Чи можуть в Україні виплачувати аліменти вітчим або мачуха?

Чи можуть в Україні виплачувати аліменти вітчим або мачуха?
Чи можуть в Україні виплачувати аліменти вітчим або мачуха?
Часом сім’ї складаються не тільки з рідних по крові батьків, а й тих, хто проживає однією сім’єю з одним з них. Діти в такому випадку знаходяться в положенні пасинка або падчерки, яке так невигідно висвітлюється в багатьох художніх творах. Буває так, що подібні шлюби тривають не довго, а після їх розпаду колишній вітчим / мачуха забувають про таких дітей і більше не беруть участь в їхній долі. Але трапляються і діаметрально протилежні ситуації, коли вони не тільки виявляють бажання самі піклуватися про падчерку / пасинка, а й навіть зобов’язані за законом.

Чи можлива виплата аліментів вітчимом або мачухою?

Ст. 268 Сімейного Кодексу України дійсно покладає такі обов’язки. Але не варто переживати, що це торкнеться і вас в тому числі, так як існують конкретні умови, перераховані в законі, за наявності яких це можливо. Тобто далеко не кожен, хто живе з чоловіком / жінкою, які мають дітей, зобов’язані будуть їх утримувати.

У яких випадках український закон зобов’язує вітчима / мачуху платити аліменти?

Все в цій же статті зазначені і умови. І тільки при наявності всіх з перерахованих можливо зобов’язати платити аліменти нерідних батька і матір в Україні:

    1) спільне проживання дітей та вітчима / мачухи;
    2) відсутність можливості утримувати своїх дітей рідних батьків, а також – їх бабусь, дідусів, повнолітніх рідних братів і сестер;
    3) можливість надавати матеріальну допомогу у самих вітчима / мачухи.

Відсутність одного з цих складових виключає обов’язок щодо утримання ваших падчерки / пасинка.

Чи можна бути звільненим від подібної обов’язки?

Підстави для звільнення від виплати аліментів у подібних випадках містяться в ч.2 ст.268 (окремий випадок) і ст. 273 СКУ (загальне правило).

Ст. 268 СКУ застосовна до нашого конкретного випадку, а саме можна бути звільнені тимчасово або назавжди за рішенням суду у разі:

    – Нетривалого спільного проживання з батьком цієї дитини;
    – Негідної поведінки у сімейних відносинах батька дитини.

Варіант, який стосується всіх «інших родичів» (категорія, дослівно зазначена в законі), а не тільки вітчима / мачухи, – це звільнення у зв’язку зі зміною матеріального становища. Про що саме йдеться?

Матеріальне становище може змінитися (покращитися / погіршитися) у:

    – Платника аліментів;
    – Отримувача аліментів – батька (матері), який не в змозі утримувати свою дитину;
    – Отримувача аліментів – самої дитини.

Перегляд зміни розміру аліментних виплат у зв’язку з цим здається цілком справедливим. Більше того, можливо навіть остаточне звільнення, а не тільки зміна розміру. Щоб домогтися цього, потрібно звертатися в суд з новим окремим позовом.

Порядок нарахування аліментів стандартний, такий же, як і в звичайних ситуаціях.

Так що, наважуючись увійти в сім’ю, в якій вже є діти, майте на увазі, що ви у відповіді за них. І ця відповідальність можете «переслідувати» Вас і надалі, навіть якщо ви підете з такої сім’ї. Але враховуючи відсутність спорідненості між вітчимом / мачухою і нерідною дитиною, український законодавець в той же час передбачає ряд ситуацій, в яких можна бути звільненим від подібної відповідальності і зобов’язань.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.