Прянички для діток на замовення
На замовлення прянички для ваших діток

Артеріальний тиск при вагітності

Артеріальний тиск при вагітності
Артеріальний тиск при вагітності
Регулярне вимірювання артеріального тиску у майбутніх мам – це невід’ємна складова ведення вагітності, оскільки будь-які відхилення величини даного показника від норми небезпечні для жінки і малюка, що орозвивається в утробі.

Артеріальний тиск вимірюється спеціальним приладом – тонометром. Ця процедура проводиться під час кожного візиту пацієнтки до лікаря. Коли ж виникає необхідність контролювати свій стан і вдома, жінка може скористатися сучасним повністю автоматичним тонометром. Верхнє число в показнику приладу – це систолічний тиск, який виникає в момент скорочення серця (систоли), нижнє (діастолічний) фіксується при розслабленому серці і залежить від опору периферичних судин.

Нормальний артеріальний тиск

Нормальним тиском при вагітності вважається такий, який забезпечує оптимальне кровопостачання плаценти, а значить і малюка. Його величина коливається в межах 110-120/70-80 мм рт.ст. Цифри 100/60 і 130/80 мм рт.ст. вважаються прикордонними. Також слід враховувати те, що величина тиску змінюється протягом вагітності. Якщо показники при цьому не переходять за допустимі значення, то все цілком нормально, оскільки в організмі майбутньої мами відбуваються фізіологічні процеси, які суттєво впливають і на серце, і на судини.

В першій половині вагітності зростає рівень прогестерону, цей гормон сприяє розслабленню судин, тому спостерігається деяке пониження тиску, якщо порівнювати з цифрами до зачаття малюка. Ну а в 28-32 тижні відзначається значне збільшення об’єму крові, що проходить по судинному руслу, і саме на цих термінах можливе підвищення тиску.

Патологічні відхилення артеріального тиску

Якщо величина артеріального тиску більше або менше прикордонних значень (130/80 і 100/60 мм рт.ст.), говорять про артеріальну гіпертензію або гіпотензію відповідно. Ці стани вважаються патологічними і однаково небезпечними для вагітної жінки та її малюка.

Як відрізнити підвищений тиск від зниженого?

Це питання цікавить багатьох майбутніх матусь. Звичайно ж, самий достовірний спосіб – виміряти тиск тонометром. Але якщо апарата немає під руками, зорієнтуватися в ситуації можна за характерними для кожного стану ознаками (врахуйте, що це не є закликом визначати свій тиск на око і займатися самолікуванням).

Так, на підвищений тиск може вказувати пульсуючий головний біль у скронях і потилиці, хворобливість в очних яблуках, почервоніння обличчя, серцебиття, потемніння і літання мушок перед очима, шум у вухах, нудота, блювота. Детальніше про всі ознаки гіпертонії, а також про вплив цієї патології на перебіг вагітності можна прочитати у статті «Високий тиск при вагітності».

Для гіпотонії також характерний головний біль. Але він має дещо інший характер: переважає відчуття тяжкості, іноді голову просто неможливо підняти з подушки. Крім того, відзначається блідість, надмірна пітливість, запаморочення, «розбитість». Головний біль проходить під впливом холоду і свіжого повітря, а також після чашечки чаю або кави. Щоб дізнатися більше про гіпотонію і про методи її усунення прочитайте статтю «Низький тиск при вагітності».

Принципи лікування змін тиску у вагітних жінок

Лікуванням майбутніх мам із зниженим або підвищеним артеріальним тиском займається акушер-гінеколог спільно з терапевтом, а також за потреби з іншими фахівцями – кардіологом, невропатологом, ендокринологом. Оскільки прийом багатьох ліків під час вагітності протипоказаний, на першому етапі, якщо дозволяє стан пацієнтки, лікарі намагаються обійтися немедикаментозною терапією (збільшенням тривалості сну, усуненням стресових ситуацій, дієтою, прогулянками на повітрі, загальнозміцнювальною гімнастикою). Також лікар може порадити різні заспокійливі засоби – препарати валеріани, пустирника.

Для зниження тиску вагітним призначають найменш шкідливі для малюка ліки, наприклад, Допегит, Верапаміл, Лабеталол. Якщо ж матуся страждає від гіпотонії, її стан покращують препаратами кофеїну та іншими дозволеними в її положенні засобами.

Для попередження виникнення проблем з тиском під час вагітності, жінка повинна ще до її настання пройти ретельне обстеження, пролікувати всі виявлені захворювання і оздоровити свій організм перед серйозними змінами. Ну а з початком щасливого періоду очікування малюка слід внести обов’язкові корективи в звичне життя: рекомендується контролювати набирання ваги і харчування, обов’язково влаштовувати собі денний сон-відпочинок і по можливості уникати стресових факторів.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.