Прянички для діток на замовення
На замовлення прянички для ваших діток

Нежить у немовлят і дітей до 2 років – лікування, медикаменти

Нежить у немовлят і дітей до 2 років – лікування, медикаменти
Нежить у немовлят і дітей до 2 років – лікування, медикаменти
Нежить у дитини до двох рочків – це не просто неприємний симптом. Риніт в цьому віці може викликати виражене порушення функції дихання. Це пов’язано з меншою довжиною і шириною носових ходів, в порівнянні з дорослими, а розвиток запалення викликає сильний набряк слизової оболонки. Тому настороженість і тактика лікування нежиті повинна бути відповідна.

У грудному віці і до двох років основними причинами риніту можу назвати:

1. Інфекційні агенти.

Найбільш поширеним збудником вважаються група вірусів – риновіруси. У однорічної дитини також можна виявити коронавіруси, аденовіруси, віруси грипу і парагрипу. З бактеріальної флори частіше зустрічаються мікоплазми. Рідше, але все ж можливо, поява нежитю, викликаного грибами або найпростішими мікроорганізмами.

2. Алергени.

Алергічний риніт – явище поширене. В даний час все більшу кількість дітей народжується вже з алергічним фоном і його проявами. Алергенами можуть виступити:

  – Харчові продукти, в тому числі і їжа матері при грудному вигодовуванні;
  – Побутова хімія – пральні порошки, засоби для чищення, кондиціонери для білизни і т.п .;
  – Домашній пил;
  – Шерсть і слина домашніх тварин;
  – Рослини в період цвітіння (такий риніт має назву поліноз);
  – Текстиль та пофарбовані тканини;
  – Лікарські засоби (алергія може виникнути практично на будь-які фарм. препарати).

3. Аденоїдні вегетації.

З одного року у дітей вже можна виявити розростання піднебінної мигдалини – аденоїди, в результаті чого не відбувається ефективного видалення слизу з носа через глотку. Без оперативного лікування риніт може прийняти хронічний характер.

4. Чужорідне тіло.

5. Погані побутові умови і невідповідний для організму малюка клімат (наприклад, занадто сухе повітря).

Перебіг і симптоми нежитю

Гострий риніт у малюка може тривати в середньому 7-10 днів з поступовим зменшенням симптомів захворювання. Якщо перебіг захворювання набув хронічного характеру, то тривалість виділень з носа досягає декількох місяців або навіть років. Значення має правильність призначеного лікування та точно встановлена причина риніту.

І при інфекційному риніті, і при нежиті іншого генезу, ознаки захворювання зазвичай схожі. У немовляти або навіть дитини старшого віку можна підозрювати запалення слизової носа (адже сам він сказати про свою проблему не може), якщо:

  – Став погано спати, часто прокидатися;
  – Смокче груди або пляшечку з перервами, психує при годуванні, багато відригує;
  – Плаче, турбується;
  Підвищилася температура тіла;
  – З’явилися слизові виділення з носика;
  – Спостерігається часте чхання;
  – Дихання стало більш швидким, з’явилося сопіння уві сні або хропіння;
  – Нерідко з’являється покашлювання, сльозотеча;
  – Якщо нежить алергічна, то може виникнути почервоніння очей, набряк обличчя.

Ускладнення риніту

Як я вже говорила, навіть невеликий нежить у маленької дитини загрожує важкими наслідками. Можливо приєднання наступних захворювань і станів:

  – Синусити різної локалізації (фронтит, гайморит і т.п.);
  – Отит (запальне захворювання внутрішнього вуха);
  – Запалення верхніх дихальних шляхів (ларингіт, фарингіт, трахеїт);
  – Запалення нижніх відділів (бронхіт, пневмонія, в т.ч. аспіраційна);
  Бронхіальна астма або бронхообструктивний синдром;
  – В деяких випадках з’являється гостра дихальна недостатність;
  – Тривалі виділення з носа можуть привести до подразнення шкіри і навіть появи виразок крил носа і над верхньою губою;
  – У немовля можливе зниження ваги, пов’язане з труднощами смоктання.

Обстеження дітей з ринітом

Основним методом виставлення діагнозу є ретельний збір скарг і симптомів хвороби у батьків і огляд порожнини носа за допомогою носових дзеркал. Виявлення виду збудника, якщо підозрюється інфекційна природа нежиті, проводиться дуже рідко і носить швидше епідеміологічний характер, тому що принципи лікування риніту будь-якої інфекційної етіології однакові.

Лікування

Перед тим, як говорити про лікарські засоби, розповім про методи відкачування слизу і доцільності промивання носа.

Маленькі діти навіть якщо вже і розуміють, що таке сякатися і як це робиться, проте не хочуть виконувати цю дію. Тому єдиним способом видалення виділень є відкачування. Процедура може проводитися маленькою грушею зі спеціальним наконечником або своєрідною трубочкою, з якої потрібно відсмоктувати повітря, а потім і виділення, ротом. Існують і більш вдосконалені моделі «соплевідсосів».

Щоб ефективно відкачати слиз, слід закапати кілька крапель сольового розчину (Аквалор, Аквамаріс і ін.) Або просто фізіологічного розчину хлориду натрію в одну ніздрю, при цьому дитина повинна лежати на протилежному по відношенню до ніздрі боці. Потім потрібно підняти малюка у вертикальне положення і швидко евакуювати розбавлені виділення. Такі дії вимагають роботи як мінімум двох дорослих. Якщо додаткової допомоги немає, достатньо почистити ніс ватними турундами і закапати сольовий розчин. Він змиє слиз і мікроби і стече по травній трубці в шлунок, де відбудеться знешкодження агресивним шлунковим соком.

Що стосується промивання носа відомим нам способом – заливання рідини через ніс і виливання через рот, такий метод категорично заборонений у дітей до 5 років. Маленькі дітки не можуть контролювати процес закриття дихальних шляхів і вода може потрапити в легені, а також через євстахієву трубу у внутрішнє вухо і викликати отит.

Медикаментозна терапія

Лікування риніту проводиться з урахуванням його причини і прояви певних симптомів.

1. Противірусна терапія проводиться у всіх дітей до 6-місячного віку, при важкій формі риніту і / або частих епізодах застуди. Застосовуються такі засоби, як:

  – Інтерферон-альфа-2;
  – Рекомбінантний інтерферон-альфа (Віферон або Гриппферон).

Рекомбінантні форми вважаються більш ефективними і безпечними для побічних явищ. Кращий варіант доставки речовини для малюків – це ректальні свічки. Також противірусну дію має назальна оксолінова мазь, але, при використанні у дітей до двох років, слід отримати схвалення лікуючого лікаря.

2. Судинозвужувальні краплі.

Для самого раннього віку підходить оксиметазолин (Називін дитячий, Назол бебі і ін.). Важливо обмежити прийом засобів до 2-х тижнів, щоб не порушити кровопостачання слизової носа.

3. Жарознижуючі засоби.

Якщо нежить супроводжується гіпертермією, то можливий прийом парацетамолу або Нурофен для дітей.

4. Протизапальні засоби.

У деяких випадках, наприклад, при приєднанні запалення сусідніх органів, призначається Фенспірид або Ереспал.

5. Антигістамінні препарати.

Алергічна нежить вимагає терапії таким препаратом, як Супрастин. Незважаючи на те, що засіб далеко не останнього покоління цієї лікарської групи, Супрастин залишається надійним і перевіреним препаратом.

Всі зазначені мною лікарські засоби можна застосовувати з самого раннього віку. Але це не означає, що слід впритул зайнятися самолікуванням. Список продемонстрований тільки для ознайомлення і можливого уточнення у педіатра.

Народна медицина

По-перше, хочу сказати про сольові розчини з аптеки. Такий засіб можна легко приготувати в домашніх умовах. На літр кип’яченої води висипати чайну ложку кухонної або морської солі. Перевага покупного варіанту полягає лише в зручному дозаторі і розпилювачі.

По-друге, звертаю увагу на умови, в яких знаходиться хвора дитина. Потрібно стежити, щоб кімната регулярно провітрювалася, повітря не було сухим, щодня проводилася вологе прибирання, було якомога менше провокаторів алергії – килимів, рослин, тварин і т.п.

У маленьких дітей під час хвороби дуже легко і швидко висихає слизова оболонка носа, в результаті з’являється хворобливість і утворюються скориночки. Щоб цього не сталося, необхідно змащувати порожнину носа маслом. Я б порекомендувала вазелінове масло, тому що воно абсолютно нешкідливо.

На допомогу організму в боротьбі з хворобою слід поїти малюка чаєм з ромашкою, шавлією, чебрецем і іншими травами.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.