Прянички для діток на замовення
На замовлення прянички для ваших діток

Краснуха при вагітності – симптоми, вплив, лікування та профілактика

Краснуха при вагітності - симптоми, вплив, лікування та профілактика
Краснуха при вагітності – симптоми, вплив, лікування та профілактика
Краснуха є вірусним і переважно дитячим захворюванням, хоча випадки зараження ним зустрічаються і серед нещеплених дорослих людей. Особливу небезпеку збудник (Rubella virus) становить для вагітних, вірніше навіть не для них, а для їх ненароджених малюків, оскільки краснуха відноситься до групи TORCH-інфекцій – хвороб, які викликають серйозні вади розвитку і навіть загибель плода.

Заразитися краснухою можна, контактуючи з хворим, якщо він кашляє, чхає і виділяє в повітря крапельки слизу з вірусами. При цьому інфекція досить підступна, оскільки її джерело стає небезпечним для оточуючих ще за тиждень до прояву висипу – основного симптому, за яким можна запідозрити наявність хвороби. Крім того, нерідко краснуха може протікати безсимптомно або з маловираженими і нехарактерними ознаками.

Симптоми

При класичній краснусі хворого турбує:

• Висип – червоні цятки, які спочатку з’являються на обличчі, а потім поширюються далі по тілу, зосереджуючись на попереку, сідницях, розгинальних поверхнях кінцівок. Висипання не тримаються на тілі довше тижня і не залишають слідів.
• Збільшення, хворобливість лімфовузлів, переважно тих, які розташовані на шиї, за вухами.
Температура, слабкість, головний біль.
• Рідше біль у горлі і кон’юнктивіт.

Вплив на вагітну

У майбутніх мам захворювання може протікати виражено або зовсім непомітно, без явних ознак недугу. При цьому краснуха у жінок в положенні нерідко стає причиною завмирання вагітності, викидня або розвитку ускладнень в пологах.

Вплив на плід

Найбільша небезпека для плоду виникає у разі зараження мами в першому триместрі вагітності: чим раніше, тим гірше. Після 20 тижнів ризик для малюка мінімальний.

У більшості випадків проникнення інфекції в ембріон закінчується його загибеллю. Якщо ж дитина виживає, то у нього розвивається вроджена краснуха, для якої характерні:

• сліпота;
• глухота;
• вади серця.

Такі дітки, як правило, народжуються з недостатньою вагою і зростом, відставанням фізичного розвитку зберігається і в подальшому. Крім того, у них виникають різні проблеми з нервовою системою, психікою і інтелектом. Якщо спочатку у новонародженого відсутні явні ознаки хвороби, то з часом вони можуть виявитися у вигляді різних неврологічних симптомів – судом, напруги тім’ячка, гіпертонусу м’язів.

Обстеження та лікування вагітних жінок

Всіх вагітних жінок обстежують на наявність у них антитіл до вірусу краснухи. Як правило, це робиться два рази для визначення активності інфекційного процесу.

Специфічного лікування недугу немає, вагітним жінкам показана тільки безпечна симптоматична терапія. Введення краснушних імуноглобулінів не применшує ризик зараження малюка.

Краснуха і аборт

Жінці, котра захворіла на краснуху на самому початку вагітності (до 12 тижнів), лікарі після ретельного обстеження і достовірного підтвердження діагнозу, як правило, рекомендують робити аборт. Крім того, необхідність в штучному перериванні вагітності після перенесеної хвороби може виникнути і пізніше, якщо під час ультразвукових досліджень у дитини виявлять патологію, несумісну з життям.

Профілактика

Найкраща профілактика краснухи – вакцинація. З цього висновок – до вагітності слід ретельно готуватися: заздалегідь пройти повне обстеження організму, обов’язково здати аналізи на TORCH-інфекції та у разі необхідності зробити щеплення. Не можна спиратися на свої дитячі спогади або спогади мами про те, що колись у вас була краснуха, наявність імунітету має бути підтверджено достовірним способом – спеціальним аналізом крові.

Якщо ж вагітність настала, а дослідження показали, що захисту від краснухи немає, слід всіляко уникати контактів з дітьми, так як саме від них і заражаються дорослі. Також не завадить ретельно відстежувати ситуацію в дитячих колективах, які відвідує старша дитина, щоб заздалегідь знати про можливість його інфікування небезпечною хворобою.

Крім того, майбутня мама повинна привчити себе надягати маску при спілкуванні та догляді за старшими дітьми, якщо у них є ознаки респіраторного захворювання або висип, а також всіляко підвищувати захисні сили свого організму повноцінним харчуванням та відпочинком.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.