Чи можна працювати в декреті?

Чи можна працювати в декреті?
Чи можна працювати в декреті?
Після народження дитини жінка може дозволити собі не працювати, пішовши в декрет (відпустку по догляду за дитиною) на три роки. Але в сьогоднішніх українських реаліях все частіше можна бачити молодих мам, які працюють у декреті. Починають працювати вони з різних причин: комусь потрібен додатковий дохід, хтось не хоче втрачати кваліфікацію, інші ж просто не можуть сидіти без діла і жадають самореалізації навіть з немовлям на руках. Якщо і вас турбує відповідь на питання – чи можна працювати в декреті в Україні, значить ця стаття вас зацікавить.

Як регулюється на законодавчому рівні робота в декреті?

Основний закон, який регулює трудові відносини в Україні, – Кодекс законів про працю України – містить в собі норму, що пояснює дану ситуацію. Так, ст. 179 встановлює, що жінка в декреті може працювати на умовах неповного робочого дня, тобто:

    – Менша кількість годин на день;
    – Менша кількість днів на тиждень;
    – Одночасно зі зменшенням і робочих годин на день, і робочих днів на тиждень.

При цьому, таке можливе тільки в результаті угоди між роботодавцем і співробітницею, що знаходиться в декреті. Оскільки в законі не йдеться про конкретне місце роботи, відповідно їм може бути як попереднє (з якого жінка пішла в декрет), так і нове. Таке роз’яснення дав Мінпраці в листі № 5305/0/14-08/06.

Ч.4 ст. 18 ЗУ «Про відпустки» вносить ясність, пояснюючи, що виконувати роботу жінка має право не тільки на робочому місці, але і вдома. Знову ж, це обговорюється з роботодавцем з урахуванням ваших побажань. Тільки перш, ніж погоджуватися на той чи інший варіант, подумайте про себе – чи зручно вам буде працювати вдома, де вас постійно відволікають і не дають зосередитися? Але з іншого боку – якщо вам немає з ким залишити дитину, значить робота на дому – єдиний вихід.

Якщо ж жінка вийде на роботу на умовах повного робочого дня, значить це буде означати, що вона вийшла з декрету. А в описаній вище ситуації – продовжує перебувати в декреті з усіма витікаючими наслідками.

Чи може одночасно виплачуватися і зарплата, і декретні в Україні?

Заробітна плата виплачується разом з декретними тільки в тому випадку, якщо жінка працює на умовах неповного робочого дня. Тоді за нею зберігається право на одержання декретних виплат, а також нараховується зарплата з розрахунку за фактично відпрацьований час.

Одночасна виплата зарплати та декретних, якщо жінка працює на умовах повного робочого дня, суперечить закону, оскільки декретні за своєю суттю є компенсацією заробітної плати. У цьому випадку вона позбавляється права на отримання декретних, відповідно – їй нараховується тільки зарплата.

Як працюючи, зберегти декретні?

Декретні ви можете втратити тільки в тому випадку, якщо офіційно вийдете на роботу. Але ні для кого ні секрет, що зараз можна заробляти гроші в Інтернеті, тобто бути фрілансером (працювати без укладення трудового праці). І нехай навіть у вас сама що ні на є серйозна робота у всесвітній павутині, все одно інформація про таку вашу «зайнятость» нікуди не заноситься. Для держорганів і соцслужб ви все так само перебуваєте в декреті, а тому декретні виплати будуть продовжувати нараховуватися навіть незважаючи на ваші «ліві» заробітки.

Як бачите, українське трудове законодавство повністю на стороні «працюючих мам». Їх права та інтереси враховані в КЗпП навіть більше, ніж роботодавців, які можуть відчувати незручності від співробітниці з дитиною «на півставки». Тому сміливо можете виходити на роботу і пам’ятати, що законодавець постарався створити максимально зручні умови для таких робітниць.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.