Про мобілізацію в Україні в питаннях і відповідях

Про мобілізацію в Україні в питаннях і відповідях
Про мобілізацію в Україні в питаннях і відповідях
На устах усіх і кожного в Україні зараз одне слово – «мобілізація». Але не кожен знайомий з її законодавчими основами і тими нормативно-правовими актами, що регулюють її порядок. Щоб розуміти, захищені ви від мобілізації, чи не доведеться вам найближчим часом захищати Батьківщину з автоматом в руках, зачерпніть для себе необхідне у відповідях на питання нижче.

Який закон України звільняє від мобілізації?

Умови звільнення від мобілізації перераховані в Законі України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Також питання проходження військової служби під час мобілізації з деяких питань регулюється Законом України «Про військовий обов’язок і військову службу». Підзаконні нормативно-правові акти, що регламентують конкретні етапи часткової мобілізації в певних умовах, видаються Президентом України. За їх оновленням і появою можна простежити на офіційному джерелі інформації: сайт Президента України.

Чи можуть дати відстрочку від армії, якщо є дитина?

Ні в разі мобілізації, ні в разі призову на строкову службу наявність однієї дитини не служить поважною причиною для надання відстрочки. Інша справа – якщо чоловік сам виховує дитину, без матері (вона померла або позбавлена батьківських прав). Тоді і в обох випадках відстрочка надається.

Чи підпадають під мобілізацію в Україні батьки-одинаки?

Згідно ст.23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» батьків-одинаків не мобілізують в армію, якщо їх дитині не виповнилося на цей момент 18 років. Збільшення граничного віку до 23 років можливо, коли дитина є інвалідом 1 та 2 групи і перебуває на утриманні у такого чоловіка.

Чи можуть мобілізувати чоловіка, якщо дружина вагітна 3 дитиною?

Державні мужі, що засідають у Верховній Раді України, не вважають вагітність дружини – вагомою причиною, по якій чоловікові покладена відстрочка від мобілізації (будь то хоч перша, друга або ж третя вагітність). Інша справа – якщо третя дитина вже народжена. У цьому випадку за статтею 23 вищевказаного Закону України цей факт – законна підстава для відстрочки від мобілізації. Але сама по собі вагітність ще не є гарантією того, що дитина 100% з’явиться на світ. Тому чоловік такої жінки все одно буде покликаний в армію в годину мобілізації і повернути назад додому навіть після народження третьої дитини не буде представлятися можливим, оскільки закони України не мають зворотної сили.

Чи підлягає мобілізації батько 2 дітей?

Частково на це питання тільки в перефразованому вигляді відповідь була дана вище. Виходячи з все тієї ж статті, в якій сказано, що мобілізації не підлягають батьки трьох і більше дітей, робимо висновок, що батько 2 дітей може бути мобілізований.

Призвуть чоловіка, у якого дитині немає і року (немовля)?

Так, призвуть, якщо тільки чоловік не виховує його самостійно, тобто по суті є батьком-одинаком.

Торкнеться мобілізація в Україні тих, у кого дитина-інвалід?

Такої сім’ї мобілізація торкнутися не повинна. Адже за статтею 23 все того ж Закону жінки і чоловіки, на утриманні яких знаходиться дитина-інвалід 1 та 2 групи старше 18 років, але молодше 23 років, не підлягають мобілізації. Відповідно, якщо повнолітні діти-інваліди служать причиною для відстрочки, то неповнолітні вже й поготів.

Чи мають право мобілізувати чоловіка, якщо він є опікуном сироти в Україні?

В обов’язковому примусовому порядку це зробити неможливо. Опікуни дітей-сиріт віком до 18 років мобілізації не підлягають. Виняток становлять лише добровільне виявлення бажання чоловіка йти захищати Батьківщину. У цьому випадку його закликають за місцем проживання.

Чи підлягає мобілізації батько, якщо дитині до 3 років?

Якщо розглядати таку ситуацію в рамках нормальної повноцінної і благополучної сім’ї, то – так, підлягає. Тобто, якщо чоловік – не єдиний хто доглядає за малям, мати дитини теж існує, яка займається її вихованням та доглядом за нею, то мобілізація безсумнівно торкнеться їх главу сімейства.

Чи підлягає чоловік вагітної жінки мобілізації в Україні?

Про це частково сказано вище. На жаль, «особливе» становище жінки ніяк не вплине на обов’язок її чоловіка виконати обов’язок перед Батьківщиною, і він нарівні з іншими захисниками Вітчизни підлягатиме мобілізації. Такої категорії як «чоловік вагітної жінки» в ст.23 ЗУ вищевказаного закону про мобілізацію, яка містить в собі перелік підстав і ситуацій для відстрочки, не перераховано.

Які жінки повинні бути мобілізовані в Україні?

Хоча війна – зовсім не жіноча справа, проте і прекрасна стать теж може бути мобілізований до лав Збройних Сил України. Звичайно ж, не всі, а лише ті, які відповідають вимогам ст.11 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу». До них відносяться ті, хто:

    1. володіють спеціальністю, близьку до військово-облікової спеціальності (їх перелік – у списку, затвердженому Кабінетом Міністрів України).
    2. мають відповідне стан здоров’я.
    3. підходять по віковій категорії.
    4. підходять за сімейним станом.

Перелік спеціальностей, про які йдеться в пункті 1, можна подивитися в Постанові КМУ від 14 жовтня 1994 року № 711.

Що значить «звільнення від мобілізації», якщо у вас 3 дітей?

В даному випадку слід розуміти наступне: якщо чоловік є батьком трьох неповнолітніх дітей, відповідно – не підлягає мобілізації. Мова йде тільки про народжених дітей, тобто факт вагітності вашої дружини третьою дитиною значення не має.

Чи мобілізують усиновлювачів?

Ні, усиновителів в Україні не мобілізують, але тільки якщо усиновлена дитина неповнолітня.

Чи можуть чоловіка мобілізувати, якщо він – єдиний годувальник?

Так, можуть. У вичерпному переліку осіб, які не підлягають мобілізації, єдиний годувальники сім’ї не значаться.

Хоча українське законодавство з цього питання є половинчастим і недосконалим. По ідеї, якщо вже воно береться мобілізувати єдиних годувальників, як мінімум воно повинно гарантувати збереження робочого місця на період проходження служби в ЗСУ і брати на себе турботу про сім’ю цього чоловіка. Але закони України взагалі не регулюють питання працевлаштування та фінансування сімей таких мобілізованих, в яких покликаний в армію єдиний годувальник.

Є кілька статей в ЗУ «Про військовий обов’язок і військову службу», але вони стосуються проходження строкової служби і не зачіпають питання мобілізації. Але навіть у цих статтях, положення військовослужбовця залишається вкрай невигідним:

    – Трудовий договір з роботодавцем розривається, а у призовника залишається лише аморфна право на працевлаштування (під яким незрозуміло, що розуміти), але не місце роботи;
    – Призовнику виплачується вихідну допомогу, яка за розміром можна порівняти з двома мінімальними зарплатами, що по суті – копійки.

Це питання залишається «хворим» для багатьох сімей і актуальним в нинішній час. Приблизно рік тому до Верховної Ради внесено був законопроект депутата, який передбачає заборону на мобілізацію чоловіків – єдиних годувальників в сім’ї. Але поки що «хід» йому так і не дали. Українським родинам залишається лише сподіватися, що у народних депутатів коли-небудь дійдуть руки і до нього, і він буде розглянутий.

Чи можуть бути мобілізовані жінки-матері?

Цілком навіть можуть, якщо:

    1) вашій дитині вже виповнилося 18 років;
    2) якщо хтось, крім вас, може містити ваше чадо весь цей час.

Якщо ж ви мати-одиначка, то ставитеся до «захищеною» категорії, зазначеної в ст.23 «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Такі особи жіночої статі мобілізації не підлягають.

Це ж стосується і матерів дітей-інвалідів 1 та 2 групи.

Але Генштаб України поспішив “заспокоїти” українських жінок, заявивши, що мобілізація жінок – це буде вкрай вимушеним кроком в тій ситуації, коли чоловіків, які підлягають мобілізації, просто не буде вистачати.

Приводів для заспокоєння чоловіків – менше, але і серед них є категорії, “захищені” від мобілізаційних процесів в українській державі.

Також у нас на сайті, Ви можете, почитати більш докладні статті:


3 коментарів

  1. Олен@

    Дякую за гарну статтю!

  2. Анонім

    Доброго дня! Скажіть будь ласка, чи мають право забрати чоловіка у якого мати дитина війни і має сліпоту, він є єдинним сином, також жінка інвалід 3 групи і дитина 2 років?

  3. Андрій Сергійович

    За сімейними обставинами по рішенню воєнкомата можуть не взяти.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.