Прянички для діток на замовення
На замовлення прянички для ваших діток

Чому болить живіт при вагітності, лікування болю живота

Чому болить живіт при вагітності
Чому болить живіт при вагітності
Під час вагітності майбутня матуся чуйно прислухається до свого стану. Часом навіть за незвичайні симптоми приймається самий банальний стан. Чого вже тоді дивуватися, що навіть незначні больові відчуття можуть привести до справжньої паніки? Але все ж не всі стани, що супроводжуються болем у животі, можуть бути небезпечними. До речі, гінекологи досі не можуть прийти до одноголосної думки – одні вважають, що при вагітності різні болі і дискомфорт – цілком звичайне явище. Інші ж стверджують, що очікування дитини – природний процес, і нічого ніколи боліти не повинно.

Причини, що викликають біль у животі при вагітності

Взагалі всі болі в животі можна розділити на три великі групи з причин, які їх викликають:

  – Фізіологічні стани, що супроводжуються дискомфортом і болем у животі;
  – Болі акушерські;
  – Болю не акушерського походження.

До фізіологічних станів можна віднести дискомфорт при впровадженні заплідненої яйцеклітини в матку, зміна положення матки і напруга маткових зв’язок, тиск зростаючої дитини на промежину і органи черевної порожнини. Перейми при пологовій діяльності у визначений термін зазвичай супроводжуються сильними больовими відчуттями, але це нормальний фізіологічний стан. Дискомфорт при втомі або зовнішньому фізичному навантаженні також можна віднести до фізіологічних причин.

Найбільш небезпечні болі відносяться до другої групи. Акушерська патологія повинна бути діагностована як можна швидше, іноді від цього залежить не тільки доля дитини, а й майбутньої мами. До болів акушерського характеру можуть приводити різні стани, що стосуються безпосередньо даної вагітності:

  Позаматкова вагітність;
  – Загроза викидня і гіпертонус матки;
  – Самовільний аборт в різних своїх стадіях;
  – Передчасне відшарування плаценти;
  – Передлежання плаценти;
  – Передчасні пологи.

Неакушерскі болі об’єднують болі різного походження, як гінекологічного, так і екстрагенітального. Серед найбільш частих гінекологічних причин можна назвати запальні процеси в придатках і яєчниках, кісти яєчників, ендометріоз. Дуже рідко у вагітних виявляються міоми або фіброміоми, тим не менше, дані захворювання зустрічаються, і можуть не тільки бути причиною тягнучих болів під час вагітності, а й загрожувати нормальному розвитку дитини.

До екстрагенітальних причин болю в животі під час вагітності належать захворювання шлунково-кишкового тракту – гастрит, холецистит, панкреатит, коліт, хвороби сечового міхура, різні патології, можуть призвести до хірургічного втручання. Також до певного дискомфорту можуть призвести такі стани, як підвищене газоутворення в кишечнику, дисбактеріоз і запор.

Фізіологія і дискомфорт

Найбільш частою причиною болю в животі на ранніх термінах вагітності є процес впровадження заплідненої яйцеклітини в слизову оболонку матки. Зазвичай це відбувається на 6-10 день після злиття яйцеклітини зі сперматозоїдом. У цей період жінка вже помітила затримку, навіть встигла зробити тест на вагітність і здати аналіз на ХГЛ. Тому поява тягнучого болю внизу живота, ломота в попереку може сильно засмутити майбутню матусю. Насправді такий біль – цілком нормальне явище, яке не потребує лікування. Пов’язаний він з проходженням яйцеклітини по трубі і «вростанням» в слизову матки.

Поступово із зростанням плоду збільшується і сама матка. Під її вагою зв’язки, які утримують її в певному положенні, розтягуються, що може викликати больові відчуття. Положення дитини, особливо на великих термінах, також часто стає причиною дискомфорту, а іноді і сильного болю. Особливо це помітно, якщо малюк впирається мамі в печінку чи шлунок або віджимає яке-небудь нервове закінчення.

Вагітність, біль у животі і секс

Дуже часто причиною болю в животі стає не що інше, як статеве життя. Під впливом інтенсивного фізичного навантаження, механічного подразнення шийки матки та простагландинів, що містяться в спермі, відбувається скорочення гладких м’язів матки, з’являється гіпертонус і, відповідно, жінка відчуває больові відчуття.

Саме тому під час вагітності рекомендують вибирати щадючі пози і зменшити інтенсивність статевого життя. У перші 2-4 тижні вагітності бажано взагалі утримуватися від статевих актів. Для жінок, у яких раніше були мимовільні викидні, або існує загроза цієї вагітності, така заборона може тривати до 3 місяців.

Кишкова колька

Поширена причина неакушерського болю в животі – порушення роботи кишечника вагітної. До цього призводять різні чинники – як неправильне харчування, так і дисбаланс мікрофлори кишечника, що з’явився в результаті неконтрольованого прийому лікарських препаратів, кишкових інфекцій або зміни гормонального фону. Проявлятися ці порушення можуть у вигляді метеоризму, запорів або, навпаки, діареї. Кишкова колька – досить болючий симптом – часто супроводжує ці стани і може послужити причиною неабиякого занепокоєння.

Симптоми кишкової коліки дійсно можуть здатися небезпечними – спочатку з’являється різкий спастичний біль у животі, холодний піт, блідість і навіть запаморочення, спостерігається бурчання в животі, здуття, позиви на дефекацію. Але ці симптоми зазвичай нетривалі, і при відходженні газів або калових мас настає полегшення. На пізніх термінах вагітності ці симптоми легко сплутати з помилковими або істинними переймами, але останні супроводжуються болями в попереку, проявляються ритмічно і можуть супроводжуватися виділеннями з піхви.

Зазвичай кишкова колька не вимагає специфічного лікування, досить корекції раціону і контролю регулярності стула. Але консультація лікаря необхідна, так як за подібними симптомами можуть ховатися захворювання, що вимагають серйозного лікування.

Коли необхідна термінова лікарська допомога

Іноді болі в животі під час вагітності дійсно свідчать про серйозні порушення здоров’я жінки і про загрозу для вагітності. У першому триместрі це може бути позаматкова вагітність і самовільний аборт (викидень), а в другому і третьому триместрі – передчасне відшарування плаценти, і передчасні пологи.

Найбільш небезпечним станом є позаматкова вагітність. На малих термінах – до 4-5 тижнів – позаматкова вагітність може проявлятися тягнучими наростаючими болями зліва чи справа – залежно від сторони прикріплення плодового яйця. У терміні 5-6 тижнів позаматкова вагітність призводить до розриву труби, про що свідчить гострий біль, сильна кровотеча, може розвинутися больовий шок. Лікування позаматкової вагітності – термінова хірургічна операція.

Взагалі існує правило – якщо біль в животі під час вагітності сильний, переймоподібний, супроводжується запамороченням, непритомністю, маточною кровотечею, то на будь-якому терміні необхідно негайно звертатися за лікарською допомогою. Єдина допомога, допустима на долікарському етапі в такій ситуації – це холод на живіт і спокій.

Лікування болю в животі під час вагітності

Якщо біль у животі не пов’язаний з гострою акушерською або хірургічною патологією, то лікування полягає в корекції харчування і режиму дня. При болю в животі, пов’язаному з фізичним або емоційним напруженням, слід заспокоїтися, розслабитися, по можливості прийняти зручну позу і відпочити. Біль, що свідчить про екстрагенітальну патологію, зазвичай зникає при лікуванні основного захворювання.

Застосування знеболюючих препаратів в більшості випадків невиправдано, тому що при гострій патології це небезпечно, а при болю, викликаному фізіологічними причинами або втомою – неефективно.

Біль внизу живота

Іноді жінки відчувають біль внизу живота, про цей біль написано в статті «Болі внизу живота під час вагітності».Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.