки. Домінанта вагітності володіє неабиякою силою. Медицині, яка не знала ще про УЗД та інші клінічні тести на вагітність, достовірно відомі факти так званої «помилкової вагітності», коли організм жінки проходив всі етапи від токсикозу, збільшення окружності живота аж до переймів, але без зачаття і пологів. Тому наша порада тут одна: ще на стадії планування малюка жінці треба підібрати такого гінеколога, якому протягом всієї вагітності вона буде беззастережно довіряти і прислухатися, як до «голосу зверху». А майбутній матусі перечити – собі гірше робити (теж прикмета).

Сперматозоїди, які зуміли проникнути з піхви жінки в порожнину матки, набагато більш живучі. Вони можуть очікувати зустрічі з яйцеклітиною 3-5 діб, а в деяких випадках – і до тижня. Тепер трохи простої арифметики. Якщо розділити тривалість свого регулярного менструального циклу (від першого дня місячних до першого дня наступних) на 2, можна дізнатися, на який день трапиться овуляція, тобто вихід зрілої, готової до запліднення яйцеклітини. Наприклад, при 28-добової тривалості циклу – на 14-й. Якщо перший день місячних очікується 10 числа, значить, напевно, поганий настрій і хворобливе потягування внизу живота наздоженуть в районі 24-го. Найстійкіший сперматозоїд виживає тиждень? – Відступимо в календарі на 7 днів тому і отримаємо 18-е число. Яйцеклітина що вийшла загине 26-го. Так шляхом нескладних обчислень можна визначити дні, коли при незахищеному (різними методами) статевому акті може наступити вагітність. А далі вирішувати подружжю, оберігатися чи з 18-го по 26-е число або активно займатися сексом, щоб подарувати світові нове життя.

Але не поспішайте! Найщасливіший сперматозоїд – не означає самий здоровий. Нам же потрібен не просто спадкоємець, а красень, вундеркінд, і його струнку спину не повинна згинати купа спадкових хвороб. Та й стать дитини так хочеться запрограмувати … Все можливо! Тільки й треба: правильно підготуватися до вагітності. Як? – Читаємо далі.

Скільки триває вагітність і чим закінчується

Скільки триває вагітність і чим закінчується
Скільки триває вагітність і чим закінчується
Вагітність починається з моменту зачаття і появи одноклітинного зародка, а закінчується – відразу після того, як плід покине утробу матері. Для раннього терміну підрахунок прийнято проводити в повних тижнях і днях, наприклад, 7 тижнів і 3 дні. Для пізнього – в акушерських місяцях (один місяць дорівнює 4 тижнях, тобто 28 дням) та / або тижнів. Але однієї математики мало, адже важливіше результат.

Варіанти результату вагітності в залежності від її терміну:

   1. Доношена вагітність (термінові пологи) – пологи в терміні від повних 37 тижнів до 42 без одного дня. Здоровий малюк , що з’явився на світ повністю готовий до самостійного життя. Він робить перший вдих, оголошує пологовий зал богатирським криком і активно присмоктується до материнських грудей. Якщо не відразу, то в перші ж години крихітка видає велику порцію первородного калу і починає часто мочитися, немов перевіряючи якість підгузників.
   2. Переношена, пролонгована вагітність (запізнілі пологи) – коли дитина і після 42 повних тижнів ніяк не зважиться покинути материнську утробу. Народна мудрість «тихіше їдеш – далі будеш» тут не спрацьовує. З кожним днем народитися самому все важче, а ризик ускладнень зростає.
   3. Недоношена вагітність (передчасні пологи). Ще в 70-і роки 20 століття плід, що розвивався в животику у мами менше 30 тижнів, був приречений. Самостійно, без дуже активної допомоги лікарів, поза утроби крихітка існувати не могла. Адже у медиків ще не було необхідного обладнання та ліків. Зараз у пологових будинках є спеціальні інкубатори, поживні суміші і дихальні апарати, здатні «доносити» крихітку, яка народилась в терміні від 22 тижнів. Такі новонароджені називаються недоношеними. Хоча перший рік життя їх вік вважають з дня народження, психічні функції і фізичний розвиток оцінюють з моменту зачаття, по так званому постконцептуальному періоду. Адже чим менше термін вагітності в день пологів, тим більше у дітей різниця у розвитку в порівнянні з доношеними однолітками. Поступово відмінності згладжуються, але для цього і лікарям, і батькам доводиться докласти титанічних зусиль. Тому зараз у всьому світі йде активне обговорення, чи варто виходжувати діток, які народжуються в ще менших термінах. Адже ніякі наукові відкриття не здатні досягти тієї гармонії, яка існує між матір’ю і її крихіткою-пузожителькою.
   4. Аборт мимовільний (викидень і завмерла вагітність) або штучний. Родова діяльність або медичне втручання (інструментальний або медикаментозний аборт) проходять в терміні до 22 тижнів, коли плід вже загинув або нежиттєздатний.

Зверніть увагу

Вагітність вважається доношеною на протязі цілих 4 тижнів. Акушери взяли її золоту середину і визначили як ідеальний термін: 40 тижнів, або 280 днів. Додаючи до першого дня останніх перед зачаттям місячних ще 14 і 280, лікарі призначають передбачувану дату пологів. Природно, з абсолютно допустимою поправкою в плюс-мінус 2 тижні. Пам’ятайте герцогиню Кембриджську? У королівській лікарні вже нервують, а вона спокійно вдома чекає, коли ж наслідний принц, а після – і принцеса – побажають народитися. Такої олімпійської впевненості і вам бажаємо, правда, якщо будете регулярно відвідувати свого улюбленого гінеколога.

Підрахувати, чи не вирішить ваше чадо народитися в Різдво чи на Великдень, не важко. Перший спосіб – скористатися нашим онлайн-калькулятором. Другий спосіб – від першого дня місячних (готуючись до зачаття, їх краще відзначати в календарику) треба відступити вперед на 7 днів, а потім просто зробити крок на 3 календарних місяці назад. Цю дату обведіть жирним кружком, а навколо ще по 2 тижні – просто заштрихуйте. Ура, інтрига! Тепер можна наступних 8 місяців гадати всією сім’єю, який з цих 28 днів стане приводом для свята. Навіщо календарик? Не за горами енцефалопатія вагітних, коли ваша голівонька не захоче «заморочуватися» такими дрібницями, як дати, номери телефонів, залишену увімкненою праску або необхідність надіти парний носок. Повірте, заздалегідь хвилюватися через це не варто, як і намагатися лікуватися. По-перше, провиною всьому інопланетянка: вона полетить, і все відновиться. По-друге, саме завдяки енцефалопатії молода мати легше переносить тяготи вагітності, швидко забуває родові муки і ще багато років має привід для зрозумілих лише їй і чоловікові веселих подтруніванія і жартів.

А тепер трохи інформації для роздумів:

   – Сімейну пару, яка побажала обзавестися спадкоємцем, лікар-гінеколог наполегливо запрошує на перший прийом за три місяці до планованого зачаття (чому? – Читайте далі);
   – Ще 40 днів після появи малюка на світ багато захворювань, які проявляються у його матері, вважаються ускладненнями вагітності та пологів. І взагалі, щоб повернутися до свого «добеременного» стану, жінкам потрібно від 2 до 6 місяців.

Ось вам і 40 тижнів …

Перед стартом: прегравідарна підготовка

Перед стартом: прегравідарна підготовка
Перед стартом: прегравідарна підготовка
Як буде протікати вагітність, стане для батьків дитина невичерпним джерелом щастя або причиною нескінченних сліз і проблем – ДУЖЕ залежить від підготовки до зачаття.

Щоб отримати «надійну страховку» від неприємностей, обом з подружжя потрібно:

   1. Здати нескладні аналізи і пролікувати виявлення явні і дрімаючі інфекції. Венеричні хвороби, пієлонефрит, запалення яєчників, фурункульоз шкіри, туберкульоз, поширений карієс або часті ангіни у батьків – це загроза переривання вагітності, вроджений сепсис або вади розвитку у плода. Вам це треба? …
   2. Пройти медико-генетичне консультування. Складання сімейного генеалогічного древа майбутніх батьків і спеціальний аналіз крові визначать, які спадкові захворювання можуть проявитися у потомства, наскільки високий їх ризик.
   3. Поприймати фолієву кислоту і калію йодид. Кретинізм в місцевості з недостатоком в грунті йоду – це інвалідизуючий діагноз у дитини і лайка щодо його батьків, які не побажали пити крихітні позбавлені смаку пігулки. У статті «Магія фолієвої кислоти» докладно розказано про цей чудодійний вітамін.
   4. Повноцінно харчуватися. Це означає: схуднути при надмірній вазі або поправитися при її дефіциті, заповнити нестачу вітамінів і запастися тваринним білком, вкрай необхідним зростаючому організму. А ще – вдосталь наїстися улюбленої вкуснятинки, від якої через малу корисності або ризик алергії на час вагітності доведеться відмовитися. Наприклад, арахісовим маслом і горішками, сушеної рибкою, цитрусовими. Докладний список – в нашій статті «Табу для вагітних».
   5. Відмовитися від тютюнопаління та міцних алкогольних коктейлів. І татові теж! Це у мами статеві клітини закладені в яєчниках ще внутрішньоутробно, у чоловіків же утворюються постійно і вбирають з його крові все без розбору. За відомим законом «підлості» саме самий обкурений і п’яний сперматозоїд нахабно примчить першим на побачення з яйцеклітиною. І принесе лелека замість нового Менделєєва «невідоме звірятко» …

Майбутній матусі треба відвідати терапевта й ендокринолога, а при наявності іншої хронічної патології – профільних фахівців. Завдання – переконатися в абсолютному здоров’ї і відсутності анемії або тримати під контролем захворювання так, щоб попередити появу серйозних ускладнень під час вагітності. Для жінки та її пузожітеля особливо небезпечні високий тиск, серцева недостатність, гломерулонефрит, сечо-кам’яна хвороба, цукровий діабет, епілепсія, злоякісні пухлини.

Як підготувати організм до вагітності, докладніше читайте тут.

В Європі 3-місячна прегравідарна підготовка давно стала правилом хорошого тону. Чим ми гірші?

До польоту готові? – Перший тиждень вагітності

До польоту готові? - Перший тиждень вагітності
До польоту готові? – Перший тиждень вагітності
Сучасні тести на вагітність майже витіснили романтику очікування дива і ворожіння «заліт-незаліт» за народними методами. Схоже, тільки героїні мильних кіноопер, яким лінь сходити в найближчу аптеку, продовжують дізнаватися про свій делікатний стан, лише надовго обнявши унітаз і видаючи в нього з’їдене. Здається, сперматозоїд ще тільки приміряється до яйцеклітини, а дві заповітні смужки вже показують на нього пальцем. Які бувають тести на вагітність і як їх вибрати – читайте тут.

Але все ж є зовсім короткий період, лише кілька перших днів з моменту зачаття, коли ніякі аналізи не можуть відчути присутність зародка. Причина – в його повній автономності від організму матері, коли в кров жінки ще не почав надходити гормон вагітності – ХГЛ. Що відбувається? Відразу ж після утворення зиготи – першої клітинки дитини – вона покривається щільною захисною оболонкою. У такому вигляді, зовні нагадує куряче яйце, зародок дрейфує по матковій трубі в тіло матки. Всередині «шкаралупи» з космічною швидкістю йде поділ клітин, що дають зачатки головних систем організму малюка. Цей процес не хаотичний: він жорстко підпорядковується закладеним в ядрі клітин генам. Якщо в їх хромосомному наборі виникають поломки, життя що зародилося чи припиняється (це називається завмерлою вагітністю), або формуються дуже грубі вади розвитку. А якщо перша клітина знайде сили розділитися на дві абсолютно ідентичні половинки і тільки потім почнеться формування органів, на світ з’являться однояйцеві близнюки.

Поживних запасів, переданих передбачливою яйцеклітиною, вистачить в середньому на тиждень. За цей час плодове яйце, повільно прокотиться по внутрішній стінці матки, що нагадує бархани пустелі, має знайти затишну, рясно кровозабезпечуєму впадинку і міцно прикріпитися тут. Інакше, виснаживши запаси, зародок загине. Фаллопієві труби розташовані в області дна матки. Як правило, саме тут плодове яйце і знаходить місце для імплантації. Через інфекцій, що викликають запалення матки (ендометрит), вузлів міоми або аномалій будови тіла матки зародок може не прикріпитися, або зробити це в невдалому місці. Якщо ще в матковій трубі – розвинеться позаматкова вагітність. Про її причини і ознаки читайте тут. Якщо низько – буде часткове або повне передлежання плаценти.

Перший тиждень вагітності воістину доленосний: більше половини викиднів відбувається саме в цей час. Мати-природа оберігає жінку від стресу: переривання відбувається абсолютно непомітно, як звичайні місячні, хіба що злегка запізнілі і трохи більш рясні.

Зародок – не комар, який втикає жало в тіло матки і смокче кров. Ніяких неприємних відчуттів процес імплантації не доставляє. Взагалі ніяких! Тільки уявіть: крихітне, ще не видиме оком, плодове яйце ніжно притискається до живильної ворсин ендометрію, надійно приклеюється до неї бочком. Протягом наступних двох діб клітини «шкаралупи», активно розмножуючись і утворюючи м’які вирости, заповнюють щілини між клітинами ворсини. Так з’являється ділянка загального кровопостачання, через який матуся починає давати своєму малятку харчування і кисень, підтримуючи життя і забезпечуючи усім необхідним для росту. Поступово «розповзаючись» вглиб і вшир, протягом наступних 12 тижнів і формується плацента. Все це відбувається непомітно і абсолютно безболісно для жінки, так як в тілі матки немає чутливих нервових закінчень. Зате, як тільки виникає перша крихітна ділянку плаценти, в кров матері починає надходити ХГЧ – гормон, на який реагують самі чуйні тести на вагітність. З кожним днем його кількість збільшується, і до 3 тижнів (це приблизно 6-10 дні затримки місячних) навіть на самому простому і дешевому тесті, заповітні дві смужки будуть обов’язково.

На першому, такому важливому для плода, тижні розвитку його матуся живе звичайним для неї життям. Хіба що подружжя, які бажають завести дитину, набагато активніше займаються сексом (що дуже добре) і з завмиранням серця вишукують ранні, ще до затримки місячних, ознаки вагітності. Думаєте, такі є? – Відповідь знайдете тут.

Перший триместр вагітності: випробування на міцність

Перший триместр вагітності: випробування на міцність
Перший триместр вагітності: випробування на міцність
Лікарі-акушери вважають, що жінці декретну відпустку треба давати не перед пологами, а в перші 13 тижнів вагітності. І берегти її, як крихкий фарфор. На це є як мінімум 5 причин:

   1. Чим менше термін, тим слабкіше розвинена і укріплена плацента. Перевантажена продуктами авоська, стрибки на спортивному тренуванні, аврал на роботі або стрес через сварку з чоловіком, перегрів в сауні – і ось воно: звуження або надрив кровоносних судин плаценти з частковим її відшаруванням. Повне відшарування не залишає дитині шансів на порятунок: це викидень раннього терміну.
   2. По щомиті розписаному генетичному плану йде стрімкий поділ клітин зародка і перетворення їх на певні органи і системи. Найменший «збій програми» навіть однієї клітини може призвести до формування у дитини важких, часом несумісних з життям, вад розвитку або до вагітності, що завмерла. Враховуючи крихітні розміри плоду і ще слабкі бар’єрні властивості плаценти, шкідливий вплив може бути самим незначним, майже непомітним для матері. Ну подумаєш, легкий грип вона перенесла, антибіотики приймала, батареї ацетоновій фарбою героїчно пофарбувала, герпес на губі «поносила», працювала з ноутбуком, тримаючи його на колінах або пройшла флюорографічне обстеження … Як потім вибрати, чому у новонародженого кісти в головному мозку, шостий пальчик на ручці, зубна емаль чорна або ніжки клишоногі? Наскільки непередбачуваними можуть бути наслідки прийому самих, здавалося б, простих і нешкідливих ліків на плід в першому триместрі вагітності, можна переконатися, набравши в пошуковику запит «Талідомідові діти».
   3. Є особливо шкідливі мікроорганізми, перша зустріч з якими на початку вагітності для жінки проходить майже непомітно, але вкрай небезпечна для крихти-пузожітеля. Це вірус краснухи, деякі глисти, довго зберігаються в сирій рибі, токсоплазмоз. Невинна дрібна висипка на шкірі або легкий нежить після контакту з дворової кішкою, з’їдений біфштекс з кров’ю або злегка присолена в домашніх умовах рибка – і ось вже гінеколог скрушно хитає головою, рекомендуючи позапланове УЗД плоду. Що будуть шукати? – Грубі пороки розвитку мозку і очей, ознаки внутрішньоутробного сепсису і загрози переривання вагітності. Як уберегти себе – читаємо тут.
   4. У яєчнику, в місці виходу яйцеклітини, утворюється гормонально активне жовте тіло. Воно й плацента виробляють величезну кількість статевих гормонів. З одного боку, це необхідно, щоб швидко перебудувати організм жінки на збереження і правильне протікання вагітності. Під їх впливом красиво збільшуються груди, зникає різкість у рухах, поступово зміцнюється шийка матки. Але з іншого – шкіра набуває сальний блиск, нерідкі вугрі або постійне сопіння носом. А ще – ось вона, інопланетянка, – у майбутньої матері можливі різкі перепади настрою і серйозні емоційні сплески. І нехай чоловік потерпить – думок про секс майже не залишається, а залицяння чоловіка викликають неприємний біль в набряклих молочних залозах і захисну реакцію відторгнення. Пам’ятайте про домінанту вагітності? Не хвилюйтеся, скоро дружина стане просто ненаситної. Коли? – Читайте тут.
   5. Майбутня матуся не тільки «годує» своє чадо, але ще виводить його шлаки. Це додаткове навантаження на її нирки і печінку, що з незвички не може не позначитися на самопочутті. Плюс плід генетично всього лише наполовину рідний. Друга його частина сприймається войовничою імунною системою жінки як чужорідна. Тому «штормити» бідолаху може не на жарт, особливо при першій вагітності. Токсикоз, правильніше нудота і блювота вагітних, – найчастіша причина різкої зміни смакових пристрастей і відмови від їжі. І ніякі переконання про необхідність повноцінно харчуватися не допоможуть. Докладно про цю напасть і як її побороти, читайте нашу добірку корисних статей.

Погодьтеся, причини себе поберегти у жінки дуже серйозні. Як поводитися в першому триместрі, коли стати на облік по вагітності – читайте тут.

Другий триместр вагітності – політ нормальний

Другий триместр вагітності - політ нормальний
Другий триместр вагітності – політ нормальний
При здорової вагітності період з 14-го по 27-й тиждень – золотий час для жінки. Її організм змирився з присутністю пузожітеля, без проблем виводить продукти його життєдіяльності. Рівень статевих гормонів вже стабільний, без «підліткових струсів», і дуже високий. Що це означає:

   – Змучена нудотою матуся, прокинувшись одного ранку, розуміє, що токсикозу більше немає;
   – Тобто можна майже все (рекомендуємо почитати наш спеціальний розділ, куди ми зібрали море продуктів, спецій і напоїв на будь-який смак);
   – Волосся відростає швидше і стає густішим;
   – В голосі з’являється оксамитовий відтінок;
   – Очі сяють, шкіра очищається, набуваючи притягальний колір і неземне світіння, як у Мадонни на іконах.

Приємний бонус за проявлене в першому триместрі терпіння: жінка бачить яскраві еротичні сни, а при пробудженні бажає свого чоловіка, швидко заводячись і легко досягаючи чудової розв’язки. Чому? – Через підвищений припливу крові до статевих органів вони набухають і стають надчуттєвими. При відсутності протипоказань і при правильному підборі поз для сексу немає причин відмовлятися від обопільного задоволення. Єдина умова – ніжність і акуратність.

Мамочка «входить у смак» і насолоджується своїм делікатним становищем. Нарешті з’являється і поступово підростає животик, але абсолютно не заважає вести звичний спосіб життя. Плацента вже міцно прикріпилась, так що навіть спорт не протипоказаний. Навпаки: щоденна гімнастика, неспішні піші та велосипедні прогулянки, йога, басейн і спеціальний курс аквааеробіки підуть на користь. Головне – не перевищувати допустимі навантаження. Це оптимальний час (і останній шанс) влаштувати собі маленьку відпустку і вирушити в романтичну подорож тільки для двох. Правда, не переборщіть з екзотикою: позасмагати і поплавати краще поблизу цивілізації. Все ж спокійніше відпочивається, якщо «під рукою» є кваліфікований гінеколог і гідного рівня акушерський стаціонар. Береженого адже і Бог береже.

А що малюк? У першому триместрі зовні він нагадує пуголовка. Навіть на УЗД його вимірюють тільки уздовж хребта, від тім’я до хвостика. До 12 тижнів крихітка трудиться, як титан, щоб стати схожою на людину. До цього терміну зростання у зародка всього 9 см, вага – близько 15 грам, адже «не до жиру» було! Зате після 14 тижнів, вдивившись в 3Д-зображення спадкоємця на УЗД, щасливі батьки вже можуть знайти у нього свої риси обличчя і визначити його стать. До речі, до цього «віку» він важить вже цілих 50 грамів. Тепер кожен день він тільки й робить, що змушує матусю їсти за двох. Відтепер головне завдання малюка – нарощувати м’язову масу і підшкірний жир, а жінці – намагатися впоратися з вовчим апетитом, щоб під час щотижневого зважування, червоніючи, не отримувати прочухана від свого акушера. Про раціон харчування вагітної читайте тут. Заодно, на всяк випадок, – як не втратити фігуру і про розвантажувальні дні.

На вірусні або мікробні інфекції плід відповідає вже не формуванням вад розвитку, а запальною реакцією. І прийняті мамою ліки впливають на нього більш передбачувано. Тому з обережністю, за призначенням лікаря, при захворюванні їх можна використовувати. Знову ж обов’язково після схвалення лікаря можна намагатися полікуватися і без ліків. Але випробовувати на собі сумнівні рецепти з рубрики «та баба казала» небезпечно. Про особливості дії різних препаратів під час вагітності читайте в нашій великій добірці Ліки і вагітність.

Але в кожній бочці меду є пара ложечок дьогтю. Перерахуємо:

   1. Болі в животі. Активно підростаюча матка – незвично важка ноша для зв’язок малого таза. Тому різкі рухи і підняті авоськи віддаються неприємним болем в паху. Тягнуть, розтягуючись, спайки навколо післяопераційних рубців. Можлива загроза викидня. Це найчастіші причини болю в животі, докладніше – тут.
   2. Болі в спині. Навіть просте порушення постави, а тим більше сколіоз, дадуть про себе знати прострілами або онімінням в області крижів, попереку або між лопаток. Животик який випинається вперед підсилює поперековий вигин, особливо якщо матуся забула зменшити висоту каблуків. Заспокоїмо: пройде, але не швидко. Про болі в попереку – тут.
   3. Токсикоз піде, але підвищений блювотний рефлекс може залишитися аж до пологів. Тобто чищення зубів може бути проблемою. Зате саме другий триместр – найкращий час полікуватися у стоматолога, щоб не терпіти зубний біль.
   4. Гестоз. Серйозне захворювання, властиве тільки вагітним. Недооцінена небезпека швидкого збільшення ваги жінки, появи набряків, змін в аналізі сечі або легкого підвищення тиску може обернутися катастрофою як для плоду, так і для матері. Детально – тут.
   5. Істміко-цервікальна недостатність. Ще недавно слабка шийка матки, не здатна утримати плід, була головною причиною звичного невиношування вагітності. Зараз акушери можуть допомогти зберегти дитину, встигнути б …
   6. Гестаційний діабет. Як правило, саме в другому триместрі з’являється це серйозне, слава Богу, минуще, порушення вуглеводного обміну. Особливо ризикують жінки з надлишковою вагою, а також худишки-любительки солодкого, варення, морозива, винограду і шоколаду. Як діагностувати діабет і що далі робити – читайте тут.
   7. Знижений імунітет. З одного боку, це необхідно, щоб імунна система матері не нашкодила наполовину чужорідної для неї дитині. З іншого – сама жінка стає беззахисною перед армією хвороботворних мікроорганізмів. Закономірні неприємні сюрпризи у вигляді молочниці, рецидивуючого герпесу на губах, гестаційного пієлонефриту, кольпіту. Лікувати їх обов’язково! Але тільки спільно з лікарем.

Ще трохи про приємне. До закінчення другого триместру сексуально чарівна, злегка покруглівша матуся буде виразно відчувати поштовхи свого пузожітеля, який помітно підріс. Ще б пак: це не 100 грамів в 16 тижнів і навіть не 500 грамів в 23. Це цілий кілограм, а то і 1200 грамів! Детальніше про ворушінні плоду – тут.

Підбірка порад, як поводитися у 2-му триместрі вагітності, тут.

Третій триместр вагітності: великому кораблю – велике плавання

Третій триместр вагітності: великому кораблю - велике плавання
Третій триместр вагітності: великому кораблю – велике плавання
Впевнені: відправляти вагітних в декретну відпустку в першому триместрі – ідея гінекологів-чоловіків. Спробували б вони на 8-му місяці попрацювати повний робочий день, намагаючись водночас не придавити краєм столу штовхаючогося пузожітеля, розминати ниючу спину, не сопіти, і взагалі глибоко дихати. Коли зосередитися заважають ДУЖЕ часті відлучки в туалет, охоплений після обіду стравохід (печія), пульсуюча гемороїдальна шишка і припущення про те, чи не порвуться до вечора туфлі через набряки на ногах. А як дотримуватися дрес-коду, якщо вранці голова болить від думки: «Що одягнути?». Адже на животику сходиться тільки бабусина сорочка і кімоно. До речі, за ідеями з приводу одягу для майбутніх мам – сюди.

Що ж таке третій триместр вагітності?

   1. Під впливом гормонів поступово розслабляються всі зв’язки. Так тіло жінки готується до пологів, попереджаючи травмування породіллі і плоду при появі його на світ. Але це «розбовтує» суглоби. Як результат – швидка втома, ниючі спина і лоно, качина хода, болі в ногах, збільшення розміру та повноти ступень. Розширюється пупкове кільце: пупок випирає назовні, можливе утворення грижі. Зниження еластичності шкіри призводить до ненависних розтяжок.
   2. Постійно підростає матка. Висота стояння її дна в см приблизно дорівнює числу вже пройдених тижнів гестації. Окружність живота може бути від 90 до 130 см – залежить від статури мами, розмірів її малого таза, об’єму навколоплідних вод, габаритів і положення плоду. До 36 тижнів матка так високо, що здавлює шлунок і відчутно підтискає діафрагму, провокуючи печію і постійне відчуття нестачі повітря. Ближче до пологів, коли кісткове тазове кільце розширюється, плід опускається, і дихати вже легше.
   3. Через тиск великої матки на навколишні органи можливі легкі неприємності або серйозні проблеми у вигляді закрепів, геморою, набряків і варикозного розширення вен на ногах, частих позивів на сечовипускання, ниючих болів і прострілів в крижах, судом у литкових м’язах і в пальцях ніг.
   4. У матусі з’являється додатковий привід погладити свій животик: тренувальні (помилкові) перейми. Ледь помітні і рідкісні в 28 тижнів, з кожним днем вони стають все ритмічніше і сильніше. Так матка готується до пологів, «накачуючи» свої м’язи.
   5. Все більше додає у вазі і в нахабстві пузожітель, нещадно штурхає під ребра і в печінку. Кілька разів на добу у нього вже з’являються регулярні періоди активності, абсолютно не збігаються з маминими. І ще він гикає! Чому – читайте тут. Особливо веселиться чадо після їжі і ночами, відучуючи своїх батьків від багатогодинної непробудної сплячки. Зате у них з’являється час почитати корисні посібники по догляду за дітьми, а хто кого виховувати буде – майбутнє покаже.
   6. Змінюється характер вагінальних виділень. Стежити за цим треба з першого дня вагітності і не соромитися розповідати своєму гінекологу. Про що: про в’язкості, кількості, прозорості, кольорі, запаху. Адже якість вагінального секрету – важливий симптом. Наприклад, початок бактеріального кольпіту або молочниці. Прокладка промокає занадто швидко? – Можливо підтікання навколоплідних вод. Дочекалися густого щільного слизового грудки, нерідко просоченого «іржею» або свіжою кров’ю? Вітаємо: це відійшла слизова пробка, провісник близьких пологів. Термін менше 37 тижнів? – Терміново в пологовий будинок на збереження!
   7. Набряклі молочні залози продукують перші крихітні краплі молозива.

Все готово до пологів! А що робити жінці? Ставши на облік по вагітності до 12 тижнів, за звичним маршрутом щотижня ходити в жіночу консультацію, прихопивши з собою баночку з сечею для аналізу. Носити дородовий бандаж. Вимірювати свою вагу і артеріальний тиск, щоб не пропустити гестоз або його найнебезпечніші ускладнення: прееклампсию і еклампсію. Записувати КТГ плода, щоб послухати, як б’ється його серце, і принести доктору роздруківку-доказ, що з дитиною все гаразд. Останній раз пройти комплексне лабораторне обстеження та огляд у лікарів-фахівців, щоб оформити декретну відпустку.

Чим займатися вдома? Дихальною гімнастикою, ранковою зарядкою, частіше – вправою Кегеля для збереження міцності м’язів промежини. Сексом, якщо не заборонив лікар. Вибрати пологовий будинок і зібрати речі для себе і малюка в «тривожну валізку» на вирішальну госпіталізацію. Остаточно визначитися, чи варто напружувати психіку чоловіка, наполягаючи на партнерських пологах. Не дивитися кіно- та відеопродукцію, що викликає страхи і напругу. Читати книги з виховання та догляду за дітьми, слухати заспокійливу музику. Спілкуватися зі своїм коханою крихіткою, стежити за його ворушіннями, співати йому пісні і розповідати казки (вголос!). Керувати облаштуванням дитячої, вибрати ліжечко-іграшки-коляску-одяг. Як поводитися в 3-му триместрі – читайте тут. Але головне: не забувати за такою великою кількістю справ поспати пару зайвих годин, обклавшись спеціальними подушками для вагітних. Пологи не за горами!

Фінал чи що?

Думаєте, один раз виносивши дитини, ви вже все знаєте? Відкриємо страшний секрет, чим ще Американські гірки відрізняються від вагітності: інопланетянка-то кожен раз інша …

4 коментарі

 1. Оля

  Доброго дня,порадьте будь ласка ефективніші препарати,окрім магне b6 ,папаверину та но-шпи при другому гіпертонусі матки,у мене вагітність терміном 18 тижнів,все почалося приблизно з 10-11тижня,зробила УЗД виявили гіпертонус 3ступеня та ЗПВ. Перебувала на стаціонар.лікуванні -використовували сірчанокислу магнезію(крапельниці),папаверинові свічки,но-шпу,магне b6,персон,усе виявилось марним,хіба що тонус зменшився до 2степеня.Пізніше приймала вагінальні таблетки лютеіна 100,персен,но-шпа,і той же магне,і уже нарешті закінчила вживати ці препарати після місячного лікування. На даний момент відчуваю періодичні болі знизу живота,біль у попереку-усі показники гіпер тонусу.Вчора на прийомі говорю лікарю про те,що відчуваю,а вона мені каже вживати но-шпу.До УЗД ще чекати 2тижні. Порадьте будь ласка як позбутися цього і яким чином,хто мав аналогічні проблеми.Дуже дуже прошу про допомогу.Вдячна вам!

 2. Марія

  Чи може жінка завагітніти ,коли у неї вже закінчилися місячні (Я маю на увазі що місячні закінчилися по віку ).

 3. Анонім

  Марія, природнім шляхом не можна.

 4. катя

  чи можна завагітніи при місячних

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.