Прянички для діток на замовення
На замовлення прянички для ваших діток

Права працюючої мами (з дітьми до 3 років) в Україні

Права працюючої мами (з дітьми до 3 років) в Україні
Права працюючої мами (з дітьми до 3 років) в Україні
Поєднувати материнство і підкорення кар’єрних сходів дуже непросто. Але у деяких жінок часом не залишається іншого виходу. Інші ж в силу свого темпераменту не можуть себе цілком присвятити пелюшкам і сорочечки і рвуться в перші ж дні після пологів в колектив. Незалежно від причини настільки раннього виходу на роботу, український законодавець передбачає ряд пільг і прав. Вони створюють для категорії працюючих жінок з маленькими дітьми «особливе» положення. Така привілейованість – не дурощі, а необхідність, тому роботодавцям доводиться з нею миритися.

Гарантії при прийнятті на роботу

Жінка, у якої є маленька дитина у віці до трьох років, з погляду роботодавця – не найкращий варіант нового співробітника. Він би із задоволенням їй відмовив, але ч.1. ст. 184 Кодексу законів про працю говорить нам про те, що забороняється відмовляти таким жінкам у прийнятті на роботу і знижувати зарплату з мотивів, пов’язаних з наявністю у неї дитини (дітей) до трьох років.

Якщо з Вами трапилася така неприємність – вам було відмовлено у прийнятті на роботу, попросіть дати письмове пояснення цьому рішенню. Якщо письмова аргументація такого вчинку вас не задовольнить, тобто ваші ділові, професійні та особистісні якості відповідають вимогам, заявленим у конкурсі на місце, рекомендуємо вам звернутися в прокуратуру. Оскільки швидше за все роботодавець хитрує і намагається приховати реальну причину свого небажання брати вас на роботу. Звернутися зі скаргою в прокуратуру ви має право відповідно до ст. 16 ЗУ «Про звернення».

Ч.2 ст. 184 КЗпП відсилає вас в цьому випадку до суду. Але тоді рішення вашого питання затягнеться надовго, до того ж вам доведеться платити держмито за подачу позову. У зв’язку з цим, найбільш економним варіантом в плані часу і грошей буде поскаржитися в прокуратуру.

Заборона на звільнення жінок, які мають дитину до 3 років, в Україні

Ч. 3 ст. 184 голосують про те, що звільняти жінок з дітьми, хоча б одному з яких ще не виповнилося трьох років, забороняється. Логічним винятком є ситуація повної ліквідації підприємства, на якому працювала жінка. Але тут же стаття покладає відповідальність на роботодавця про її подальше працевлаштування, тобто саме він, а ніхто інший (сама жінка, профспілка, центр зайнятості), повинен подбати про її працевлаштування. Як він це буде робити – віднесе її документи до того ж центру зайнятості або влаштує її в дочірнє підприємство – законодавець залишає вибір за ним.

Чи допускається переведення на легшу роботу?

Якщо виконання попередньої роботи виявляється більш неможливим, то жінки, які мають дитину до 3 років, переводяться на більш легку роботу. Зарплата зберігається на рівні тієї, яку вона отримувала на попередньому місці роботи. До речі, приступити до виконання своїх колишніх обов’язків вона повинна відразу ж після того, як дитині виповниться 3 роки.

«Особливий» режим роботи для мам з маленькими дітьми в Україні

Заборона на залучення до роботи такої категорії жінок у нічний, надурочний час, вихідні дні міститься в ст.176 КЗпП в узагальненому вигляді. Тут же згадується про те, що їх не можна відправляти у відрядження. Аналогічна заборона на нічні роботи містить ст. 63 КЗпП, але вже в більш узагальненому вигляді.

Такі норми закону здаються цілком обґрунтованими і справедливими. Адже як може мати залишити надовго дитину, особливо якщо це дитина до року, надовго? І мова йде не тільки про фізіологію, а й про психологію стосунків матері і дитини. Все це враховується в українському законодавстві, адже «материнство в Україні охороняється законом» – таке формулювання містять багато законодавчих актів.

Чи реально зберегти годування немовляти, якщо жінка вийшла на роботу?

Спеціально для подібної ситуації передбачені перерви в роботі.

Перерви для годування грудьми надаються жінці, у якої є немовля до півтора років (ст. 183 КЗпП). Такі перерви слід робити не рідше, ніж через кожні 3:00. Тривалість одної такої перерви становить 30 хвилин, а якщо грудних дітей двоє – 1:00. Всі перерви для годування грудьми оплачуються роботодавцем, оскільки вважаються робочим часом.

Коли діти хворіють …

За хворою дитиною потрібен постійний догляд. Питання про видачу лікарняних для працюючих матерів врегульовано Інструкцією про порядок видачі лікарняних листів МОЗ України № 455. Вам гарантовано буде виписаний лікарняний лист на період хвороби дитини до його остаточного одужання. Це стосується і тих ситуацій, якщо ви навіть лікуєтеся вдома, а не лежите в лікарні.

Питання оздоровлення

Згідно ст. 186 КЗпП для такої категорії жінок мають видаватися роботодавцем путівки в санаторії та будинки відпочинку. А якщо не видаватися, то хоча б надаватися на пільгових умовах. Але є одне «але» в даному випадку. Ним є «необхідність». Ким вона визначається і що під собою має на увазі, законодавець не роз’яснив … Мабуть, сподівався на грамотне і об’єктивне тлумачення цієї норми роботодавцем.

Ви можете виявити бажання отримати таку путівку, написавши заяву на ім’я керівника. Якщо він ніяк не відреагує – зверніться в профспілкову організацію.

Як ми бачимо, законодавство стоїть на варті охорони материнства, нормального розвитку дитини і матері, а тому передбачає ряд «пільгових» норм. У Кодексі законів про працю вони виділені в окрему Главу ХII під назвою «Праця жінок» .Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.