Прянички для діток на замовення
На замовлення прянички для ваших діток

Набряки при вагітності

Набряки при вагітності
Набряки при вагітності
У більшості майбутніх мам в другій половині вагітності з’являються набряки. Це явище може мати цілком фізіологічну природу, але може вказувати і на наявність досить серйозних захворювань нирок, серця або на розвиток важкого ускладнення вагітності – гестозу. Встановити грань між умовною нормою і патологією може тільки лікар, оскільки за зовнішніми ознаками і без ретельного обстеження визначити достовірну причину набрякання неможливо.

Чому з’являються набряки у здорових вагітних жінок?

Набряк – це затримка рідини в тканинах. У майбутніх мам, які не страждають якими-небудь захворюваннями, як правило, набрякають ноги.

Виною цьому стають:

  • Гормональна перебудова, яка призводить до розширення дрібних судин, застою крові та накопиченню натрію в організмі.
  • Періодичне здавлювання збільшеною маткою вен малого таза, які забирають кров з нижніх кінцівок.
  • Смакові примхи вагітної: вживання у великих кількостях солоної, копченої, маринованої їжі. Це сприяє застою рідини і виникненню у жінки сильної спраги, яка вгамовується «зайвою» водою.

Ознаки

Якщо розношені туфлі стали жати, гумки шкарпеток залишають слід, а обручка впилвся в палець, значить, з’явилися набряки. Визначити наявність набряклості також можна, натиснувши пальцем на передню поверхню гомілки. Проба вважається позитивною, якщо залишаються поглиблення на шкірі.

На затримку рідини вказує не тільки видима набряклість рук, ніг, обличчя. Існує й таке поняття, як приховані набряки, запідозрити наявність яких можна по нерівномірному і занадто великому набиранняю ваги вагітною жінкою (більше 300 грам на тиждень).

Чим відрізняються фізіологічні і патологічні набряки?

Ноги у майбутніх мам набрякають переважно в кінці дня після тривалого сидіння або стояння. Крім того, пастозність кистей, ступней, обличчя часто виникає в жарку погоду. У нормі всі ці ознаки проходять після відпочинку, нічного сну, в прохолодному приміщенні.

Крім того, у здорової вагітної жінки набрякання ніг не має супроводжуватися порушенням функціонування нирок. Так, при фізіологічних набряках діурез (добовий обсяг виділеної сечі) завжди відповідає добовому споживанню рідини: багато п’єте – часто бігаєте в туалет, мало п’єте – рідко ходите в туалет. Будь-які зміни, наприклад зниження денного діурезу або часте сечовипускання в нічний час, вказують на можливу наявність патології.

Якщо набряки супроводжуються поганим самопочуттям, головним болем, слід перевірити тиск, оскільки його підвищення може бути ознакою початку гестозу. Задишка, серцебиття і набрякання ніг з’являються при серцевій патології. Для захворювань нирок, навпаки, характерні набряки обличчя (особливо повіки) і рук. Ненормальним вважається і поширення набряклості на стегна, живіт, поперек.

Поява набряків в перші місяці вагітності також не є фізіологічним явищем і вимагає ретельного обстеження серця та нирок жінки.

Коли звертатися до лікаря?

Під час вагітності жінка повинна з особливою обережністю ставитися до всього, що відбувається в її організмі. Тому, якщо ви стали помічати появу набряклості рук, ніг, повідомте про це свого акушера-гінеколога при черговому відвідуванні, можливо, він призначить вам додаткові аналізи сечі. Приводом же для негайного звернення до лікаря є такі випадки:

  • виникнення набряків у першій половині вагітності;
  • якщо набряклість ніг не зменшується після відпочинку в горизонтальному положенні і поширюється на інші частини тіла;
  • невідповідність діурезу кількості вживаної рідини;
  • підвищення артеріального тиску, поява задишки, серцебиття на тлі набряків.

Фізіологічні набряки для плода не небезпечні, але кордон між нормою і патологією у майбутньої мами дуже умовний, тому стан маляти вимагає постійного і ретельного контролю (своєчасного проведення УЗД, доплерометріі, КТГ плода).

Лікування

Набряки, які не є наслідком захворювань, слід усувати простими і безпечними способами:

  • Зробити прохолодну ванночку для ніг, прийняти контрастний душ.
  • Попросити чоловіка помасажувати ступні, кисті.
  • Лягти на лівий бік, підклавши згорнуту ковдру під ноги.
  • Випити чай з сечогінних трав (листа мучниці, польового хвоща, ведмежих вушок). Але про можливість використання цих фітозасобів краще проконсультуватися з лікарем.

Лікування набряків у майбутніх мам при серцево-судинних захворюваннях, патології нирок, гестозі проводиться в стаціонарі під постійним контролем медиків. При необхідності жінці можуть призначити сечогінні препарати, а також ліки, які зміцнюють судини.

Профілактика

Для попередження появи набряків майбутня мама повинна дотримуватися таких правил:

  • Дотримуватися дієти – вживати злегка недосолені страви, приготовані на пару, відварені, протушковані. Прянощі, копченості, мариновані овочі та соління краще взагалі виключити з раціону, а ось кількість білкової їжі слід збільшити.
  • Пити помірно (близько 1,5 л рідини на добу).
  • Уникати прогулянок в сильну спеку.
  • Займатися гімнастикою для вагітних.
  • Намагатися створювати злегка підняте положення для ніг під час денного сну.

Жінка, яка чекає малюка, повинна завжди пам’ятати, що її небажання звертатися до лікаря з приводу появи абсолютно нешкідливих набряків загрожує несвоєчасною діагностикою патологічних станів, а самовільний прийом ліків може зашкодити дитині.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.