Прянички для діток на замовення
На замовлення прянички для ваших діток

Діти як фактор, який пом’якшує кримінальну та адміністративну відповідальність в Україні

Діти як фактор, який пом'якшує кримінальну та адміністративну відповідальність в Україні
Діти як фактор, який пом’якшує кримінальну та адміністративну відповідальність в Україні
Закони краще дотримуватися. Тоді й совість чиста, і покарання нести не доводиться. Більшу частину нашого суспільства складають якраз-таки законослухняні громадяни, які «дружать» з законами. Але на жаль, в будь-якому соціумі зустрічаються люди, чия девіантна поведінка вносить дисбаланс як в прості людські, так і в правові відносини.

Як би дивно це не виглядало, але часом джерелом девіантної поведінки є молоді батьки (і навіть матері!) Малолітніх дітей, які, здавалося б, повинні бути зразком і прикладом для своїх підростаючих чад. Але світ неідеальний, а тому подібне явище зустрічається часто-густо.

Яку відповідальність нестимуть батьки-правопорушники, у яких є малолітні діти?

Наявність малолітніх дітей – факт, який безумовно впливає на пом’якшення відповідальності в Україні як кримінальної, так і адміністративної. Правда, про пом’якшення йдеться у випадку, якщо злочин або адміністративне правопорушення вчиняє жінка, у якої є діти. Конкретної вказівки на те, як відіб’ється подібний факт на відповідальності чоловіка, не міститься в українському законодавстві. Однак Кримінальний Кодекс України у статті 66 містить відкритий перелік обставин, які пом’якшують покарання за скоєний злочин. Тобто це означає, що суддя при винесенні вироку може на свій розсуд визнати, наприклад, факт самостійного виховання та утримання батьком-одинаком малолітньої дитини пом’якшувальною обставиною. Про це, але іншими словами, говорить нам положення частини 2 статті 66 КК України.

Кодекс Украïни про адмiнiстративнi правопорушення містить аналогічну статтю про пом’якшення відповідальності. Стаття 34 також містить також відкритий перелік обставин, які пом’якшують діють на покарання. А це означає, що згідно все тієї ж статті 34 орган, який вирішує справу про адміністративне порушення, може визнати пом’якшуючими обставини і не зазначені прямо в законі. Дана норма – поле діяльності для адвокатів. Тут уже все залежить від їх красномовства: пом’якшать чи батькові малолітньої дитини покарання чи ні.

Пом’якшать кримінальну відповідальність матері малолітньої дитини?

Що стосується кримінальної відповідальності жінок, які мають дітей, тут в українського законодавця все набагато ясніше і конкретніше.

Для початку законодавець визначив види покарання в Кримінальному , які не можуть бути призначені матері, яка здійснила злочин. Отже, не призначаються:

    1. виправні роботи (ст. 57 КК Украïни) – жінкам, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною.
    2. арешт (ст.60 КК Украïни) – жінкам, які мають дітей віком до 7 років.
    3. обмеження волі (ст.61 КК Украïни) – жінкам, які мають дітей віком до 14 років.

Далі в кримінальному законі передбачена можливість звільнення жінок від відбування покарання повною мірою або з випробувальним терміном (ст. 79 і ст. 83 КК Украïни). І тут слід зауважити присутність протиріччя в ст. 61 і вищевказаних статтях. Адже, законодавець вже вказав у статті 61, що обмеження волі не може бути призначено як покарання жінкам, у яких є діти у віці до 14 років. А статті 79 і 83 Кримінального кодексу України (Кримiнально кодексу Украïні) мають на увазі звільнення від обмеження свободи і від її позбавлення. Як таке може бути? Але залишимо це риторичне запитання та надамо можливість Конституційному Суду України та Верховній Раді вирішувати питання правових колізій. А ми продовжимо подальший аналіз правових норм.

Так от, стаття 79 КК України передбачає можливість звільнення жінок від відбування покарання у вигляді обмеження або позбавлення волі, якщо:

    1. Вони є матерями дітей віком до 7 років.
    2. Вони не засуджені на термін більше, ніж 5 років за тяжкі та особливо тяжкі злочини.

Варто підкреслити, що дана стаття використовується на розсуді суду. Тобто подібне звільнення не є обов’язковим у даному випадку.

Пом’якшать чи адміністративну відповідальність матері малолітньої дитини?

У Кодексі України про адміністративні порушення зазначено, що всього лише один вид з усіх існуючих адміністративних покарань не може бути застосований до жінки, яка має дитину віком до 12 років. І це – адміністративний штраф (ст.32 КУпАП).

Стаття 34 КУпАП містить перелік обставин, які пом’якшують відповідальність за адміністративне правопорушення. І серед них – пункт 5 – випадок, коли жінка має дитину віком до 1 року. Але цей перелік обставин не вичерпний, тобто орган, який вирішуватиме спір, може на свій розсуд визнати й інші обставини пом’якшуючими (тобто можливо і підвищить вік дитини).

Передбачаючи подібні «пільги» для матерів, які вчинили правопорушення в Україні, законодавець стоїть на позиції охорони материнства і дитинства. І це досить прогресивна і сучасна позиція. Але і мамам не варто зловживати нею і сподіватися, що їх особливе положення врятує їх від покарання. Краще слідувати нормам закону, і тоді подібні знання про відповідальність вам навіть не знадобляться!Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.