Державна реєстрація шлюбу в Україні: особливості процедури

Державна реєстрація шлюбу в Україні: особливості процедури
Державна реєстрація шлюбу в Україні: особливості процедури
Припустимо, ви вже зважили всі «за» і «проти» рішення скріпити свій союз шлюбними узами, зробили пропозицію, повідомили про це батьків, і – задумалися … Як же задати старт вашого щасливого сімейного життя? Що необхідно зробити, щоб отримати заповітне свідоцтво про шлюб, яке дасть вам законне право називати один одного чоловіком і дружиною? На всі, питання, які пов’язані з державною реєстрацією шлюбу ми постаралися відповісти в цій статті.

Куди писати заяву, щоб зареєструвати шлюб?

Про це, здається, знає кожен, але не зайвим буде уточнити: заява подається до будь-який орган державної реєстрації актів цивільного стану. Або просто – в ДРАЦС.

Варто звернути увагу, що ч.1 ст. 28 Сімейного Кодексу, містить у своїй формулюванні слово «будь-хто». А це означає, що чоловік і жінка у своєму бажанні одружитися не прив’язані до прописки в паспорті, тобто мають право подати заяву в будь який ДРАЦС, територіально знаходиться в межах України.

З якими документами необхідно йти в ЗАГС в Україні?

Крім того, що майбутні подружжя повинні особисто заповнити заяву, вони повинні мати з собою:

    – Паспорта;
    – Квитанцію про сплату держмита;
    – Свідоцтво про розірвання шлюбу, аналогічне рішення суду або свідоцтво про смерть одного з подружжя (якщо шлюб не перший).

Якщо особиста присутність не представляється можливим – не біда. Можна вибрати будь-кого з числа своїх знайомих і у нотаріуса написати на нього довіреність. Тоді він зможе виконати за вас дані юридичні дії. Представником може бути і професійний юрист.

Як в ДРАЦСі призначають дату весілля в Україні?

«Уж замуж не в терпёж» – приказка життєва, недарма народна мудрість … Але український законодавець, розуміючи всю відповідальність скоєного кроку, надає можливість закоханим ще раз подумати. Ч.1 ст. 32 СК якраз говорить про це: шлюб реєструється після закінчення 1 місяця з дня подання заяви.

Один місяць – це орієнтовний термін, а не конкретний. Що це означає? Раніше місяці реєстрація не може бути проведена, пізніше – цілком. Не завжди буває вільним місце для реєстрації на дату, яка настане через місяць після подачі заяви. Тому запасіться терпінням, можливо, вам доведеться грати весілля і через 2 місяці.

Чи можна зіграти весілля швидше, ніж через місяць?

Весілля в Україні можна зіграти і раніше, ніж через покладений місяць, у ряді певних випадків:

    – Якщо наречена вагітна (і цьому є медичне підтвердження);
    – При народженні нею дитини (теж необхідна довідка з пологового будинку);
    – Якщо життю нареченої або нареченого щось загрожує (наприклад, чоловік вирушає на війну і т.д.).

Зареєструвати шлюб тоді можна хоч в той же день, коли ви прийшли і написали заяву або ж протягом місяця з дня її подання.

Шлюбний вік: коли вже можна…

На даний момент відповідно до ч.1 ст. 23 СК шлюбний вік встановлено на рівні 18 років. Саме з цього віку особа стає повнолітнім, абсолютно дієздатним, тому може розпоряджатися власним життям і приймати самостійні рішення, які несуть для обличчя правові наслідки.

До 2012 рік шлюбний вік мав гендерний поділ: для чоловіків – 18 років, для жінок – 17. Мала місце правова колізія, оскільки в 17 років особа ще недієздатна, але незважаючи на це могла вийти заміж, навіть не маючи на те документального дозволу законних представників (батьків). З зазначеного періоду вона усунена, а тому загальним правилом є таке: і чоловіки, і жінки можуть вступати в шлюб з 18 років.

Тільки суд може знизити поріг шлюбного віку до 16 років своїм рішенням, яке приймається на основі заяви неповнолітньої особи, виходячи з її інтересів.

Як бути, якщо ви передумали реєструвати шлюб?

Місяць роздумів для цього і наданий – щоб ви мали можливість змінити своє рішення. Жодних правових наслідків ваші дії не матимуть, але врахуйте, що згідно ч.3 ст. 31 СК, якщо інша сторона здійснила якісь витрати на підготовку, то ви повинні будете їх відшкодувати.

А також, якщо ви отримали подарунок, оформлений договір дарування, приурочений до вашого весілля, то можливо вам доведеться його повернути. «Можливо» – так як це вирішує суд. Ваша «невдала» друга половинка може подати до суду заяву про розірвання договору. Якщо суд задовольнить вимоги, то доведеться повертати подароване в натурі або відшкодовувати його вартість, якщо перший варіант неможливий.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.