Прянички для діток на замовення
На замовлення прянички для ваших діток

Кір — давня хвороба в сучасних умовах

Кір — давня хвороба в сучасних умовах
Кір — давня хвороба в сучасних умовах
Цьогорічна зима крім нестабільної погоди відзначилася також спалахом епідемії кору, яка зараз на часі. Навколо цієї хвороби існує багато міфів, адже завдяки успішній вакцинації людство стало забувати про тяжкі наслідки епідемії.

Багато хто стверджує, що епідемій кору бути не може, адже хворобу успішно здолали в минулому столітті. На жаль, це твердження помилкове. Спалахи кору і сьогодні фіксують в різних країнах, переважно в тих регіонах, де низький відсоток охоплення населення вакцинацією.

Дійсно, до масової вакцинації в 1980 році, було зафіксовано 2,6 мільйона випадків смерті від кору. Але вже в 2017 році ВООЗ констатувала зниження кількості вакцинованих в Європі, що стало причиною спалаху хвороби в Румунії та Італії. Епідемічний поріг в деяких країнах Європи підвищився в 4-5 разів.

Основні факти, які потрібно знати про кір

Щоб не піддаватися впливу чуток і міфів навколо хвороби, потрібно знати, що вона собою являє.

Кір – висококонтагіозне вірусне інфекційне захворювання. Це означає, що хворобу відносять до надзвичайно заразних.

Для неї характерна поява на тілі висипань у вигляді червоних плям, які з’являються на 4-5 день хвороби. Ранніми симптомами кору є дрібні висипання рожевого або білястого кольору на піднебінні, щоках, яснах і губах (плями Бєльського-Філатова-Коплика).

Фотографії кору у дитини під час піку - 4-7 день, тяжке протікання хвороби
Фотографії кору у дитини під час піку – 4-7 день, тяжке протікання хвороби
Фотографії кору на першій стадії
Фотографії кору на першій стадії

Симптоми хвороби можуть проявитися протягом декількох днів після зараження. Але інкубаційний період хвороби становить від 7 до 17 днів.

У хворого на кір раптово підвищується температура тіла, вона може рости до 40 градусів. Запалюються слизові оболонки очей, ротової порожнини та дихальних шляхів, з’являється нежить і сильний кашель, збільшуються шийні лімфовузли. Хворий страждає від загального нездужання, відсутності апетиту і м’язової слабкості. Часто з’являється кон’юнктивіт.

Якщо не допустити ускладнень, стан хворого поліпшується вже на 4 день після появи висипань.

Причиною зараження є РНК – вірус. Він потрапляє в організм повітряно-крапельним шляхом через слизові оболонки верхніх дихальних шляхів.

Дорослі хворіють на кір набагато рідше, ніж діти. Хвороба в основному вражає дітей від 2 до 6 років.

Лікувати кір можна вдома, якщо перебіг хвороби проходить без ускладень. Застосовується симптоматичне лікування: парацетамолом чи ібупрофеном збивають температуру, приймають вітаміни для підтримки імунних сил організму, беруть мікстури від кашлю тощо.

Антибіотики використовуються тільки після розвитку ускладнень, виключно в стаціонарних умовах.

Не варто легковажно ставитися до хвороби, адже кір може бути досить підступним. Дуже великим є ризик різкого підвищення температури тіла до критичних значень.

Важливо усвідомлювати, що кір є однією з найнебезпечніших хвороб, адже є однією з основних причин смерті дітей раннього віку. За даними ВООЗ, від кору в 2015 році померло понад 134 тисяч чоловік. Більшість з них – діти до п’яти років.

Рівень небезпеки залежить від перебігу хвороби. При легкій формі ускладнень не спостерігається. Ослаблений імунітет – причина важких ускладнень в роботі центральної нервової системи, дихальної системи і шлунково-кишкового тракту.

Багато хто плутає кір з вітрянкою, яка також не завжди безпечна, і вважають, що краще перехворіти і отримати довічний імунітет. За даними ВООЗ, станом на 2015 рік, від кору в світі померло понад 130 тисяч людей, а це більше 360 випадків в день або 15 смертей щогодини. Тобто від кору захистити може виключно вакцинація.

Крім того, якщо людині з якої-небудь причини не зробили щеплення в дитинстві, то його необхідно зробити в будь-якому віці. У групі ризику знаходяться працівники медичних і освітніх установ, люди, які часто подорожують, а також контактують з великою кількістю людей. У дорослих ризик зараження нижче, але вища ймовірність ускладнень.

Багато хто вважає, що причина розвитку інфекційних захворювань в антисанітарії. Тому в якості профілактики можна розраховувати на гігієну. Це – помилково, оскільки збудник кору зберігається в повітрі до 2 годин.

Важливо розуміти, що одного щеплення не досить і обов’язково потрібно провести ревакцинацію.

Вакцинація від кору проводиться дітям по досягненню 12 місяців. Дітей прищеплюють комбінованою живою вакциною від кору, краснухи, паротиту та гемофільної інфекції. У шестирічному віці проводиться ревакцинація.

Після вакцинації імунітет гарантований 75% дітей, після ревакцинації – 95%. Використання другої дози вакцини захищає дітей, які ще не були вакциновані, а також тих, у кого не виробився досить стійкий імунітет після першого введення.

Цікавим фактом є те, що в 1957 році в СРСР була епідемія кору. Саме тому у більшості, які народилися в той рік, є стійкий імунітет до хвороби і заразитися повторно практично неможливо. Але тим, у кого немає доказів імунітету (наявності антитіл), необхідно ввести хоча б одну дозу вакцини.

Вакцинація від кору та можливі ускладнення

Щеплення може викликати алергічну реакцію у дитини, яка страждає алергією на курячий білок.

В одному випадку з мільйона вакцинованих дітей у вигляді реакції на щеплення може розвинутися енцефаліт. При зараженні ж на кір енцефаліт фіксується в однієї людини з тисячі.

Щоб запобігти ускладнення після вакцинації від кору, слід знати, що:

  – Щеплення не робиться протягом 3 місяців після переливання крові;
  – Не вакцинуються діти, що знаходяться в гострій стадії будь-якого захворювання, при імунодефіцитах, активному туберкульозі, онкологічних хворобах і загостреннях хронічних патологій;
  – Не можна робити щеплення дітям, у яких алергія на курячі яйця та антибіотики аміноглікозиди.

Про зв’язок щеплення від кору з аутизмом заговорили 20 років тому. Доктор Ендрю Вейкфілд опублікував в журналі “Ланцет” результати своїх досліджень, які показали, що після щеплень від кору у дітей розвивався аутизм і кишкові інфекції. Але наукове співтовариство поставило під сумнів висновки лікаря, адже в дослідженні брали участь тільки 12 дітей. Згодом причинно-наслідкові зв’язки доведені не були.

Противники вакцинацій опираються на можливість ризиків при здійсненні щеплень. Тут важливо розуміти, що жодна вакцина не дає 100% безпеки. У процесі вакцинації в організм людини вводяться живі мікроби, чужорідного походження. Як реагуватиме організм конкретної людини на щеплення, не може спрогнозувати жоден лікар.

У той же час, вакцинація від кору проводиться досить давно і якість вакцин знаходиться під постійним контролем. Тому безпечність вакцини від кору вища, ніж у інших щеплень.

Одним з досить поширених міфів є те, що кір лікується вітаміном А. Це не відповідає дійсності. Подібний міф – наслідок перекрученої інформації ВООЗ. Всесвітня організація давала рекомендації для країн з низьким розвитком, де кір поширена хвороба, а відсоток охоплення вакцинацією дуже низький.

В інформації йшлося про те, що хворим дітям треба дати дві дози вітаміну А протягом доби. Такий захід допомагає запобігти розвитку сліпоти та іншим пошкодженням очей. У рекомендаціях ВООЗ також наголошується, що вживання вітаміну А знижує ризик смерті від кору на 50%, адже його поповнення сприяє кращій роботі імунної системи.

Де і як отримати щеплення в Україні?

Вакцинація дітей гарантована державою і є безкоштовною. Вона здійснюється згідно календаря обов’язкових щеплень в рік і шість років. Контроль за своєчасним здійсненням щеплень здійснює Ваш педіатр. Він же підбирає індивідуальний графік щеплень у окремих випадках, коли наявні певні протипоказання. Варто знати, що вакцинація здійснюється після здачі загального аналізу крові та сечі, а також обов’язкового огляду лікарем. Для здійснення щеплення необхідна письмова згода одного з батьків.

Щеплення від кору для дорослих здійснюється на платній основі.

Цікаве і корисне про кір

  • При захворюванні на кір спостерігається світлобоязнь, тому краще закривати вікна шторами в кімнаті хворого.
  • Діти до 6 місяців, що знаходяться на грудному вигодовуванні, практично не хворіють на кір.
  • Кір небезпечний під-час вагітності, робити вакцинацію під час вагітності також не можна.
  • У момент, коли у хворого є плями Бєльського-Філатова-Коплика, він найбільш заразний.
  • Вакцина проти кору вперше була створена в 1966 році.
  • З 2001 року Ініціативою по боротьбі проти кору і краснухи в партнерстві займаються американський Червоний Хрест, фонд ООН, центр США по боротьбі і профілактиці хвороб, ЮНІСЕФ і ВООЗ.
  • Існує Глобальний стратегічний план по боротьбі проти кору і краснухи, який розрахований на 2012-2020 роки. Метою до кінця 2020 року є усунення хвороби мінімум в 5 регіонах, якими займається ВООЗ.

Дбайте про власне здоров’я та здоров’я своїх дітей, і кір та інші неприємностіЗалишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.